A Fiatnál nem érték be azzal, hogy az új Punto háromajtós változatának eleve sportos fazont adtak. Megállapították, hogy ebben a kasztniban több is van, mint hogy pusztán a családi modell fiatalosabb derivátuma legyen, és ki is hozták belőle ezt a többletet. Méghozzá mindjárt két szinten.
Fiat Punto Sporting 1.2 16V Speedgear: Ha kell, játszani is enged
# A Fiatnál nem érték be azzal, hogy az új Punto háromajtós változatának eleve sportos fazont adtak. Megállapították, hogy ebben a kasztniban több is van, mint hogy pusztán a családi modell fiatalosabb derivátuma legyen, és ki is hozták belőle ezt a többletet. Méghozzá mindjárt két szinten. Az igazán vadulni akaróknak megcsinálták a 130 lóerős HGT-t; azok pedig, akik a stílust helyezik előtérbe a brutális teljesítménnyel szemben, kaptak egy csodaszép sárga gyémántot. A kizárólag háromajtós Punto Sportingról van szó, amely ráadásul további választási lehetőséget is kínál a sportos/komfortos arányok megválasztásánál: nemcsak kézi, hanem automata váltóval is kapható. Mi az utóbbi változatban kaptuk meg tesztelésre a márka importőrétől.
Ilyen kocsinál a bevett sémától függetlenül is a külalakkal kell kezdenünk, mert egyszerűen mágnesként vonzza a szemet. Elsősorban rikító sárga színének köszönhetően, amely mellesleg csakis a két említett sportmodell sajátja. Gyorsan észrevesszük azonban a többi sportos-dinamikus elemet is: a lökhárítók alatt elöl-hátul felszerelt óriási légterelőket, a 14 colos könnyűfém keréktárcsákra húzott 185/60-as gumiabroncsokat, a krómozott kipufogócsövet és a tetőből kifutó elegáns hátsó szpoilert. Belül ugyanebben a stílusban folytatódik minden. Különösen szép a műszerfal középső részének fémszínű felülete, amelylyel jól harmonizálnak az apróbb részletek: az ajtókilincsek, a háromküllős sportos volán közepét díszítő gyűrű. Hasonló stílusban „gyűrűzték meg” a körműszereket is. Az elülső ülések hangsúlyozottan sportosak, és háromajtós kiskocsihoz képest hátra is mindkét oldalon viszonylag bonyodalommentes a beszállás.
Az új Punto legfőbb erényeit – jó szereltség, rakodórekeszek sokasága stb. – a Sporting is felvonultatja. Alaptartozékként találtuk például a két frontlégzsákot, a kétfokozatú elektromos szervokormányt (lásd még: Stilo), a fedélzeti számítógépet, az állítható magasságú volánt, az ugyancsak állítható magasságú, deréktámasszal is ellátott vezetőülést, az elülső ködlámpákat, a távirányítású központi zárat, az elektromos elülső ablakemelőket (a hátsó „lepkeablakok” kézzel nyithatók), valamint a HIGH kategóriájú integrált autórádiót, hat hangszóróval. (A képen látható ötlemezes CD-tár 14 ezer koronáért megrendelhető feláras tartozék.) Kisebb-nagyobb sufniból is a kategória átlagát messze meghaladó mennyiséget számoltunk öszsze, még akkor is, ha a jobb elülső ülés alatti fiókot itt kispórolták.
Nyilvánvaló, hogy egy Sporting megjelölésű autót akkor sem lehet akármilyen motorral felszerszámozni, ha a név itt elsősorban a stílust jelenti. Nos, ez a motor tényleg nem akármilyen, pedig csupán 1,2 literes, pontosabban 1242 köbcentiméteres. Legnagyobb teljesítménye viszont tiszteletet parancsoló 59 kW (80 LE), ami kézi váltóval 172 km/órás végsebességhez és 10,9 másodperces „százas sprinthez” elég. Speedgear automata váltónk ugyan lefaragott valamicskét ebből a mozgékonyságból (165 km/óra, 12,3 s), viszont élményszámba ment vele az autózás! Elsősorban is: folyamatos áttételeinek köszönhetően annyira finoman dolgozik, hogy átmeneteit gyakorlatilag nem érezni; 2) szekvenciális típusról lévén szó kézi kapcsolást is lehetővé tesz, amikor is 7 (!!!) előremeneti fokozat közül választhatunk; 3) ha pedig valaki a hatliteres átlagfogyasztást irigyli a kézi váltós kiviteltől, az „E” (Economy) gomb megnyomásával jelentősen megközelítheti ezt az értéket. A váltó ugyanis ilyenkor már alacsonyabb fordulatszámon feljebb kapcsol, miközben kick-down rendszere (erős gázadáskor történő visszaváltás) továbbra is működik. Egy szó mint száz: nemcsak utazni, hanem játszani, szórakozni, kísérletezgetni is lehet ezzel a nagyon szép és elegáns kisautóval, amelyet jelenleg 491 900 koronáért lehet megvásárolni a márkakereskedőknél. (vgy)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.