Ha kilyukadt a kipufogónk...

Az autótulajdonosok jelentős hányada valószínűleg még soha nem töprengett el azon, hogy a kipufogórendszer milyen szélsőséges körülmények között üzemel. Bírnia kell az óriási hőmérséklet-ingadozásokat, az álladó rezgést, a belső korrózió támadását, kívülről pedig a kövek, a sár, a víz és a só okozta eróziókat.

Az autótulajdonosok jelentős hányada valószínűleg még soha nem töprengett el azon, hogy a kipufogórendszer milyen szélsőséges körülmények között üzemel. Bírnia kell az óriási hőmérséklet-ingadozásokat, az álladó rezgést, a belső korrózió támadását, kívülről pedig a kövek, a sár, a víz és a só okozta eróziókat. Nem vitás tehát, hogy időnként a rendszer tüzetes szemléjére van szükség.

A meghibásodást leggyakrabban a rozsdásodás okozza, amely lehet külső vagy belső korrózió. A belső oxidáció kialakulásának valószínűsége a sokszorosára növekszik, ha – mind időben, mind távolságban – gyakran használjuk rövid utak megtételére az autót. Ebben az esetben ugyanis a rendszer hőmérséklete szinte soha nem éri el az üzemi hőfokot, aminek következtében a gázok a fémrészek belső falán lecsapódva savas bevonatot képeznek, súlyos korróziós károkat okozva. Persze a rossz minőségű utak, a sár és a hatalmas tócsák sem kímélik a kipufogórendszer elemeit. Gondoljuk csak végig! Ha egy átforrósodott szerkezeti elem hirtelen hideg vízzel vagy hóval érintkezik, a fém gyors összehúzódása, majd újbóli kitágulása alaposan meggyengíti a hegesztési varratokat. ĺgy – főleg hosszú, kemény tél után – szinte biztosan számolhatunk egy-két hajszálrepedéssel. Műszeres mérésekkel igazolták, hogy egy cserére érett kipufogóból akár kétszer-háromszor annyi káros anyag is a levegőbe (rosszabb esetben az utastérbe) kerülhet, mint a jól működő rendszerből. Ez persze csupán az egyik nem kívánt mellékhatás, hiszen a megrongálódott csőrendszer kellemetlenül zajos, ráadásul csökkenti a motor teljesítményét és ezzel egyidejűleg növeli a fogyasztását.

Javítás vagy csere? A kérdés lehet, hogy költői, de mégis ide kívánkozik. A korosabb autók gazdái ugyanis hajlamosak a végsőkig elodázni a tönkremenőben lévő gázelvezetési rendszer felújítását. Olykor egy évnél is hosszabb ideig húzzák-halasztják a dolgot: speciális készítményekkel tömik be a lyukakat, és természetesen hegesztenek, ameddig csak lehet. Mindez persze csak rövid ideig szóló tüneti kezelés lehet, mivel – főleg hegesztéskor – az ingadozó hőhatásnak kitett fémtest már úgy el van vékonyodva, hogy gyakorlatilag nincs mihez rögzíteni a takarófoltot. Valódi, hosszú távú megoldást tehát csakis az időbeni csere jelent, de itt is vigyázzunk az alkatrészek minőségére! S ez természetesen nem csak a kipufogóra érvényes. (af)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?