Amikor – vagy másfél évtizeddel ezelőtt – ennek az autónak az első generációját teszteltük, megéltünk egy-két furcsaságot. Az összkerékhajtás kapcsolásához például meg kellett állnunk, pár centivel hátratolatnunk, majd egy speciális kulccsal átállítanunk az elülső kerékagyakat. Picit körülményes volt a dolog, főleg egy dagonya kellős közepén.
Kia Sportage 2.0 CRDi EX: Egy átlagos „szabadidős”
Külalak, besorolás
A korábbi verzióhoz képest átdolgozták az autó elülső maszkját, belül sötét keretet kaptak a fényszórók, megnőttek a külső visszapillantó tükrök, és minden verziónál színrefújtak a lökhárítók. E jobbára személyautós elemek ellenére az új Sportage kellően terepjárósnak mutatja magát: szögletesek a kerékjáratai, hátsó lökhárítója tetején széles küszöböt alakítottak ki, ajtói és sárhányói erőteljesen kidomborodó, ugyancsak színrefújt védőborítást kaptak. Olcsó látszatelem viszont a széles torkú dupla kipufogó: kétliteres, négyhengeres motorhoz az ilyesmi enyhe túlzás. Az autó azonban mindezzel együtt tulajdonképpen kellemes látvány, jól eltalált kompromisszum a terepjárók marconasága és a személygépkocsik harmóniája között. Ami pedig a csoporttársakat illeti, a már említett ikertestvért, tehát a Hyundai Tucsont kell említenünk elsőként. A többiek, a teljesség igénye nélkül: Mitsubishi Outlander, Citroe#n C-Crosser, Peugeot 4007, VW Tiguan, Honda CR-V, Toyota RAV4.
Komfort, szereltség, térkínálat
Beszálláskor terepjárósan magasra kell fellépnünk, amit alacsony küszöb könnyít meg. A vezetőülés lapjának magasságát elöl és hátul külön szabályozhatjuk, igaz, kézileg. Maga az ülés jó oldaltartást ad, lapja és támlája is hosszú. A kormányt csak magasságában állíthatjuk, de ez nem jelent különösebb hátrányt. A műszerfal esztétikuma mi tagadás, nem éppen átütő; főleg a 12-es beosztású pici digitális óra kifejezett anakronizmus. Jól mutat viszont az anyósülés előtti fémbevonatú kapaszkodó – még akkor is, ha a kocsi tudását kissé meghaladó terepjáró képességeket sugall. A hátsó ülések szintén kényelmesek, és kialakításuknak – valamint a kardánalagút hiányának – köszönhetően szükség esetén hárman is tisztességesen elférnek rajtuk. Belső rakodózug rengeteg van: fiók az anyósülés alatt, elöl-hátul dupla pohártartó, a hátsó ajtózsebek pedig akkorák, mint sok más autóban az elülsők. A csomagtér is impozáns, ráadásul a 2:3 arányban osztott hátsó ülések egy-egy mozdulattal történő lefektetésekor a padló síkjában folytatódik tovább. Küszöbe is a raktérrel azonos magasságú, ablaka pedig külön nyitható. A szereltség értékesebb elemei: oldal- és függönylégzsákok, elektronikus menetstabilizáló rendszer, automata légkondi, mp3-as/USB-bemenetes rádió, tempomat, könnyűfém keréktárcsák.
Motor, meghajtás, menettulajdonságok
A kétliteres dízel kissé hangos, de erejére és nyomatékára nem lehet panasz. A hatsebességes kézi váltó fokozatainak beosztása jó, a „hatos” kifejezetten takarékos. Az igazi húzóerő nagyjából 1800-as fordulatszámon jelenik meg, innentől legalább háromezerig élvezetesen gyorsíthatunk. Országúton jól jön a kocsi enyhén lágy rugózása, de a magas karosszéria erős oldalszélben vagy gyors kanyarban éppen ezért hajlamos a belengésre. A kormányrásegítőt viszont bekeményítették, most jobban érezzük magunk alatt az utat. Az elektronikus menetstabilizáló rendszer kikapcsolható, és sok más autóval ellentétben visszakapcsolásig úgy is marad. Terepen – csakúgy, mint aszfalton – biztos talajfogásig kizárólag fronthajtással haladunk. Mihelyt azonban az elülső kerekek kipörögnek, a hátsók is nyomatékot kapnak Az elektronikus tengelyközi kuplung egyébként egy nyomógombbal le is zárható, s a kocsi ilyenkor tartós összkerékhajtásúvá válik. A Kia Sportage azonban mindezzel együtt természetesen nem igazi terepjáró. Annyit szabad kívánni tőle, amennyit 30 fok alatti orr- és farszöge, 20 cm alatti hasmagassága és nem komoly terepre hangolt rugózása megenged.
Zárszó helyett
A kompakt szabadidő-autók egyre népesebb osztályának egyik tipikus képviselőjét mutattuk be. Mondhatni: átlagos képviselőjét, mert tényleg azt tudja, ami ma e kategória standardja. Különlegessége, hogy hazánkban készül, de alighanem még ettől is vonzóbb tulajdonsága – az ára. Vas Gyula
Hengerűrtartalom: 1991cm3
Legnagyobb teljesítmény: 103 kW (140 LE)/4000min-1
Legnagyobb forgatónyomaték: 305 Nm/2000min-1
Sebességváltó: hatfokozatú kézi
Legnagyobb sebesség: 177 km/óra
Gyorsulás 0–100 km/óra: 12 s
Orrszög/farszög: 28,8/28,9°
Hasmagasság: 195 mm
Menetkész tömeg: 1760 kg
Utánfutó maximális tömege: 1600 kg
Méretek (h/sz/m): 4350x1840x1740 mm
A csomagtér űrtartalma: 667–1887 l
Fogyasztás (városi/országúti/vegyes): 8,9/6,2/7,1 l/100 km
Az üzemanyagtartály űrtartalma: 58 l
CO2-kibocsátás: 187 g/km
Ár: 889 700 korona
Az alapmodell ára: 644 700 korona
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.