Az influenza – főként csecsemőkorban – súlyosan érinti a gyermekeket, és nagy a szövődmények kialakulásának kockázata. A fertőzés a közösségbe járó gyermekek között terjed leggyorsabban, influenzajárvány idején 3 gyermek közül 1 biztosan megfertőződik.
A gyermek és az influenza
A tünetek felismerése
Az influenza tünetei könnyen megkülönböztethetőek a megfázástól, a szülők mégis gyakran összekeverik a betegségeket. Ismeretek hiányában influenzajárvány idején a vírus futótűzként terjed a családok, iskolák közösségében. Az influenzát hirtelen fellépő magas láz, köhögés, végtagokban és a hátban érezhető fájdalom, fejfájás és 2-3 hétig tartó kimerültség tünetei jellemzik. A gyermekeknél további tünetként orrfolyás, hányinger és hányás, valamint hasmenés jelentkezhet. Ezzel szemben a megfázás fokozatosan jelentkezik, jellemzője a kaparó vagy gyulladásos torok, orrfolyás, tüsszentés, köhögés és néhány esetben 38 °C-fok alatti láz. A gyermekek évente 6-8 alkalommal fáznak meg. Szemben az influenzával a közönséges megfázás esetében a tüneteket gyors felépülés követi.
Diagnózis
A helytelen diagnózis azt okozza, hogy az influenzás gyermekek nem kapják meg a szükséges kezelést, a betegség tovább tart, a gyermekek fertőzik környezetüket, és magas a szövődmények kialakulásának kockázata. Az 5 év alatti csöppségeknél nehéz az influenzafertőzést diagnosztizálni, hiszen a kis betegek nem tudják elmondani panaszaikat. Ezeknél a gyermekeknél az influenza könnyen összekeverhető más légzőszervi fertőzésekkel. Alapvető fontosságú, hogy a szülők az első jeleket követő 48 órán belül orvoshoz vigyék gyermeküket.
Védelem az influenza ellen
1. A védőoltás. A védőoltás az influenza elleni harc egyik sarokköve, melyet a WHO, valamint infektológus szakorvosok is ajánlanak minden veszélyeztetett csoport számára. Az oltás kifejlesztésében évről évre a WHO információit használják. Az oltások hatékonyságát különböző klinikai vizsgálatokkal igazolták. Ideális lenne, ha mindenki megkapná a védőoltást – de sajnos csak (több európai országhoz hasonlóan) a veszélyeztetettek és a 65 évnél idősebbek juthatnak hozzá ingyenesen.
2. Vény nélkül kapható készítmények és az antibiotikumok. Influenzaveszélyes időszakban jól megfigyelhető az antibiotikumok és a recept nélkül kapható gyógyszerek megnövekedett alkalmazása, amelyek nem támadják meg a betegség alapvető okát: magát a vírust. Éppen ezért korlátozottan alkalmazhatóak az influenza tüneteinek és a vírus által okozott szövődmények gyógyítására.
3. Neuraminidázgátló gyógyszerkészítmények. Már az 1960-as években a pandémiák eredetének vizsgálata alapján a kutatók tisztában voltak azzal, hogy egy olyan gyógyszer, amely a vírus replikációjának bármely lépését gátolni tudja, megakadályozhatja, hogy a vírus betegséget okozzon, és megrövidítheti a már fennálló betegség időtartamát. Később a kutatók felismerték azt is, hogy neuraminidáz segítsége nélkül a vírusok nem tudnak sejtről sejtre terjedni. E véletlen felfedezésnek és hosszú kutatómunkának köszönhetően sikerült kifejleszteni az úgynevezett neuraminidázgátló szereket. A neuraminiázgátlók az influenzafertőzés lefolyását attól függően befolyásolják, hogy az első tünetek megjelenésétől számítva milyen hamar kezdik el őket alkalmazni.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.