Fiat 500 1.4 Sport: Az év autó

Minden autóbarát tudja, hogy fél évszázaddal ezelőtt volt már egy Fiat 500-as. Motorja tényleg 500 (pontosabban 479) köbcentis volt, tiszteletet parancsoló 13 lóerővel. Pici volt, gyengécske, nem is túl szép – magától értetődő hát, hogy kultikus autó lett belőle. Olyan, amelynek okvetlenül el kellett készíteni a 3. évezredbeli mását.

S ha már elkészült, rögvest meg is választották a 2008. év autójává; retromobil soha ilyen rajtot még nem vett! Egyebek közt azért, mert – magyarországi kollégáinkat idézve: „Magára vonz minden tekintetet. Megnézik, kérdezgetnek róla olyanok, akik egy nagy prémiumautóra ügyet se vetnek.” Pontosan ezt az élményt nyújtotta számunkra is. Bónuszként, mert természetesen még sok mást is.

Külalak, besorolás

Az új Fiat 500 óriási formatervezői bravúr. Az eredeti 500-as stílusjegyeinek hihetetlen érzékű átvétele, a méretek arányos növelése teszi azzá – de az utóbbival csak addig mentek el, ameddig még egyértelműen „cinquecentós” maradt az összkép. A függőlegesre nyesett orr, az e-

lülső és hátsó lámpák múltidéző hangulata, a gömbölyded, de nem buborékra kerekített forma annyira bájos és harmonikus látvány, hogy ezt az autót tényleg csak szeretni lehet. Sport komfortfokozatú tesztkocsinknak ráadásul „kockás zászló” volt a teteje, motorházfedelén 5-ös rajtszám díszelgett, féknyergei vörösek, könnyűfém keréktárcsái pedig dupla küllősek voltak. (Karosszériadíszítő gyári matricák egyébként bőséges választékban állnak rendelkezésre az autóhoz.) A sok szépség mellett apró gyakorlati hátrány, hogy a nagyra nyíló ajtók nem fedik a küszöböket, így rossz időben könnyen besározódhatunk tőlük. A konkurenciát pedig nagyon egyszerűen letudhatjuk. Mert itt nem a kocsi mérete számít (akkor igen hosszú lenne a lista), hanem a retrostílus. E szűrés után pedig csak a VW Beetle és a Mini marad, senki más.

Komfort, szereltség, térkínálat

Most kezdjük azzal, hogy hátul kevés a hely és kicsi a koffer? Mit számít az egy ILYEN autónál? Egyébként mindkét állítás igaz, hátul ráadásul csak ketten utazhatnak. Elöl viszont langaléták is gond nélkül elférnek a kiváló oldaltartású üléseken. A szép műszerfal is kifejezetten retrosílusú, de ezzel együtt jól elbírja a beltér legmodernebb elemét: a nagyméretű háromdimenziós központi körműszert. A sebesség- és fordulatszámmérőt koncentrikus körskálákkal oldották meg rajta, előreugró középső lapja egyebek között a fedélzeti számítógép adatait jeleníti meg. Ezek a jobb oldali bajuszkapcsoló végéről pörgethetők, a menürendszer és a fényszórók szögének beállítógombjai azonban csak a volánon átnyúlkálva érhetők el. Ez nemcsak hogy nem praktikus, de kimondottan veszélyes is lehet. A hatfokozatú váltó rövid karja viszont kiválóan kézre áll, és a középkonzolon elhelyezett ablakemelő gombokat is csak az első napon kellett keresgélnünk. Hátra a szokásos módon, az elülső ülések előrecsusszintásával lehet beszállni, a térdhelyet az üléstámlák hátlapjának homorításával bővítették. Ha csak ketten utazunk – márpedig ez ilyen autóban meglehetősen gyakori –, a csomagtér 610 literesre bővíthető, ami már komoly rakodókapacitás. A kisebb pakolóhelyek közül a kesztyűtartó nyitott, de mély, pohártartóból pedig 3 is van. A szereltség legértékesebb elemei közül a térdlufit is tartalmazó teljes légzsákkészlet, a kombinált menetstabilizáló rendszer, az MP3-as rádió, a légkondi és az USB-csatlakozó érdemel említést

Motor, meghajtás, menettulajdonságok

A kocsi 3 választható motorja közül kettő benzines, a miénk ezek erősebbike volt. A 100 lóerőt érdekes módon először az 1 tonna alatti össztömeg ellenére sem éreztük igazán. Egészen addig, amíg meg nem találtuk a SPORT gombot a műszerfalon. Félreértés ne essék, jottányit sem adott hozzá a teljesítményhez vagy a nyomatékhoz – éppen csak gyorsabbá tette a gázreakciót, amitől rögtön vagy 15 „lóval” erősebbnek éreztük az autót. A kormányzást is bekeményítette, tovább fokozva a sportos vezetés illúzióját. Ekkor tűnt fel az is, milyen masszív építésű, mennyire „egyben van” a karosszéria; nem volt véletlen az az öt csillag, mellesleg a miniautók között elsőként! Ezek az erényeket azonban jobb, ha csak rövid távon élvezzük: a pici autó értelemszerűen nem kilométerek százainak abszolválására való. Sokalltuk a fogyasztást is: 7,5 literes tesztátlagunk úgy jött ki, hogy kb. 60 százalékban lakott településen kívül autóztunk.

Zárszó helyett

A Fiat 500 egyértelműen imázsautó, mert senki sem vitathatja, hogy a legkisebb méretosztályban is vannak ilyenek. Fantasztikusan eltalált retrosílusa teszi azzá, praktikum szempontjából viszont valahol a skála végén kullog. Pontosan úgy, mint például a VW Beetle – de legalább összehasonlíthatatlanul olcsóbb annál… Vas Gyula

Hengerűrtartalom: 1368 cm3

Legnagyobb teljesítmény: 73,5 kW (100 LE)/6000min-1

Legnagyobb forgatónyomaték: 131 Nm/4250min-1

Sebességváltó: hatfokozatú kézi

Legnagyobb sebesség: 182 km/óra

Gyorsulás 0–100 km/óra: 10.5 s

Menetkész tömeg: 930 kg

Méretek (h/sz/m): 3546x1627x1488 mm

A csomagtér űrtartalma: 185–610 l

Fogyasztás (városi/országúti/vegyes): 8,2/5,2/6,3 l/100 km

Az üzemanyagtartály űrtartalma: 35 l

CO2-kibocsátás: 149 g/km

Ár: 459 500 korona

Az alapmodell ára: 309 500 korona*

* csak az év második felétől lesz megvásárolható

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?