A biotermelés és a biotermékek előállítása zárt rendszeren belül az idevonatkozó követelmények szigorú betartásán és annak következetes ellenőrzésén alapul, amely többek között nyomon követi a termelés során igénybe vett és vehető tápanyagok, növényvédő szerek, takarmányok és technológiai folyamatok útját.
Az ökológiai mezőgazdaság és a biotermelés
Szlovákiában az ökológiai mezőgazdasági termelést és a biotermékek előállítását a 224/1998 sz. törvény szabályozza. A jogszabály kifejezetten arra irányul, hogy összhangba hozza a hazai törvény és az EU jogszabály rendelkezéseit, amelynek keretében szorosabb összefüggésbe kerülnek a környezetbarát termesztési módszerekkel előállított biotermékek piacra vitelének feltételei, a termesztési mód követelményeinek ellenőrzésével és nyilvántartásával, valamint a certifikációs, engedélyezési és nyilvántartási folyamat egyes szerepelőinek, tevékenységi körének és kapcsolatainak meghatározásával.
Mint ismeretes, a szlovákiai biotermékek 90 százaléka exportra kerül, s ennek fenntartása érdekében szükség van arra, hogy az IFOAM (a biotermesztők nemzetközi szervezete) által felállított szigorú követelményrendszer össze legyen hangolva az EU országokéval, hiszen ez az egyik legnagyobb felvevőpiaca ezeknek a termékeknek. A biotermékek előállítása éves viszonylatban mintegy 20—30 százalékkal növekszik, s az EU mellett az észak-amerikai a legnagyobb felvevőpiaca ezeknek a termékeknek.
A hazai biotermelési rendszer közvetlenül a rendszerváltás után jelentős állami támogatással rohamos fejlődésnek indult. Az akkori gazdálkodók, akik vállalták a környezetbarát termesztési technológiára való áttérést öt éven át jelentős nagyságrendű költségvetési támogatásra voltak jogosultak. A program végeztével az ezzel a módszerrel termelők inkább a visszafogott fejlődéssel jellemezhetők. Mivel az EU tagországokban egyre nagyobb az érdeklődés és az igény, egyúttal támogatási hajlam is mutatkozik a fenntartható fejlődés filozófiája szellemében működtethető környezetbarát termeléstechnológiai rendszer iránt, belépésünk után várható, hogy nálunk is újra keresetté, érdekessé válik. Ebben komoly szerepük lehet a környezetkímélő nagyüzemi termesztés- és tartástechnológiák mellett a különböző biológiai és ún. integrált növényvédelmi megoldásoknak, amelyek alkalmazását az EU tagországokban komoly költségvetési forrásokkal támogatják. Ha a gazda például Ausztriában vállalja egy-egy hozamnövelő készítmény mellőzését, illetve teljes kihagyását a termesztésből, ennek fejében jelentős összegű támogatásra számíthat. (sz)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.