Három évvel ezelőtt jelent meg az első összkerék-meghajtású Škoda személygépkocsi, az Octavia 4x4. A praktikus kombit kezdettől fogva vitték, mint a cukrot; igaz, elsősorban nem nálunk, még csak nem is Csehországban, hanem Ausztriában, Németországban, Svájcban és a skandináv államokban.
Škoda Octavia Combi Nature 4x4 : Stabilabb, biztonságosabb!
#A szerző felvételeHárom évvel ezelőtt jelent meg az első összkerék-meghajtású Škoda személygépkocsi, az Octavia 4x4. A praktikus kombit kezdettől fogva vitték, mint a cukrot; igaz, elsősorban nem nálunk, még csak nem is Csehországban, hanem Ausztriában, Németországban, Svájcban és a skandináv államokban. Tehát ott, ahol a Škodák egyrészt az olcsó, de megbízható autók közé tartoznak, másrészt az összkerékhajtás különösen hasznos dolognak számít. Nyilván ez ösztönözte a gyártót arra, hogy 2001-ben egy 4x4-es, ugyancsak kombi kivitelű akciómodellel is megcélozza az európai piacot. Az autó a megszokott komfortfokozatoktól eltérően a Nature megjelölést kapta, és egyik változata (1.9 TDI/74 kW) nemrég a hazai márkakereskedőknél is megjelent. A legesősebb júniusi napokban kaptuk meg tesztelésre, így az összkerékmeghajtás minden előnyét megtapasztalhattuk.
A kocsi külalakra nem sokban tér el a „normális” kombiváltozattól, de egy-két különbség azért felfedezhető. Szélesebb a hűtőmaszk krómkerete, az elülső lökhárító alatt három jókora légnyelőnyílás sötétlik, a 205/55-ös gumik pedig 16 hüvelykes RIDE alufelniken feszülnek. A NATURE megjelölést az oldalsó irányjelzők alatt találjuk. Belül nagyon szép az ülések fekete-bézs színkombinációja és a sötét műszerfal, amelyen az „órák” is hangsúlyozzák az autó kivételes voltát. Erre figyelmeztetnek egyébként az ajtóküszöbökön és a sebességváltó karon található elegáns „4x4” feliratok is. A szereltség lényegében az AMBIENTE komfortfokozatra épül, amely esetünkben több mint százezer koronás opciócsomaggal volt megpúpozva. Ennek tudható be, hogy a standardnak számító holmikon (ABS, ESD, mechanikus MBA fékasszisztens, két frontlégzsák, négy elektromos ablakemelő, fedélzeti számítógép stb.) az autó olyasmikkel is kényeztetett bennünket, mint esőszenzor, tolatószenzor, automata klímaberendezés vagy CD-lejátszóval kombinált, pazar hangminőséget nyújtó Symphony autórádió. Olyan praktikus dolgokra is rábukkantunk, mint például a telefon-előkészítés, a leszerelhető gyári vonóhorog, vagy éppenséggel a kézifék karja mellett megbúvó szemüvegtok.
Az Octavia 4x4 Nature legvonzóbb tulajdonsága azonban mégiscsak az összkerékhajtás, illetve maga a hajtáslánc. Első tagja az 1,9-es TDI motor 74 kW-os (101 LE) változata, amelyet azonban – eléggé megtévesztő módon – két piros betű jelöl a kocsi farán. Márpedig ez újabban a 130 „lovas” TDI motorok sajátja... Az apró svindlire mentségül szolgálhat, hogy a szivattyú–fúvóka rendszerű aggregát forgatónyomatékának csúcsértéke (240 Nm) nagyobb, mint a 110 lóerős változaté, és szélesebb fordulatszám-tartományban is használható (1800–2400/min). Mindebből egyenesen következik, hogy a kocsit 74 kW-osnál erősebbnek érezzük, így a kézi váltó hatodik fokozata teljes mértékben indokolt. A 4x4-es meghajtás nem állandó: normális körülmények között a motor csak az elülső kerekeket hajtja, de mihelyt ezek bármilyen oknál fogva gyorsabban kezdenek forogni, mint a hátsók, bekapcsol a elektrohidraulikus Haldex tengelyközi kuplung. A rendszer elsősorban vizes, csúszós úton jelent szinte felbecsülhetetlen segítséget, de félreeső hétvégi házunkat is könnyebben megközelíthetővé teszi. S ha már víkendezni megyünk, a kissé leszűkített poggyásztérben is 448–1412 köbdeciméternyi holmit vihetünk magunkkal; igaz, az utóbbihoz már a hátsó ülések összehajtogatása szükséges. A fogyasztásra sem lesz panaszunk: gyári értéke 5,0/6,2/8,2 l/100 km. Esetleges késésünket 184 km/órás végsebességgel faraghatjuk le, persze a rend őreitől biztonságos távolságban. S hogy mennyibe kerül mindez? Nos, kérem, alapfokon 782 100 koronába, a tesztkocsink szereltségével pedig 882 200 koronába. Alku nincs. (vas)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.