Az unalom fokozza a megbetegedés veszélyét

Az Alzheimer-kór azokat fenyegeti leginkább, akik monoton egyhangúsággal élik az életüket – állítják amerikai orvosok, egy reprezentatív felmérésre hivatkozva.

Az Alzheimer-kór azokat fenyegeti leginkább, akik monoton egyhangúsággal élik az életüket – állítják amerikai orvosok, egy reprezentatív felmérésre hivatkozva.

Az öregedéssel többnyire együtt jár az emlékezet és a gondolkodás fokozatos romlása, az emberi átlagéletkor növekedésével pedig az egy évszázada a diagnosztizálójáról elnevezett, egyelőre gyógyíthatatlan Alzheimer-kór terjedése. A magyarországi Feledékeny Emberek Hozzátartozóinak társaságát vezető Himmer Éva asszony szerint 210 ezer ilyen beteget tartanak számon Magyarországon, de legalább ekkora a közösségtől távol, magányosan élő, ezért nem jelentkezett betegek száma is.

Világszerte kiterjedt kutatás folyik a betegséget meggátló, vagy legalább a fejlődését fékező, netán gyógyító módszerek megtalálására. Már szóba került ilyen célú klónozások kísérlete is – egyelőre azonban komoly sikerről nem számolhatunk be. Első ízben Nagy-Britanniában adtak engedélyt emberi embriók kutatási célú klónozására. A német etikai tanács azonban egyhangúlag úgy foglalt állást, hogy a kutatási-gyógyászati célokat szolgáló emberi klónozás sem engedhető meg jelenleg Németországban.

Amerikai orvosok a Neurology Science Journal szakfolyóirat hasábjain közzétették, hogy a betegek előéletének tanulmányozása után arra a következtetésre jutottak: a monoton, egyhangú életmód elősegítheti az Alzheimer-kór kialakulását. Angliában azt állapították meg, hogy naponta félezerrel nő a náluk 700 ezres betegcsoport. Ezért 350, a hatvanadik életévét betöltött önkéntesnek – hozzájárulásukkal – 40 évre visszamenőleg feltárták korábbi életvitelét. Közülük 122 esetében állapították meg az Alzheimer-kór enyhe fokú tüneteit.

Ők szinte kivétel nélkül az agyat kevéssé foglalkoztató munkát végeztek, eseménytelenül éltek az utóbbi évtizedekben. A nem betegek viszont nyugdíjas korukig folyamatosan „izgalmasan” dolgoztak, éltek. Az amerikai vizsgálatokat elemző dr. Kathy Smith szerint az agysejteket állandóan foglalkoztató tevékenység folyamatosan karbantartja az agyat. (Ennek ellenpéldája Ronald Reagan és Charles Bronson) Az igazsághoz tartozik azonban, hogy arra is fényt derítettek: a nem betegek figyelmesebb környezetben éltek és jobb egészségügyi ellátást élveztek.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?