A fogamzásra történő három hónapos felkészülés után érkezünk el az új élet megteremtésének valóra váltásához. Ilyenkor a családtervezést segítő szakembernek ellenőriznie kell, hogy a fogamzásra való alkalmasság érdekében ritkán szükségessé váló orvosi vizsgálatok és kezelések meghozták-e a remélt eredményt.
A korai terhesség védelme
A TERVEZETT FOGAMZÁS
A tervezett fogamzás megvalósítása bizonyos biológiai tájékozottságot is igényel. Sokan ugyanis azt hiszik, hogy a fogamzást akkor érik el, amikor akarják. Ezzel szemben a teherbe esés valószínűsége egy női ciklus során természetesen fogamzásgátlás alkalmazása nélkül és rendszeres nemi élet mellett az első hónapban 25 százalék, a második hónap végéig 40 százalék, a harmadik hónap végéig 50 százalék, a negyedik hónap végéig pedig 55 százalék. A családtervezők 80 százaléka éri el egy éven belül a célját. Ha már valaki egyszer szült, a valószínűségek némileg magasabbak. Összefoglalóan tehát azt mondhatjuk, aki gyermeket tervez, annak tisztában kell lennie azzal, hogy a fogamzás általában 16, átlagosan 4 hónap alatt következik be. A tervezett és előkészített terhesség valamivel rövidebb általában 23 hónap alatt is elérhető, mert az ébredési hőmérséklet, így a tüszőrepedés idejének ismeretében az optimális napon történő „célzott“ idejű nemi érintkezéssel jelentősen emelni lehet a fogamzás havonkénti 25 százalékos valószínűségét.
E témához szorosan kapcsolódik a nemi aktivitás kérdése. Már írtunk arról, hogy a rendszeres nemi élet a fogamzás alapfeltétele, és arról is, hogy a túlzott aktivitás szintén gondot okozhat. A szeretkezés során ugyanis az ondósejtek kiürülnek. A férfiak két heréje naponta átlagosan 20 millió ondósejtet tud pótolni, így a túl gyakori szeretkezések átmeneti meddőséget idézhetnek elő. Ezért a fogamzás optimális napjait figyelembe véve célzott idejű szeretkezés előtt és után helyes egy-kétnapos szünetet tartani. A szakemberek véleménye szerint a fogamzás szempontjából a szemtől szembe helyzet, némileg megemelt (például párnával) medencével és felhúzott combokkal a legalkalmasabb, és ezt követően helyes, ha a nő a mosakodást reggelre halasztja.
Ha tizenkét hónap alatt nem következik be a kívánt terhesség, akkor érdemes az asszonyoknak a nőgyógyászati, a férfiaknak az andrológiai szakrendelést felkeresni.
Részletek dr. Czeizel Endre: Az egészséges utódokért című munkájából
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.