Nincs lényeges eltérés a motorokhoz képest

A környezetvédők harcában óriási áttörést hozott, amikor 1994-ben Oláh György magyar származású vegyész Nobel-díjat kapott az ólommentes benzin biztonságos felhasználásáért. Ma már csak ilyen üzemanyagot tankolhatunk a benzinkutaknál.

A környezetvédők harcában óriási áttörést hozott, amikor 1994-ben Oláh György magyar származású vegyész Nobel-díjat kapott az ólommentes benzin biztonságos felhasználásáért. Ma már csak ilyen üzemanyagot tankolhatunk a benzinkutaknál. Jelenleg világszerte sok-sok millió dollárt költenek a környezetbarát technológiák kikísérletezésére. Egyre többet hallani víz-, nap- és szélenergiával működő új motorokról. ĺgéretes újdonság a hidrogéncellás autó, amelynek kerekeit voltaképpen villamos árammal működő motor hajtja. A működéshez szükséges energiát a gépkocsiban elhelyezett aktatáskányi hidrogéncella állítja elő. A bonyolult szerkezetben a fokékony hidrogéngáz és a levegő oxigénje egyesül, közben áram keletkezik. Mindig annyi, amennyi hidrogént juttatunk a cellába, ez pedig szabályozható, akár a gázpedál segítségével is. A jármű végsebessége pontosan ugyanolyan, mint egy robbanómotorral működő járműnek, sem gyorsulásnál, sem lassításnál nem tapasztalhatunk jelentősebb eltérést. Ha felnyitjuk a motorházat, csupán a hidrogéncellát látni, motor sehol, hiszen a két első kerékre épített elektromos motor egy levesestál méretét is alig éri el. Egyelőre nem megoldott a biztonságos tankolás, hiszen a hidrogént nagynyomású tartályban kell tárolni, és nem túl kellemes érzés egy robbanásig töltött gázpalack mellett ülve autózni. A szakemberek szerint azonban tévedés azt hinni, hogy a hidrogén egy borzalmasan veszélyes anyag, hiszen a benzin még veszélyesebb. Ha két autó összeütközik és kifolyik a benzin, akkor a tűzforrás ott van az asztfalton, amitől mindkettő másodpercek alatt lángba borulhat. A hidrogéngáz szintén veszélyes valami, hiszen ha a hidrogén oxigénnel elegyedik, akkor létrejön az úgynevezett durranógáz, elég egy szikra és az egész elegy felrobban. A hidrogén viszont nem tud kifolyni az asztfalra, mert nagyon könnyű. Ha tehát véletlenül a nagyon vastag falú acéltartályból, kiszabadul, akkor villámként felrepül. Tehát ilyen szempontból biztonságos, ám éppen emiatt sok helyen tilos föld alatti parkolóhelyen, vagy zárt parkolóházban (propán-bután) gázüzemű autóval behajtani, hiszen a gázpalack sérülése esetén az egész épületet elöntheti a ritka, ám robbanékony gáz.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?