Miután felfedezték, hogy komoly igény van rá, egyre több gyártó készít kisautó-alapú buszlimuzint. A Nissan is megcsinálta a magáét – és az immár testvérmárkának számító Renault-tól vette kölcsön hozzá a Clio III számára kifejlesztett padlólemezt.
Nissan Note 1.6 Tekna: A nagyobbik ikertestvér
Külalak, besorolás
Ilyen típusú autókkal nemigen lehet formatervezői bravúrokat produkálni, a Note is „csak” szolidra és ízlésesre sikerült. Igaz, elöl kissé összeollózták – micrás fényszórók, muranós hűtőmaszk –, de ez a családi identitás hangsúlyozásaként is felfogható. A kissé sablonos hátsó részt abszolút egyedi, bumeráng alakú, a tetőre messze felfutó lámpatestek dobják fel, de az utolsó oszlop előredőlő íve is visz némi izgalmat az összképbe. A 16 hüvelykes könnyűfém felnik ezen a szinten standardnak számítanak; nagyjából ennyi, amit itt a külalakról el lehet mondani. Ami pedig a besorolást illeti, már utaltunk rá, hogy a Note az úgynevezett kis buszlimuzinok kategóriájába tartozik, ahol a Renault Modus mellett a Ford Fusion, a Toyota Yaris Verso, a Fiat Idea vagy legújabban a Škoda Roomster harcol még a vásárlók kegyeiért.
Komfort, szereltség, térkínálat
Egy buszlimuzintól joggal várható el a hagyományos személygépkocsiétól jobb térkínálat, beleértve a variabilitást is. A Note hozza is ezeket az elvárásokat: osztott támlájú hátsó ülése mintegy 20 centiméteres pályán előre-hátra mozgatható, ami teljes utaslétszám mellett is közel fél köbméteres rakodótér kialakítását teszi lehetővé. A koffer ráadásul vastag, teherbíró lapokkal két szintre osztható, lásd a megfelelő képeket. Ha valóban sok a csomag, az üléstámlák előredöntése a megoldás, de ilyenkor zavaróan magas küszöb keletkezik. A kisebb pakolóhelyek közül a legötletesebb az anyósülés alatt kialakított boksz, de a 11 literes, temperálható kesztyűtartóban is rengeteg dolog elfér; arról nem is beszélve, hogy ajtaján kézreálló kis rekeszt alakítottak ki, például CD-lemezek számára. A műszerfal tetejére is jutott egy csukható szekrényke az iratoknak vagy a pénztárcának. Kifejezetten családiautós kellékek még az üléstámlákról lehajtható „repülőasztalkák”, ajtórekeszek azonban hátul nincsenek; hiányukat megkettőzött térképzsebekkel igyekeztek enyhíteni. A legmagasabb szereltségi fokozat biztonsági standardja – az ABS-t és a frontlégzsákokat magától értetődőnek tekintve – elülső oldallégzsákokból, ESP menetstabilizáló rendszerből és esőszenzorból áll, függönylégzsákok – automata légkondival és CD-tárral közös csomagban – felárért kaphatók. Tény, hogy kissé furcsa kombináció, viszont meglepően olcsó: mindössze 19 ezer korona. Az értékesebb komfortkellékek: klímaberendezés, a volánról távirányítható hathangszórós, CD-lejátszós rádió, fedélzeti számítógép, elektromos ablak-és tükörmozgatók.
Motor, meghajtás, menettulajdonságok
A Nissan Note két-két benzin- és dízelmotorral kapható a hazai piacon, tesztkocsink erőforrása az erősebbik benzines volt. Huszonkét lóerővel tud többet az alap 1,4-esnél, és kifejezetten temperamentumosan mozgatja a nem túl nehéz autót. Hangja csak 140 körül válik zavaróvá, fogyasztása a kategória átlaga. A menettulajdonságok természetesen nem hasonlíthatók egy lapos sportautóéhoz, de egy átlagos személygépkocsiéhoz már igen: a megfelelően hangolt rugózásnak köszönhetően keményebb kanyarokban sem billeg a magas építésű karosszéria. A stabilitást és a jó úttartást pedig a nagy tengelytáv önmagában is garantálja, arról nem is beszélve, hogy mindkét futómű új, korszerű konstrukció. A motorról még annyit, hogy szívünk szerint ezt ajánlanánk az 1,4-es helyett – aki ilyen autót vesz, vélhetőleg gyakrabban fogja megpakolni –, ezért kicsit sajnáljuk, hogy Visia alapfokon, jóval kevesebb pénzért nem elérhető. Legolcsóbban az Acenta középfokkal választhatjuk, 535 900 koronás áron, viszont az is igaz, hogy van egy alapszerelt dízelváltozat, amelyet már 499 900 koronáért meg lehet vásárolni.
Zárszó helyett
Ha praktikus, jól pakolható egyterűre van szükségünk, de a Renault Scénic, a Citroe#n Xsara Picasso és a hozzá hasonlóak túl nagyok a számunkra, a Nissan Note lehet az egyik megoldás. Szolidsága ellenére is mutatós, és nem utolsósorban jól összerakott autó, amely szellemes térelrendezési ötletek egész sorát vonultatja fel. Száztíz lóerős motorja pedig – családi jelleg ide vagy amoda – egy ki vagánykodást is megenged, ha történetesen erre szottyan kedvünk… Vas Gyula
Hengerűrtartalom: 1598 cm3
Legnagyobb teljesítmény: 81 kW (110 LE)/6000min-1
Legnagyobb forgatónyomaték: 153 Nm/4400min-1
Sebességváltó: ötfokozatú kézi
Legnagyobb sebesség: 183 km/óra
Gyorsulás 0–100 km/óra: 10,7 s
Menetkész tömeg: 1140 kg
Méretek (h/sz/m): 4083x1691x1550 mm
A csomagtér űrtartalma (ötszemélyes változatban): 280–437 l
Fogyasztás (városi/országúti/vegyes): 8,5/5,5/6,6 l/100 km
Az üzemanyagtartály űrtartalma: 46 l
Ár: 594 900 korona
Az alapmodell ára: 444 900 korona
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.