Mára az autólopás, sajnos, jól szervezett iparággá vált, ezért minden kocsitulajdonosnak tanácsos tennie valamit járműve védelmében. Hogy mit, az több dologtól függ: mennyit ér az autó, be van-e biztosítva, hol parkol a leggyakrabban, főleg éjszaka.
Mivel védekezhetünk az autótolvajok ellen?
Kódszámmaratás
A tájainkon csak „pieskovanie”-nek nevezett művelet lényege, hogy a karosszéria gyártási számát belemaratják a kocsi összes ablaküvegébe. Az egyszerű és olcsó művelet eredményeképpen az autó jóval kevésbé lesz vonzó a tolvajok számára, mivel ki kellene cserélniük az egész üvegezést, ami nem olcsó mulatság.
Ár: 1000–1500 korona
Biztonsági fóliák
Hatásos módon megakadályozzák az ablakok kitörését, némely fajtájuk akár egy utcai kockakőnek is ellenáll. Az üveg természetesen nem marad ép, ám a fólia éppen a széthullását és kiszóródását akadályozza meg. Egyébként teljesen átlátszó anyagból készül, tehát nem akadályozza a kilátást.
Ár: 3500–8000 korona
Pedál-, kormány- és váltózárak
Közülük a kormányzárak a legkevésbé hatékonyak, de ezek is megnehezítik a kocsi ellopását. Nagyobb biztonságban tudhatjuk az autót, ha valamilyen pedálzárat használunk; ezek általában maszszívabbak és nehezebben hozzáférhetőek. A mechanikus zárak közül a váltózárak a leghatásosabbak: kiiktatásuk a hozzáértésen kívül megfelelő szerszámokat és körülményeket (pl. szerelőakna) igényel.
Ár: 7000–10 000 korona
Indításgátlók (immobilizerek)
Megszakítják a kocsi elektromos rendszerének legfontosabb áramköreit. Az új autók standard felszereléséhez tartoznak; aktiválásuk és kiiktatásuk itt automatikusan, az indítókulcs bedugásával, illetve kihúzásával történik. Régebbi kocsikra utólag is felszerelhetők, méghozzá viszonylag egyszerűen és olcsón.
Ár: 1100–1500 korona
Riasztóberendezések
Rengeteg típus létezik, közülük a legkevésbé hatékonyak csak az ajtók, esetleg a motorháztető kinyitását jelzik. A drágább típusoknak olyan szenzoraik is vannak, amelyek érzékelik, ha a kocsi a vízszintes helyzethez képest elmozdult, illetve ha valami mozog az utastérben.
Ár: 4200–10 000 korona
Pagerek
Rádióhullámok segítségével jelzik, hogy „foglalkoznak” az autónkkal, sőt azt is, hol hatolt be a tolvaj. A jobb típusok – GSM telefonhálózaton keresztül – interaktív kapcsolatot létesítenek az autóval, tehát pl. a motor indításának blokkolásával aktívan is beavatkozhatunk. Ezek a drágább változatok egyben tudatják, hol található a kocsi, sőt automatikusan felhívnak néhány beprogramozott telefonszámot.
Ár: 11 000–23 000 korona
Műholdas keresőrendszerek
A statisztikák alapján 100 ellopott gépkocsiból kilencvenet képesek megtalálni. A GPS rendszer segítségével működnek, amelyek műholdjai nagy pontossággal jelzik a kocsi hollétét. Jeleiket földi – stacionárius vagy rendőrautókba épített – vevőkészülékek veszik. Az üzemeltető Európa egész területén garantálja a rendszer működését.
u Ár: 40 000 – 50 000 korona (Forrás: p-a)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.