A 2003-as év autója annak idején mindenkit mellbevágott extravagáns külalakjával. Egyedül a Grandtour nevű kombi változatot lehetett úgymond normális külsejű személygépkocsinak nevezni. Nos, idén az egész család kisebb fazonigazításon esett át, de technikája sem maradt érintetlenül.
Renault Mégane Grandtour 2.0 dCi Privile`ge
Külalak, besorolás
A sziluett itt sem változott, a diszkrét különbségek főleg elöl és hátul keresendők. A kétrészes hűtőrács szélei már nem párhuzamosak, a fényszórók peremei ugyanezeket az egymástól kissé eltartó vonalakat követik. Az alsó légnyelő összehasonlíthatatlanul szélesebb, s ennek következtében a lökhárító is masszívabb, mutatósabb lett. Hátul jóval látványosabban domborodnak a lámpatestek, tagolásuk is határozottabb, a lökhárító pedig az elülsőhöz hasonlóan módosult. A változások sorát a RENAULT felirat zárja a hátsó fal jobb alsó sarkában. Ami a konkurenseket illeti, természetesen maradtak a különböző ragadványnevű alsó középkategóriás kombik: az Opel Astra Caravan, a Peugeot 307 Break, a Fiat Stilo Multiwagon, a Ford Focus Combi és társaik.
Komfort, szereltség, térkínálat
A bevezetőben említett csúcsmodell-státus nemcsak a motorra, hanem a tesztelt kocsi szereltségére is vonatkozott. A Renault-nál, mint közismert, e téren már alapszinten is magasra tették a mércét, a Privile`ge 2.0 dCi listája pedig valóban imponáló: ABS+EBV fékrendszer, ESP menetstabilizáló rendszer, ASR kipörgésgátló, elülső oldallégzsákok, elülső-hátsó függönylégzsákok, sebességkorlátozóval kiegészített tempomat, klímaberendezés, hathangszórós, távirányítható, CD-lejátszós rádió, alufelnik és még hosszan-hosszan sorolhatnánk. Elöl-hátul kimagaslóan jók és kényelmesek az autó ülései, egy átlagos középkategóriásnak sem kellene szégyenkeznie miattuk. Ugyanez mondható el a csomagtartóról is, amely messze túlnövi a konkurensek többségét (Stilo Multiwagon: 510 l, Astra Caravan: 500 l, Focus Combi: 475 l). Ráadásul nagyszerűen variálható, mivel az ülőlapok és a támlák is osztottak. A hátsó ablakok elfüggönyözhetők; s ha itt csak ketten utaznak, széles kartámlát is lehajthatnak maguk közé, amely pohártartó és rakodóboksz is egyben. A beltérben érezhetően javult a felhasznált anyagok minősége, bár e téren az elődnek sem lehetett felróni semmit. A kulcsot helyettesítő intelligens kártya természetesen maradt, a nyomógombos indítás szintén. Tesztkocsink belsejét egyébként a krémsárga szín uralta, a műszerfal nagyobbik részét is beleértve: ízléses környezet, szép látvány volt.
Motor, meghajtás, menettulajdonságok
Valahol az elején egy félmondatban lélegzet-elállítónak is neveztük az autót. Most tartunk ott, hogy folytathatjuk ezt a mondatot: a teljesen új, kétliteres turbódízel motor volt az, amely belénk szorította a levegőt, gyakran a szó legszorosabb értelmében is. Az alsó középkategóriában jelenleg nincs még egy ilyen dízel erőmű, ha a Toyota Corolla Verso jóval nagyobb hengerűrtartalmú 177 „lovasát” nem számítjuk. Élmény ez a motor, amely jóformán nem ismer kaptatót, terhelést: minden helyzetben érezzük, micsoda erőtartalékai vannak. A 9 másodperc alatti „százas sprint” önmagáért beszél, a 340 Nm-es nyomaték szintén; a korszerű dízelmotorok csodája, hogy mindez olyan fogyasztási adatokkal párosul, amilyenek a táblázatban olvashatók. A hatlépcsős váltó csak akkor kényszerít némi többletmunkára, ha kimondottan szórakozni akarunk; „normálisan” vezetve hosszú ideig benn felejthetjük akár a legmagasabb fokozatot is. S mivel kombihoz képest a hátsó túlnyúlás minimális, az alváz pedig kimagaslóan jó, az autó a durván vett kanyarokban is valósággal tapad az úthoz. Legfeljebb a kissé túlméretezett elektromos rásegítésnek köszönhetően támadhat ilyenkor némi túlkormányzottság-érzetünk, de ez valóban csak érzés: az autó korrekció nélkül is engedelmesen folytatja a megkezdett ívet.
Zárszó helyett
Tesztünk a Mégane-kombicsalád abszolút csúcsmodelljéről szólt, tehát egyértelműen az alsó középkategória legmagasabb régióiban mozogtunk. Itt a pozíciójához képest már sokat kell fizetni egy autóért, de ennek az árnak a vásárló meg is kapja az ellenértékét. Nem méretben: komfortban, szereltségben, erőben, fogyasztásban. Viszont nagyobb autóra – valljuk meg őszintén – egy családnak tulajdonképpen nincs is szüksége. Vas Gyula
Hengerűrtartalom: 1995 cm3
Legnagyobb teljesítmény: 110 kW (150 LE)/4000min-1
Legnagyobb forgatónyomaték: 340 Nm/2000min-1
Sebességváltó: hatfokozatú kézi
Legnagyobb sebesség: 209 km/óra
Gyorsulás 0–100 km/óra: 8,8 s
Menetkész tömeg: 1315 kg
Méretek (h/sz/m): 4500x1777x1467 mm
A csomagtér űrtartalma: 520–1600 l
Fogyasztás (városi/országúti/vegyes): 6,9/4,6/5,4 l/100 km
Az üzemanyagtartály űrtartalma: 60 l
Ár: 919 500 korona
Az alapmodell ára: 564 900 korona
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.