A Mazdák uniformizált számmegjelölései a márka egyterűit is elérték: az alsó középkategóriás Premacy utódja például az eddig szabad 5-ös számot kapta. Persze nemcsak ebben, hanem néhány egyéb lényeges dologban is különbözik az elődtől.
Mazda5 2.0i Active7: Varázslatok 6 + 1 ülésre
Külalak, besorolás
A Mazda5 tipikus C-szegmensbeli minivan, ami azt is jelenti, hogy a hasonló besorolású 3-as alapjaira épült. Padlólemezét ehhez persze jócskán meg kellett nyújtani, elsősorban a három üléssor miatt. A férőhelyek számát is figyelembe véve négy közvetlen konkurense akad (Opel Zafira, Toyota Corolla Verso, Renault Grand Scénic, VW Touran), az 5-6 személyes alsó középkategóriás egyterűek közül pedig a Fiat Multiplával, a Honda FR-V-vel, a Ford Focus C-MAX-szal, a Citroe#n Xsara Picassóval vagy a Nissan Almera Tinóval lehetne összehasonlítani. Külalakja pedig olyan, mint a legtöbb kategóriatársáé: nem túl attraktív, mert buszlimuzinnál ez nem járható út, de az ívekkel-felületekkel (tetővonal, motorháztető) és a részletekkel (elülső/hátsó lámpatestek) a lehetőségekhez képest fiatalossá varázsolták a formatervezők.
Komfort, szereltség, térkínálat
A kocsi szereltségi alaplistája a tesztelt legmagasabb fokozatban rendkívül gazdag. Néhány a legértékesebb holmik közül: teljes körű elektronikus menetszabályozás, oldallégzsákok elöl, függönylégzsákok hátul is, xenonégős fényszórók, automata légkondi, fedélzeti számítógép, hathangszórós, távirányítható, moduláris audiorendszer. Tesztautónk ezen kívül tolatókamerával, navigációs rendszerrel és távirányítható DVD-lejátszóval is fel volt szerelve. Amiben azonban a Mazda5 valóban egyedi, az a megalkotói által Karakurinak elnevezett, minden szereltségi szinten kínált ülésrendszer. Lényege, hogy az előre-hátra tologatható második sor 2 foteljének ülőlapjai alól az igényeknek megfelelően vagy egy dupla pohártartóval kiegészített jókora rakodóboksz, vagy pedig egy harmadik (igaz, inkább csak gyerekekre méretezett) ülés csomagolható ki. S ha még ennyi is kevés, a koffer teljesen sík padlójából egyszerű mozdulatokkal további két, elfogadható kényelmet nyújtó ülés állítható szolgálatba, amelyek a szélesre nyíló tolóajtóknak köszönhetően viszonylag kényelmesen megközelíthetők. Igaz, mögöttük már aprócskára zsugorodik a poggyásztér, ötszemélyes kivitelben viszont egész tisztességes helykínálattal gazdálkodhatunk. A kocsi belteréről pedig tömören annyit, hogy szépre és ízlésesre sikerült. A titánezüst középkonzol kissé „technóssá” teszi az összképet, de ezt jól ellensúlyozzák például a kellemes tapintású, zsíros műanyagok, plusz az elegáns formájú, bőrbevonatú volán. Az ergonómia pedig egyenesen példás: a klímaberendezés például a legkönnyebben kezelhetők közé tartozik, a magasra ültetett váltókar abszolút kézre áll, és a többi kezelőszerv is ott van, ahol becsukott szemmel keresnénk.
Motor, meghajtás, menettulajdonságok
A kétliteres benzinmotor minden helyzetben kellő erőtartalékkal mozgatja az autót, és bár nyomatékának csúcsértékét eléggé magas fordulatszámon éri el, „alulról” is tisztességesen húz. Külön erénye a csendes járás és a teljesítményhez, valamint a kocsi formájához-méreteihez képest elfogadható fogyasztás. Az ötfokozatú váltót tökéletesen testre szabták: első három fokozata viszonylag rövid, ami dinamikus vezetést garantál biztonságos előzésekkel, a hosszabb „négyes” és ”ötös” pedig a gazdaságos közlekedés előfeltétele. A kar rövid, pontos pályákon jár, ami további adalék a vezetés komfortjához. A menettulajdonságok természetesen nem sportkocsisak, de a nagy tengelytáv stabilan vezeti az autót, és az útegyenetlenségeket is jól megszűri. A rugózás éppen annyira kemény, hogy a magas karosszéria ne bólogasson a kanyarokban, de a legkisebb mértékben sem ráz. Mindent egybevetve ebben a kategóriában ritkán találkozni a meghajtás és az országúti viselkedés olyan példás összhangjával, mint amit a 146 lóerős benzinmotoros Mazda5-ösnél megtapasztalhattunk.
Zárszó helyett
Hétszemélyes utasszállító kapacitásának köszönhetően a Mazda5 sokgyerekes családok ideális autója – persze, ha eltekintünk attól, hogy hazánkban milyen autóra telik egy sokgyerekes családnak. Ez azonban már egy teljesen más jellegű probléma, ami sem az autó küldetését, sem az úgynevezett célcsoportjait nem írhatja felül… Vas Gyula
Hengerűrtartalom: 1999 cm3
Legnagyobb teljesítmény: 107 kW (146 LE)/6000min-1
Legnagyobb forgatónyomaték: 185 Nm/4500min-1
Sebességváltó: ötfokozatú kézi
Legnagyobb sebesség: 196 km/óra
Gyorsulás 0–100 km/óra: 10,8 s
Menetkész tömeg: 1475 kg
Méretek (h/sz/m): 4505x1755x1665 mm
A csomagtér űrtartalma (3/2/1 üléssorral): 112/426/857 l
Fogyasztás (városi/országúti/vegyes): 11/6,6/8,2 l/100 km
Az üzemanyagtartály űrtartalma: 60 l
Ár: 899 900 korona
Az alapmodell ára: 759 900 korona
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.