Amikor a hallás sem a régi

A köztudat úgy tartja, hogy az évek számának növekedésével együtt jár az érzékszervek elfáradása is: romlik például a látás és a hallás. Az öregedés természetes velejárójának tekintett halláscsökkenés mértéke azonban befolyásolható: a hétköznapi zajok kiküszöbölésével hosszabban marad tökéletes a hallás.

Ahogyan az emberek szeme, úgy a füle is romlik a korral: a nyolcezer Hz-en felüli hangokat 20-25 év felett már szinte senki sem hallja meg. A normál beszédtartományt ez nem zavarja, így a minimális romlás nem érzékelhető, csak a szakorvos képes műszerekkel mérni. Ugyanígy az idősebb korban tapasztalt halláscsökkenés sem okoz gondot mindenkinek.

Akad azonban néhány olyan egészségügyi probléma vagy élethelyzet, amely nagyobb mértékű halláskárosodáshoz vezet. Magas vérnyomás, érelmeszesedés, bizonyos gyógyszerek szedése mellett a normálisnál erőteljesebben és gyorsabban rosszabbodhat a hallás. Ilyenkor érdemes szakorvoshoz fordulni, különösen ha változás áll be, azaz a megszokotthoz képest sokkal rosszabbul hall valaki.

Környezeti ártalmak

A hallószervek egészségének megőrzésére hatással lehet, ha valaki kerüli a természetes alapzajon felüli hangos környezetet, azaz a közlekedés éles és hirtelen zajait, a riasztókat vagy a sziréna hangjait. Komolyabb zajártalmat jelenthetnek az építkezések és útfelbontások munkálatait kísérő hangok is.

Nem minden esetre igaz az a köztudott, mégis figyelmen kívül hagyott tény, hogy a hangos – főként a közelről érkező, nagy erejű – zene károsítja a hallószerveket. A fülhallgatóval élvezett zene csak abban az esetben okoz maradandó károsodást, ha hosszú időn keresztül, naponta használják és a normálisnál magasabb hangerővel. A folyamatos, 90 decibel feletti hangok már a fiataloknál is problémát okozhatnak.

Motyogó barátok

A romló hallás először a magasabb hangok és a beszéd felismerésében jelentkezik. Figyelmeztető jel, ha úgy érzi valaki, hogy a családja, a barátai hadarnak, motyognak, sokszor halkan, érthetetlenül beszélnek. A hallás romlása ugyanis a beszédértést is zavarja, így a legtöbbször kezdődő halláskárosodásról lehet szó. Ilyen esetekben érdemes szakorvos tanácsát kikérni. A lehető leggyorsabban orvoshoz kell fordulni, ha valaki úgy érzi, egyik füle teljesen bedugult, azaz gyakorlatilag megsüketült. A hirtelen hallásromlás ugyanis infúziós terápiával gyógyítható, ám a kezelést 24 órán belül el kell kezdeni. (Vital Magazin)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?