A szem ablak a világra – gondoskodjon jó egészségéről!

szem k

A pislogás természetes és öntudatlan reflex. Látszólagos jelentéktelensége ellenére nagyon nagy mértékben hat a szem egészségére és az általános közérzetre. Az alábbiakban áttekintjük, miért fontos a pislogás, milyen gyakran kellene pislognunk, hogy megőrizzük szemünk egészségét.

A szemhéj automatikus mozgása, és átlagosan csak néhány másodperc töredéke alatt végezzük. Bár gyakran nem tudatosítjuk, mindennapi életünk elengedhetetlen része a pislogás. A feltételezések szerint az ember percenként 15–20-szor pislant, ami azt jelenti, hogy naponta 28 000-szer. Ez a folyamat rendkívül fontos a szem védelme és hidratációja szempontjából. 

Miért fontos? 

1. Hidratálja a szemet. 

Az egyik fő ok, amiért pislogunk, az, hogy a szem felülete nedves legyen. Ilyenkor a könny egyenletesen oszlik el a szaruhártyán, ami biztosítja hidratációját és védi a kiszáradástól. A könny három rétegből áll: olajos, vizes és mucin rétegből. Az olajos réteg csökkenti a víz elpárolgását, a vizes réteg a szükséges tápanyagokat és az oxigént biztosítja, a mucin réteg pedig javítja a könny megtapadását a szem felületén. 

2. Véd a külső tényezők ellen. 

Pislogással védekezhetünk a por, valamint a levegőben lévő mikrorészecskék és más ingerlő anyagok ellen. Minden pislantásnál a szemhéj mint védőpajzs működik, segíti eltávolítani a szennyeződéseket a szem felszínéről. Ez a mechanizmus különösen fontos olyan környezetben, ahol sok a szennyező anyag vagy ahol erős szél fúj. 

3. Pihentet és megújítja a látást. 

A pislogás a szemnek egyfajta szünetet jelent. Ha hosszú ideig összpontosítunk a képernyőre, vagy olyan tevékenységet folytatunk, ami intenzív látáskoncentrációt igényel, a pislogás segít fenntartani a szem természetes nedvességét és csökkenteni a szemizmok terhelését. Ez a folyamat kulcsfontosságú a szem digitális fáradtságának megelőzése szempontjából, ami a mai digitális korban gyakori probléma. 

Milyen gyakran pislogjunk? 

Bár a pislogás automatikus, gyakoriságára sok minden hathat, például a fáradtság, az érzelmi állapot, az egészségi problémák és a környezeti feltételek. Percenként átlagosan 15–20-szor pislantunk, de ez az érték változhat. Fontos tudatosítani, hogy nem elég gyakran pislantani, arra is ügyelni kell, hogy helyesen pislogjunk. 

1. Átlagos gyakoriság 

Normális körülmények között 3-4 másodpercenként pislant az ember. Ez azt jelenti, hogy egy óra alatt körülbelül 900–1200-szor. Ez a szám a szem védelme szempontjából optimális. 

2. Befolyásoló tényezők 

A pislogás gyakoriságára több tényező hathat: 

  • Érzelmi állapot: Például ha valaki ideges vagy stresszt él át, gyakrabban pislog, ellenben ha nyugodt, a pislogás ritkul. 
  • Fáradtság: A fáradt szem hajlamos arra, hogy ritkábban pislog, ami szemszárazságot és kellemetlen érzést válthat ki. 
  • Környezeti tényezők: Száraz és poros környezetben gyakrabban pislogunk, mert a test igyekszik védeni a szemet. 
  • Digitális készülék: A digitális készülékek használatára jellemző, hogy csökkenti a pislogás gyakoriságát. Ennek az a magyarázata, hogy amikor a képernyőre összpontosítunk, hajlamosak vagyunk nem pislogni, ami szemszárazsághoz vezet. 


Napjainkban sok időt töltünk a számítógép, táblagép vagy okostelefon előtt. Ez magával hozza az úgynevezett számítógépes látás szindrómája kialakulásának veszélyét vagy a szem digitális fáradtságának kockázatát. Egyik fő tünete a száraz szem. Ezért fontos, hogy ha digitális készüléket használunk, tudatosan gyakrabban pislogjunk. Ennek egyik módszere a 20-20-20 szabály alkalmazása. Húszpercenként tartson 20 másodperc szünetet, és 20 másodpercig nézzen hat méterre lévő tárgyra. Ez az egyszerű módszer csökkentheti a szem fáradtságát és megőrizheti hidratáltságát. 

Ezzel kell számolni, ha ritkán tesszük 

Súlyos következményei lehet annak, ha ritkán pislogunk. Íme a leggyakoribb problémák: 

1. Száraz szem tünetegyüttes 

Erre az állapotra az jellemző, hogy nem termelődik elegendő mennyiségű könny vagy gyorsan elpárolog a könny. A szem ég, viszket, kivörösödik, olyan érzése van az embernek, mintha homok került volna bele, romlik az éleslátás. Szélsőséges esetben a szemszárazság a szaruhártya károsodásához és a látás romlásához vezethet. 

2. Szemfáradtság és fejfájás 

Ha a szem nem eléggé hidratált, fáradt lehet, ami fájdalmat és kellemetlen érzést válthat ki. Ezek a tünetek különösen azokra jellemzők, akik sok időt töltenek a képernyő vagy az okostelefon előtt. 

3. Csökken a könnyfilm minősége 

Ha ritkán pislogunk, a könny nem oszlik el egyenletesen a szem felületén. Száraz foltok alakulhatnak ki rajta, megnő a fertőzés veszélye és más szemproblémák alakulnak ki. 

Csak egészségesen! 

Van néhány módja annak, hogyan segítsük elő az egészséges pislogást és hogyan tartsuk jó állapotban a szemet: 

1. Csak tudatosan 

Ha a számítógép képernyőjére vagy a mobiltelefonra összpontosítunk, megfeledkezünk a pislogásról, pedig tudatos pislogással fenntarthatjuk a szem hidratáltságát. Próbáljon meg rendszeresen a pisilogásra gondolni, főleg akkor, ha hosszú ideig ül a számítógép előtt. 

2. Tartsa be a 20-20-20 szabályt 

Amint fent írtuk, a 20-20-20 szabály egyszerű módja annak, hogyan enyhítsük a szem digitális fáradtságát. 20 percenként tartsunk rövid szünetet és nézzünk egy távoli pontra. Hatására a szem ellazul és csökken a terhelése. 

3. Ügyeljen a helyiség nedvességtartalmára 

Száraz levegőjű helyiségben a szem is szárazzá válik. A légnedvesítő segíthet megőrizni a kellő nedvességtartalmat és javíthat a szem állapotán. 

4. Használjon műkönnyet 

Ha szemszárazságban szenved, segíthet a műkönny, ami a természetes könnyet imitálja és enyhítheti a kellemetlen tüneteket. 

5. Közvetlen légáramlat ne érje a szemet 

A ventilátor, a légkondicionáló vagy a hősugárzó elősegítheti a szemszárazság kialakulását. Tegyen meg mindent azért, hogy a szemet ne érje közvetlen légáramlat.

Ne feledje: a szem ablak a világra, ezért gondoskodjon jó állapotáról. 

(vysetrenie-ki)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?