Ki hisz még az autógyártóknak?

Párizs.

Párizs. Európai környezetvédő csoportok évek óta kétségbe vonják a gépjárműveken végzett és a napokban kirob-bant Volkswagen-botrány nyomán előtérbe került hivatalos károsanyag-kibo-csátási vizsgálatok megbíz-hatóságát, mindeközben az autótulajdonosok is egyre gyanakvóbbak a gyártók által közzétett számadatok hitelességét illetően.

A német vállalatóriás által elkövetett emissziócsalástól függetlenül maguk az autógyártók is azon a véleményen vannak, hogy elavultak azok a tesztek, amelyekkel azt vizsgálják, megfelel-e egy jármű az európai normáknak.

A Volkswagen ellen azért indult eljárás az Egyesült Államokban, mert a környezetvédelmi hatóság (EPA) szerint olyan szoftvert telepített 482 ezer dízelüzemű járműbe, amelynek segítségével kijátszhatók a károsanyag-kibocsátásra vonatkozó amerikai előírások.

Egy német intézet, az ICCT (Tiszta Közlekedés Nemzetközi Tanácsa) már 2013 óta kongatja a vészharangot, rámutatva, hogy a globális felmelegedés egyik fő felelősének tartott szén-dioxid-kibocsátásra vonatkozó adatoknál a laboratóriumi és a valós körülmények között végzett vizsgálatok eredményei akár 25 százalékos eltérést is mutathatnak.

Az ICCT a legnagyobb – 25-30 százalékot is elérő – különbségeket a BMW, Audi, Vauxhall/Opel (GM) és Mercedes-Benz (Daimler) német gyártóknál tapasztalta.

„A fogyasztás és a CO2-kibocsátás mérésére használt jelenlegi rendszer nem megfelelő” – állapította meg 2014 végén a Transport and Environment (Közlekedés és Környezet) nevű csoport, a környezetet jobban tisztelő közlekedés egyik európai harcosa. A brüsszeli székhelyű szervezet a héten arra figyelmeztetett, hogy a Volkswagen-botrány „csak a jéghegy csúcsa”, és felszólította az Európai Uniót, cselekedjen annak érdekében, hogy a számok a valóságot tükrözzék.

„Az eltorzított vizsgálati eredmények becsapják az autósokat: kocsijuk fogyasztása jóval rosszabb annál, mint amit a reklámokban ígérnek nekik” – mutatott rá tavaly a Transport and Environment.

A gépjárműveken Európában jelenleg alkalmazott NEDC (Új Európai Vezetési Ciklus) néven ismert vizsgálategyüttes az 1970-es évek óta van érvényben. „Nagyrészt nem megfelelő, idétlen, de ez a törvény” – mondta Laurent Meillaud autótechnológiai szakértő. Az említett tesztek többek között részletesen vizsgálják a gépjárművek szén-dioxid- és nitrogén-oxid-kibocsátását.

„Az emberek a valós életben nem így vezetnek” – ironizált a szakértő, utalva a vizsgálati körülményekre. Az autó az utóbbi esetben 20 perc alatt 11 kilométert tesz meg, 26 másodperc alatt gyorsul fel nulláról 50 kilométeres óránkénti sebességre, mindeközben sem a légkondicionáló, sem a fényszórók nem működnek, a hőmérséklet pedig 20 és 30 Celsius-fok közötti tartományban van. Mint Meillaud megjegyezte, a gyártók igyekeznek a lehető legjobb eredmények elérése érdekében úgy optimalizálni az autót, hogy az megfeleljen a hivatalos vizsgálatok fő kritériumainak.

A szakértő ugyanakkor felhívta a figyelmet arra, hogy ez a rendszer változni fog, mert 2017 körül elkészül a könnyű gépjárművekre vonatkozó új, világszerte alkalmazandó tesztcsomag (WLTP). Komolyabb és kétszer akkora időtartamú eljárásról lesz szó, amelynek során várhatóan az eddiginél megbízhatóbban reprodukálják majd le a forgalom valós körülményeit.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?