Új részletek derültek ki a rimaszombati múmiáról

rimaszombati múmia

Egyedülálló tudományos vizsgálat eredményei láttak napvilágot a napokban a rimaszombati Gömör-Kishonti Múzeumban őrzött egyiptomi múmiáról. A Tasherithnetiak nevű nő földi maradványai Szlovákia mindössze öt múmiájának egyikeként a múzeum legértékesebb kincsei közé tartoznak, és most új titkokat árultak el.

A Tasherithnetiak-múmia története 1910-ben kezdődött, amikor Munkácsi Süteő István ügyvéd és földbirtokos megvásárolta, majd a Gömör vármegyei múzeumnak ajándékozta. 

A lelet – amelyhez egy egyiptomi díszítésekkel gazdagon ellátott, fügefából készült szarkofág és a Halottak Könyvéből származó hieroglifák is tartoznak – azóta is a múzeum egyik legkülönlegesebb darabja.

A majdnem háromezer éves múmiát 2024. december 4-én vetették alá számítógépes tomográfiás (CT) vizsgálatnak a rimaszombati kórház radiológiai osztályán. A speciális protokoll szerint végzett vizsgálat sűrűbb rétegfelvételeket eredményezett, amelyek alapján a múmia csontvázának és koponyájának 3D-s rekonstrukciója is elkészült.

A felvételeket a pozsonyi Comenius Egyetem Természettudományi Karának Antropológiai Tanszéke elemezte. A vizsgálatok kimutatták, hogy Tasherithnetiak csontváza rendkívül jó állapotban maradt fenn: a csontok épek, a gyolcsrétegek és az izmok nyomai jól láthatóak voltak. Külső sérülésre utaló jeleket nem találtak.

A fogazat hiányosságát korábban a mumifikálás közben bekövetkezett sérülésnek tulajdonították, de az antropológiai vizsgálatok alapján kiderült, hogy ínysorvadás és krónikus gyulladás okozta a fogak elvesztését 

- ismertette az újonnan kiderült részleteket Kerényi Éva, a Gömör-Kishonti Múzeum igazgatója.

A koponya mérései egyértelműen megerősítették, hogy a múmia valóban nő. A CT-vizsgálat során ugyanis felmerült a kutatókban némi bizonytalanság ezzel kapcsolatban. 

Az is kiderült, hogy a mumifikálás következtében a koponya hátracsúszott, ami a múmia hosszát 142 centiméterre csökkentette. Az antropológiai vizsgálatok szerint azonban Tasherithnetiak életében 150-165 centiméter magas lehetett és 50-70 éves kort ért meg – szemben a korábbi feltételezéssel, miszerint 30-40 éves volt.

Kerényi Éva hozzátette: a múmia történetének és megjelenésének még érzékletesebb bemutatását tervezik a Gömör-Kishonti Múzeum 2027 nyarára tervezett új állandó kiállításán, ahol Tasherithnetiak rekonstruált arcmásával is találkozhatnak majd a látogatók.

(rimava)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?