Renault Talisman: a franciáknak ez a próbálkozása igazán bevált

Rég vártam már egy tesztet úgy, mint a Renault újdonságát, a Talismant. Az, hogy az autó igazán feltűnő és szép, lépten-nyomon érezhető. Bárhol megálltam vele, garantált volt, hogy pár perc után néhány járókelő megáll mellette, hogy közelebbről is megnézze.

Rég vártam már egy tesztet úgy, mint a Renault újdonságát, a Talismant. Az, hogy az autó igazán feltűnő és szép, lépten-nyomon érezhető. Bárhol megálltam vele, garantált volt, hogy pár perc után néhány járókelő megáll mellette, hogy közelebbről is megnézze. Hiába, a dizájn szempontjából a Renault nagyot alkotott, a Talisman nem fog elveszni a menedzseri konkurenciában. De milyen is vezetni?

A Talismant vehetnénk a távozó Laguna és a Latitude helyettesének, bár a márka ezt a párhuzamot kerüli. Érthető miért, hiszen azt akarja sugallni, hogy az újdonságnak semmi köze ehhez a két modellhez. A tesztelt változat az Initiale Paris jelölésű leggazdagabb felszereléssel rendelkezett, tehát a Talisman esetében ez a lehető legjobb és egyben legdrágább változat.

Határozottan feltűnő

Az összetéveszthetetlen dizájn az autó elülső részén található hatalmas gyémánt jelnek és a széles fényszóróknak köszönhető. Az autó masszív tekintélyes megjelenése azt sugallja, hogy az utasterében is tágas lesz a tér, ennek viszont épp az ellentettje igaz. Nem mintha szűkösen érezném magam benne, elég hely van, de az utastér nem olyan tágas, mint amilyennek elképzeltem. Négy felnőtt kényelmesen elfér benne, bár a hátul utazóknak az alacsonyabb tető miatt nem marad sok helyük fejmagasságban. Az utastérben minőségi anyagokat használtak fel, az autó egyik csúcspontja szerintem az ülések nyújtotta kényelem. Attól eltekintve, hogy számtalan irányban mozgathatók, még masszírozzák is az utas hátát. Három különböző masszázsfunkció közül lehet válogatni, s egy hét tesztelés után rájöttem, hogy pontosan ez az az extra, amire a saját autómban nem költenék pénzt. A funkció szerintem az első három alkalommal érdekes és kényelmes, aztán viszont idegesítő. El tudom képzelni, hogy hosszabb úton bekapcsolnám, hogy kicsit megmozgassa a hátamat, de pár perc után rájönnék, hogy azért nem olyan felüdülő élmény. Ha már fáradt vagyok, inkább megállok és kiszállok az autóból kinyújtózkodni, a masszázsfunkciót szerintem egy percnél tovább nem igazán lehet kibírni. Ráadásul a masszázs csak az elülső üléseken érhető el ugyanúgy, mint az ülések fűtése és hűtése.

A csomagtérbe gyakorlatilag bármi elfér, amit viszont kicsit félreszabtak, az a csomagtartó ajtaját nyitó gomb elhelyezése, a Talisman felirat alatt található gomb ugyanis állandóan koszos.

Számtalan funkció

A műszerfalon már az ismert, vertikálisan elhelyezett nagy táblagépre emlékeztető érintőképernyő dominál. Ezen keresztül irányítható minden létező funkció és opció. A rendszer kezelését meg kell szokni, a képernyő ugyanis olyan érzékeny, hogy néha a minimális véletlenszerű érintésekre is reagál, s olyasvalamit is bekapcsol, amit nem akartunk. Ezért jó, hogy az R-Link 2 rendszer a középkonzolon található vezérlőgombokkal is irányítható, ez vezetés közben is megkönnyíti a beállításokat, átkapcsolásokat. Egyébként annyi funkció áll rendelkezésre, hogy csak ezzel a rendszerrel órákon át lehet játszani és állítgatni.

Arra is lehetőség van, hogy több sofőr személyre szabott beállításokat mentsen el az autóban, a megvilágítástól kezdve, az elmentett rádióállomásokon át egészen az ülés pontos helyzetéig.

A motorházban 1,6 literes 118 kW/160 LE teljesítményű erőforrás volt 380 Nm-es forgatónyomatékkal. A duplakuplungos váltó az esetek többségében nagyon rugalmasan és észrevétlenül sorolja a sebességfokozatokat, helyenként viszont mintha bealudna, s az autót kicsit megrántja. Ráadásul lassításnál néha olyan érzésem volt, mintha hajlamos lenne bedögleszteni a motort. A gyári adatok szerint 4,4 literes átlagfogyasztást kellene elérni 100 kilométeren, ez viszont a tesztelés alatt abszolút fikciónak bizonyult, az átlag 6,5 l/100 km volt.

Összegezve és aláhúzva

Az új Talisman mutatós, kényelmes autó. Menedzsereknek, de gazdagabb családoknak egyaránt ideális választás lehet. Kár, hogy ilyen kategóriájú és ilyen árú autóban a hátul utazók nem kaptak kicsivel több extrát. A fogyasztás tűrhető, az autó agilitása meglepő, az alváz kombinálva a négykerék-meghajtással lehetőséget ad a dinamikusabb tempóra, élesebb kanyarodásra. A VW Passat, a Mazda 6 vagy a Ford Mondeo alkotta konkurenciában igazán megállja a helyét.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?