A skandináv gyártó néhány éve kissé trükkösen egy számmal nagyobbnak tünteti fel az S40-es limuzin kombi változatát. Korábban tudniillik azt is 40-esnek hívták, igaz, V betűvel. Az őt nyugdíjba küldő V50-es 10 cm-rel hosszabb, de ezzel együtt még mindig a kisebbek közé tartozik a középkategóriás kombik mezőnyében.
Volvo V50 2.0D Summum: Exkluzív teherautó!
Külalak, besorolás
Néhány összehasonlítás erejéig maradjunk még a méreteknél. A Volvo V50 tényleg 15-20 cm-rel rövidebb, mint a legújabb, alaposan felpumpált középkategóriás kombik (Honda Accord Tourer, VW Passat Variant, Ford Mondeo Wagon), mindennel együtt, ami ezzel jár. Viszont: rendkívül arányos, kiegyensúlyozott formájú autó, amely nem másolja az aktuális divatirányzatokat, de a márkára nemrég még oly jellemző konzervativizmustól is mérföldek választják el. Az átlós krómcsíkkal díszített hagyományos hűtőmaszk dinamikusan kiugró orr-részen kapott helyet, amelyet kétoldalról ízlésesen formált fényszórók fognak közre. Az oldalsó védőcsíkok és az övvonal párhuzama szemet nyugtató, a nagyméretű ablakok klasszikus szabásúak. Hátul viszont abszolút félreismerhetetlenné teszik az autót a tipikusan volvós lámpatestek; a V50-est, a szépen domborodó hátsó szélvédővel együtt vizuálisan éppen ezek emelik ki a szögletes szállítóbatárok kategóriájából. A könnyűfém keréktárcsák 16 colosak, 205/55-ös gumikkal. Ami pedig a konkurenciát illeti, a felsoroltakon kívül a hasonlóképpen motorizált Audi A4 Avant, BMW 3 Touring, Mercedes C T-Modell, Peugeot 407 SW, Opel Vectra Caravan, Citroe#n C5 Break, Mazda 6 Wagon jöhet még számításba.
Komfort, szereltség, térkínálat
Hogy itt is a méretekkel kezdjük, az utasok élettere az alsó közép- és a középkategória határán mozog, gondolunk itt természetesen a hátul ülőkre. A csomagtartó űrtartalma sem kívánkozik kirakatba (Mondeo Wagon: 542 l, Passat Variant: 603 l), bár a haszonjármű-változatnál plafonig pakolhatóvá teszi a térelválasztó rács. Ez – becslésünk szerint – az alapméret kb. egynegyedével megnövelt hasznosítható térfogatot jelent. Innentől kezdve azonban tényleg csak szuperlatívuszokkal folytathatjuk, mert ennél szebb kidolgozású autóval ritkán találkozik az ember. A kormány, a műszerfal vagy bármely más felület tapintása élvezet, a standard bőrkárpit is puha, finom, kellemes. Az egész beltér a modern skandináv formatervezés jegyében fogant, lásd mindenekelőtt a lebegő középkonzolt; ugye, mennyire „ikeás”? A rádió és a kétzónás légkondi kezelőgombjai mértani szabályossággal helyezkednek el rajta, ami egyben könnyű tanulhatóságot is jelent. Mögötte van egy rejtett polc; ilyen pakolóhely sem terem minden autóban. Az imponálóan gazdag szereltségben természetesen a biztonsági kellékek viszik a prímet: oldal- és függönylégzsákok, DSTC menetstabilizátor, oldalütközés-védelmi rendszer, nyaksérülés elleni védelem, hátul az ülésekbe épített emelőpárnák a gyermekek számára. Opcióként a külső visszapillantó tükrökbe szerelt holttérfigyelő kameráink is voltak; ha bármelyik oldalról előztek bennünket, az A-oszlopokba épített narancssárga égők adtak hírt a mellénk felzárkózó autóról. Ja, és feltétlenül említést érdemel, hogy nemcsak az IDIS intelligens információs rendszer közleményei, hanem a tempomat, a fedélzeti számítógép és a rádió adatai is cseh nyelven jelentek meg a kijelzőn.
Motor, meghajtás, menettulajdonságok
A V50 haszonjármű-verziójának motorkínálata ugyanúgy kilenctagú, mint a személygépkocsi-változaté, egyedül a legerősebb motor és az összkerékhajtás kombinációja hiányzik. A 9 erőforrásból 3 dízel, tesztkocsinkat ezek közül a középső mozgatta. Minden dinamikai mutatójában jobb a vele leginkább összevethető 2,4 literes, 140 lovas benzinesnél (végsebesség: +5 km/óra, 0–100 km/óra: -1,1 s). A kereken 100 kilowatt egyébként az adekvát dízelnyomatékkal társítva is legfeljebb a jó átlagot jelenti ma a középkategóriában, de friss, tempós vezetéshez több, mint elégséges. Főleg ha okosan használjuk a hatfokozatú váltót, amelynek karja rövid utakon jár, könnyű vele a munka. A futómű jóindulatú, barátságos, cserébe valamivel kevesebbet jelez vissza az út állapotáról. Orrnehéznek csak az igazán sportosan vett kanyarokban érezni az autót, normális tempóban abszolút semlegesen viselkedik. A dízelmotor magasabb fordulatszámon kicsit bemorog az utastérbe, ettől az egy apróságtól eltekintve a vezetési komfort tökéletes.
Zárszó helyett
Aki egy igazán jó, nagyon biztonságos és kellően rangos középkategóriás kombit keres, amelynél nem feltétel a furgonokkal vetekedő rakodókapacitás, a Volvo V50-esben maradéktalanul megtalálja. Külön előny a 9 motor és 4 szereltségi fokozat kombinációiból összeálló gazdag típuskínálat, valamint a haszonjárművé való átépítés lehetősége. Ebben a sokféleségben aztán tényleg mindenki megtalálja az igényeihez, no és persze a pénztárcájához mért autót… Vas Gyula
Hengerűrtartalom: 1997 cm3
Legnagyobb teljesítmény: 100 kW (136 LE)/4000min-1
Legnagyobb forgatónyomaték: 320 Nm/2000min-1
Sebességváltó: hatfokozatú kézi
Legnagyobb sebesség: 205 km/óra
Gyorsulás 0–100 km/óra: 9,6 s
Menetkész tömeg: 1472 kg
Méretek (h/sz/m): 4614x1770x1452 mm
A csomagtér űrtartalma: 417 l
Fogyasztás (városi/országúti/vegyes): 7,6/4,6/5,7 l/100 km
Az üzemanyagtartály űrtartalma: 52 l
CO2-kibocsátás: 153 g/km
Ár: 988 490 korona*
Az alapmodell ára: 732 190 korona** haszonjármű-változatban, adó nélkül
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.