Az angol Land Rover 1948 óta gyárt terepjárókat. Azóta ebben a műfajban eljutott egészen a szuperluxus Range Roverig, de első terepeséhez mindmáig az 1983-ban bemutatott Defender áll a legközelebb. Amelynél még most sem a komfort a lényeg, hanem az, hogy elmenjen mindenhol, ahol ilyen kategóriájú négykerekű jármű egyáltalán elmehet.
Land Rover Defender 90 SE 2.4D: Férfikézbe való!
Külalak, besorolás
A tavalyi ráncfelvarrás (amely főleg az első lámpák környékét, a motorháztetőt és a hűtőrácsot érintette) semmit nem változtatott az autó 25 éve ismert alapformáin. Maradt a doboz-karosszéria, ahol az élek és vonalak továbbra is szinte derékszögben metszik egymást. A téglalap alakú, keskeny, csaknem függőleges szélvédő pedig egyenesen az automobilizmus hőskorát idézi, de ugyanez mondható el az arasznyi ablaktörlőkről vagy a hosszú nyelű visszapillantó tükrökről. Mi a bádogtetejű Station Wagont teszteltük (a 90-es típusjelű „rövid” változatban), amely magán viseli a kocsi egyik karakteres stílusjegyének számító hosszúkás tetőablakot. (A verziókat azért kell külön hangsúlyoznunk, mert a Defendert 3 hosszméretben és ugyancsak 3 karosszériaváltozatban gyártják.) A hátsó ajtó oldalra nyílik, a kerekek mögé szerelt sárfogó kötények standard tartozékok. Kategóriatársak? Nem könnyű találni. A külalak azonnal a Mercedes G-osztályt juttatja az eszünkbe, de az – szereltségben, motorizációban és árban – jóval magasabb kategória. Marad a Jeep Wrangler/Cherokee, esetleg a „rövid” Nissan Patrol vagy Mitsubishi Pajero, bár puritanizmusban a Defender mindegyikre ráver valamicskét.
Komfort, szereltség, térkínálat
Gyorsan letudható fejezethez érkeztünk: az elődökhöz képest erősen „személyautósított” műszerfalon van egy MP3-asokat is játszó rádió és egy szép, körszámlapos óra, aztán vannak fűthető elülső ülések, elektromos ablakemelők, plusz távirányítású központi zár. Ennyi. Légzsák egy se, az ABS feláras. Az elülső ülések kényelmesek, de a megszokottnál kevésbé tolhatók hátra, a két hátsó – mint a kép is mutatja – inkább pótülés. Szokatlan módon, a hátsó ajtón keresztül közelíthetők meg, a beszállást küszöb segíti. Összecsomagolásuk után oldalra hajthatók fel, miáltal meghatározhatatlan méretű, de kellően tágas csomagtér keletkezik, lásd ismét a megfelelő ábrát. Az új fűtő- és szellőztetőrendszer 50%-kal több levegőt képes az utastérbe juttatni, miközben a fűtés – és feláras klímaberendezésnél a hűtés – felfutása 40-50%-kal gyorsabb. Hogy belül a hiányzó ajtórekeszek ellenére is van hová pakolni, az elsősorban az ülések közötti hatalmas, csukható szekrénynek köszönhető. A nyitott kesztyűtartó csak látszatra kétszintes: osztólapja valójában kapaszkodó.
Motor, meghajtás, menettulajdonságok
Az új 2,4 literes dízelmotor teljesítménye ugyanakkora, mint a korábbi Td5-ösé volt, de csúcsnyomatéka a közös csöves Denso befecskendező-rendszernek és a variabilis lapátszögű Garrett töltőturbinának köszönhetően jóval nagyobb. Ebből 315 Nm-rel percenként 1500 és 2700 motorfordulat között gazdálkodhatunk, miközben a csúcsteljesítmény 90 százaléka is széles sávban (2200– 4350min-1) áll rendelkezésünkre. A meghajtás állandó 4x4-es, felezővel és központi differenciálzárral. A felező – külön kar segítségével – menet közben 8 km/ órás sebességig kapcsolható. A kézi váltó most hatfokozatú, takarékos végfokozattal. Műszaki csemegének számít, hogy a motorvezérlő elektronika normális útviszonyok között – amikor gyors gázadási reakció szükséges – olyan beállítást használ, amelynél a motor teljesítménye már a gázpedál útjának első 30%-ában elérhető. Felező üzemmódban viszont a teljesítmény a teljes pedálúton egyenletesen oszlik el, ezáltal lehetővé téve annak finom adagolását terepezés közben. Mindez, a hihetetlenül masszív „Heavy Duty” alvázzal, a hoszszú rugóutakkal, a nagy hasmagassággal és az impozáns terepszögekkel együtt csupa nagybetűs TEREPJÁRÓVÁ avatja a Defendert.
Zárszó helyett
Amikor CSAK a terepjáró képesség és az elnyűhetetlenség számít, akkor alighanem a Land Rover Defender a legjobb választás. Az úgynevezett „szabadidősök” ne is álmodjanak olyasmikről, amire ez az autó képes, és mondjuk meg őszintén: kár is lenne olyan terepen nyúzni őket. A Defendert nem; azt olyanra tervezték. Vas Gyula
Hengerűrtartalom: 2,4 l
Legnagyobb teljesítmény: 90 kW (122 LE)/3500min-1
Legnagyobb forgatónyomaték: 360 Nm/2000min-1
Sebességváltó: hatfokozatú kézi + terepváltó
Legnagyobb sebesség: 132 km/óra
Orrszög/farszög/rámpaszög: 47/47/147°
Kapaszkodóképesség: 45°
Hasmagasság: 323 mm
Gázlóképesség: 500 mm
Menetkész tömeg: 1889 kg
Utánfutó maximális tömege: 3500 kg
Méretek (h/sz/m): 3894x1790x2021 mm
Fogyasztás (városi/országúti/vegyes): 12,5/8,6/10 l/100 km
Az üzemanyagtartály űrtartalma: 60 l
CO2-kibocsátás: 266 g/km
Ár: 1 215 000 korona
Az alapmodell ára: 969 000 korona
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.