Renault Scénic Xmod: kis trükkökkel célba érni

<p>Családi egyterűből szabadidő-autó? A Renault gondolt egy merészet, s népszerű modelljét kissé átpofozva a piac egy másik szegmensén támad. Nem reménytelenül.</p>

ÚJ SZÓ-TESZT

Ötödik éve gyártjuk a Scénic harmadik generációját, jó lenne a frissítés – adták ki a vezényszót a Renault központjában, majd elkezdték törni a fejüket, hogy a ráncfelvarrást mivel lehetne még kiegészíteni. Megvan: csinálunk egy új altípust! – mondták, s hamarosan elkészült az első Scénic Xmod.

Valahogy így készülhetett a rendkívül népszerű Scénic sorozat újabb darabja. Kilóg ugyanis az eddigiek közül. A modellt 1996 óta gyártják, azóta tágas térkínálatával, alacsony fogyasztásával és viszonylag szolid árával vonult be a köztudatba. A középkategóriás egyterűeket kedvelők s a többgyermekes családapák egyik kedvencévé vált, vagy ha nem is kedvencévé, optimális választásává. Az Xmod új csapásirányt jelent: hobbiterepjárónak túlzás lenne beállítani, szabadidő-autóként talán már elmegy.

Az utóbbi években főként ebben az irányban próbálja bővíteni a kínálatot minden autógyártó – habár néha olybá tűnik, sokszor inkább a keresletet próbálják generálni az új modellekkel. Mert a hobbiterepjáróknak amúgy nagyon sok értelmük nincs: terepre nem gyengék és esetlenek, városba és közúti forgalomba pedig feleslegesek. Egyelőre viszont fogynak a szabadidő-modellek, így az autógyártók minden lehetséges típusból megpróbálnak ilyen verziót is kihozni. Így járt a Scénic is, ám ebben az esetben viszonylag racionális döntések születtek, a végeredmény pedig nem bántó, bizonyos esetekben pedig hasznos is lehet. A kocsinak kicsit agresszívebb külsőt adtak, körberagasztották fekete műanyagokkal, megemelték a hasmagasságát három centivel, s tettek bele egy Extended Grip névre keresztelt „tapadássegítő” rendszert. Mire jó mindez?

A külső „műanyagozás” például hasznára válik: a fekete plasztik kapja menet közben a kavicsokat, nem a fényezés. A hasmagasság emelése sem tűnik első látásra soknak, ám olykor a városi közlekedésben is jól jön a plusz három centi. Gondtalanabbul lehet parkolni, kicsit komplikáltabb terepviszonyok között közlekedni. Mindeközben pedig szerencsére semmivel sem kanyarodik rosszabbul, mint a sima Scénic. S a tapadássegítő rendszer? A körkapcsoló három módba állítható: bekapcsolt állás, némi kerékkipörgést engedő állás (40 km/óra fölött visszakapcsol), és teljesen kikapcsolt állás (40 km/óra fölött visszakapcsol). Összességében sok hasznát nem látni a rendszernek, ahhoz kellett, hogy szabadidő-autóként aposztrofálhassa a Renault. Szerencsére a marketing nem esik túlzásokba, a cég nem kifejezetten terepképes autóként kommunikálja az Xmodot (pl. összkerékmeghajtással sem kapható).

Ami a lényeg: az Xmod módosításai nem veszik el a klasszikus Scénic előnyeit. Az átalakítások nem mentek a menettulajdonság, s ami lényeges, a térkínálat rovására. A helykihasználás remek. A fejtér bőséges, vállban sem szűk, odabent van elég fény, a rekeszek számában szinte verhetetlen a modell. A hátsó három ülés külön-külön mozgatható-lehajtható, a padlóban mindenütt rekeszek, az ajtózsebekben simán elfekszik a másfél literes műanyag palack, mély a könyöklő, az első ülések hátulján pedig ott vannak a kihajtható kis asztalok. Menet közben tilos használni, ám egy-egy pihenő alkalmával remekül kihasználható.

A korábbi 1,5-ös dízelmotor helyett a modell új erőforrást kapott. Az 1,6 dCi várhatóan ugyanolyan jól fogja szolgálni a típust, mint a korábbi motor. Gyorsulási adatai nem elkápráztatóak, ennek ellenére kellően dinamikus a motor. 1600-as fordulatszámtól érezhetően húz, a hatsebességes váltónak köszönhetően pedig a fogyasztás is alacsonyan tartható. Nekünk 5,6 litert fogyasztott 100 kilométerenként, ami egész jó értéknek mondható, mégha több is, mint a katalógusban szereplő 4,4. Az Xmod a régi 1,5-ös dízellel is kapható, a benzinesek kedvelői pedig 1,2 literes turbóbenzinessel is hazavihetik (ez 3 ezer euróval olcsóbb a dízelesnél, de többet is fogyaszt), valamint elcsíphető még – amíg a készlet tart – a régi, 1,6-os 16 szelepes sima benzines motorral is.

Összességében véve az autó racionális választás azoknak, akik megbízható, alacsony fogyasztású egyterűre vágynak, s emellett olyan modellt is keresnek, amely külcsínben többnek néz ki, mint ami. (MSz)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?