Ahhoz, hogy életünk végéig jól működjön az agyunk, egy percre sem hanyagolhatjuk el, állandóan edzeni, jobb működésre kell serkenteni. Számtalan tanulmány bizonyította, hogy agytornával fejleszthető és jó erőnlétben tartható.
Agyunk a mediterrán étrendet kedveli
Ezt érezték meg világszerte az egyetemek, ahol a szeniorok különféle agyfejlesztő gyakorlatokat végeznek. A nyár is kitűnő alkalom arra, hogy pihenés közben agyunk fejlesztésére is gondoljunk.
Lehet, hogy nem tudta...
• Az emberi agy súlya 1400 g, a test körülbelül 2%-a.
• Maga az agy nem érzi a fájdalmat. Nincsenek benne fájdalomreceptorok.
• Nagy energiafogyasztó. Állandó energiapótlásra van szüksége, mert tartalékolni nem tud. Energiaforrása a glükóz, naponta 115 grammot fogyaszt el belőle.
• 80 százaléka víz, (ezért olyan érzékeny a vízvesztésre), 12% zsír és 8% fehérje.
• Az agy a legtöbb oxigént felhasználó szervünk. A felvehető összes oxigén egyharmadát használja fel.
• Az agy soha nem kapcsol ki, még alvás közben sem, sőt éjszaka még aktívabb, mint nappal. Feldolgozza az információkat és a napközben szerzett emlékeket, majd a hosszú távú emlékezetben raktározza őket.
• Az intellektuális aktivitás erősíti az egészséget és az agy működését.
• A zenehallgatás és meseolvasás gyerekeknek elalvás előtt erősíti az agy tevékenységét.
• Ha valaki zeneiskolába jár, hangszeren játszik, még jobban növeli az agy teljesítményét és a megismerési képességeit.
Ami bizonyítottan segít
1. Mozgásban tartani. Mindenféle aktivitás segít neki – kommunikáció, közösségi kapcsolatok, irodalom, új ingerek, kultúra, művészet, kedvtelések, társasjátékok, idegen nyelvek tanulása.
2. Edzeni az emlékezetet – az emlékezet a korral csökkenhet. Ezért kell állandóan edzeni és mozgásban tartani. Fontos, hogy ne csak a digitális, hanem a saját emlékezetünket is használjuk.
3. Minőségi étkezés – az agynak sok energiára van szüksége. Fontos az egészséges és kiegyensúlyozott étkezés. Ajánlott a mediterrán étrend, ami zöldségből, gyümölcsből, olívaolajból, gabonafélékből, kenyérből, hüvelyesekből, halból, tojásból, tejtermékekből és húsból áll. Fontos az alkohol korlátozása. A B-vitaminok az egész idegrendszer javát szolgálják.
4. Elegendő folyadék – ha elég sok folyadék van a szervezetben, akkor jó az agy vérellátása és az idegsejtek jól kommunikálnak egymással.
5. Minőségi alvás – a krónikus alváshiány károsítja az emlékezetet és rontja az összpontosítást.
6. Rendszeres mozgás – mozgással javul az agy tevékenysége. Az az ideális, ha a friss levegőn mozgunk.
7. Rendszeres pihenés napközben – rövid szünetek (mikroszünetek, 5–10 percesek) napközben enyhítik a fáradtságot – rövid meditáció, mély légzés, lépcsőzés, nézelődés az ablakból.
8. Természetjárás – legalább hetente 2 órát. Erősíti a testi és lelki egészséget.
9. Információs és kommunikációs technológiát csak a legszükségesebb esetben használjon, és feleslegesen ne hagyja bekapcsolva.
10. A lakásában jelöljön ki olyan helyet, ahol semmilyen műszer, elektronikus berendezés nincs.
Az agy vizsgálata
• Az MRI-vel (mágnesesrezonancia- vizsgálat) képet kaphatunk az agy struktúrájáról, morfológiájáról (alaktanáról).
• Az fMRI (funkciós mágnesesrezonancia- vizsgálat) az agyi véráramlás és a véroxigén-ellátottság változásait méri, amelyek különféle neuron-tevékenységeket jelezhetnek.
• A PET (pozitron-emissziós tomográfia) radioaktív izotóp bejuttatásával vizsgálja az agy glükóz- és oxigén- anyagcseréjét. Neuroreceptor beadásával a neurotranszmitterek aktivitása is megfigyelhető az agy különböző rétegeiben.
• A transzkroniális ultrahang nagy segítséget nyújt az agyi erek állapotának felmérésében. A koponyacsonton keresztül méri a nagyerekben a véráramlás sebességét. Ha a páciens szén-dioxiddal dúsított levegőt lélegzik be, akkor a kiserek kitágulnak, így ezek kapacitása is mérhető. Kimutatja a keringő vérrögöket, mielőtt még azok elzárhatnának egy eret, megelőzve így egy nagy agyterület kiesését.
• Az EEG (elektroencefalográf) az agy elektromos tevékenységét vizsgálja. A fejbőrre helyezett elektródák segítségével mérhető az agykéreg áramainak feszültségváltozásai.
• A MEG (mágneses encefalográf) közvetlenül a koponya körüli, nagyon gyenge mágneses mezőt méri.
• Az agyvizet laboratóriumi vizsgálattal lehet ellenőrizni.
• Biopszia végzendő olyan elváltozás vizsgálatára, amely daganat gyanúját veti fel.
Forrás: Közegészségügyi Hivatal – ki
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.