A szemfenéki érrajzolat az egyetlen érhálózat, amely alapján a szervezet érrendszerének állapotára lehet következtetni. A magas vérnyomás először a szemfenéki érrendszert érinti, az ideghártya sokáig megkímélt.
A magas vérnyomás először a szemen látszódik
A magas vérnyomás szemtüneteinek több stádiuma van, a betegség súlyosságának mértékétől függően: 0. stádium: Nincs elváltozás. Rövid ideje fennálló magas vérnyomás esetén a legkisebb finom erek kanyargóssága fokozódik, kialakul a dugóhúzószerű forma. A vérnyomás rendezését követően az elváltozások visszaalakulhatnak.
1. stádium: A tartósan magas vérnyomás esetén az erek fala átépül: meszesedik, az izomréteg és az erek körüli kötőszövetes hüvely megvastagszik.
2. stádium: Az erek fala a rá nehezedő nagy nyomás miatt megvastagszik, egyenetlenné válik.
Ennek következtében szakaszosan lefűződnek, kialakul a „kolbász tünet”. Az erek találkozásánál benyomódás alakul ki, ezért az eredeti lefutásukhoz képest kitérnek (kereszteződési tünetek). 3. stádium: A károsodott érszakaszokon folyadék, majd vér lép ki – vizenyő és vérzés jelenik meg. A vérellátás zavara miatt az ideghártya adott területei elhalhatnak, mosott szélű, szabálytalan alakú, fehéres foltok jelennek meg. 4. stádium: Az előző tünetek mellett, végső stádiumként a látóidegfő vizenyője a jellemző, jelentős látásromlással, látótérkieséssel.
A betegség lefolyása felgyorsulhat, lassulhat, esetleg a normál tartományban tartott vérnyomásértékek mellett javulhat is. A magas vérnyomás okozta elváltozások nagyon ritkán vezetnek jelentős látásromláshoz.
Többnyire az általános tünetek dominálnak (fejfájás, szédülés, kettős látás stb.), a látáspanaszok az előrehaladott stádiumokban és a komplikációk megjelenésekor észlelhetők.
Magas vérnyomás esetén – függetlenül attól, hogy van-e szemészeti panasza – évente fel kell keresni a szemészeti szakrendelést. Ha indokolt, akár hat- vagy háromhavonta is. A kezelés alapja a vérnyomás stabilizálása, hiszen a kifejezetten ingadozó vérnyomás veszélyesebb, mint a mérsékelten magas, de egyenletes vérnyomás. Az érkárosodásból adódó vérzés esetén lézerkezeléssel lehet elzárni a vérzés forrását, illetve elősegíteni a vér felszívódását. A kezelés során az „infarktusos” terület lézer gócokkal történő lefedése megszünteti a vizenyőt és a kiváltó ingert az érképződésre. Ha üvegtestbe törő vérzés esetén a vér kezelés hatására sem szívódik fel, a vér rendszerint műtéttel távolítható el, a lézerkezelés viszont ekkor is elengedhetetlen.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.