Azok is új állást keresnek, akiknek stabil munkahelyük van
Történelmi csúcson a szabad állások iránt érdeklődők száma

A munkaerőpiac az elmúlt időszakban igencsak felpörgött, a szabad állások iránt érdeklődők száma ugyanis minden korábbi rekordot megdöntött. Azonban hiába a rengeteg reakció, a vállalatok egyre nehezebb helyzetben vannak.
Idén is nagy az érdeklődés az új alkalmazottak iránt, a legfrissebb adatok pedig azt mutatják, hogy nemcsak a cégek nyitottak, a szakmai kihívásokra vágyó munkakeresők legalább olyan aktívan reagálnak az állásajánlatokra, mint amilyen nagy elánnal a vállatok az új dolgozókat keresik, derül ki a Profesia állásportál napokban közzétett elemzéséből. A portál szakemberei összegzésükben arra is kitértek, hogy akadnak olyan ágazatok, ahol a munkáltatók közötti konkurenciaharc annyira kiéleződött, hogy az érintettek nem csupán akkor ütköznek nehézségekbe, ha tovább bővítenék az általuk foglalkoztatottak körét. Egy-egy vállalat esetében mostanra az is komoly kihívást jelent, hogy a meglévő alkalmazottakat maradásra bírják.
Rekordszámú reakció
A Profesia munkatársai már tavaly is arról számoltak be, hogy rekordszámú, csaknem 4,5 millió reakció érkezett a portálon közzétett állásajánlatokra. Annak ellenére, hogy ebből az évből alig 4 hónap telt el, az adatok azt mutatják, hogy az érdeklődők aktivitása idén még a 2024-es történelmi csúcsot is felülmúlja majd. Ha csak az első negyedév számait hasonlítjuk a korábbi időszak statisztikáival, akkor máris 16 százalékos emelkedés tapasztalható.
A gyakorlatban ez annyit jelent, hogy április 21-ig a pályázók 1,6 milliónál is több, havonta körülbelül 460-470 ezer reakció érkezett. Ez a növekvő tendencia pedig abban is tetten érhető, hogy egy-egy hirdetésre átlagosan hány jelentkező jut.
„Míg 2019-ben egy állásajánlatot nagyjából 17-en regisztráltak, addig 2024-re ez a szám 21-re emelkedett, idén pedig a 27-et is túllépte. Érdemes továbbá megemlíteni, hogy még azon munkáltatók felhívása is legalább 800 személyhez jut el, akik nem számítanak kifejezetten attraktívnak, esetleg figyelemfelkeltőnek” – magyarázta Radoslav Rezák, a Profesia állásportált működtető Alma Career igazgatója, aki úgy véli, a jelenség nem egyetlen oknak, hanem több tényező összességének tudható be.
Nehezítő körülmények
„Szlovákiában jelenleg kifejezetten sok a betöltetlen pozíció, így a munkakeresők felismerték, hogy rendkívül kedvező helyzetben vannak, amikor a jól képzett dolgozók, de a szakértelemmel nem rendelkező érdeklődők egyaránt tobzódnak az ajánlatokban, amikből kedvükre válogathatnak” – mutatott rá Rezák. Az Alma Career igazgatója szerint ugyanakkor arról sem szabad megfeledkezni, hogy az elmúlt évek válságai után a hazai, de az európai munkaerőpiacon egyaránt egyfajta feszültség tapasztalható, amely hátterében elsősorban az inflációs nyomás áll.
Az árvágta nemcsak az emberek pénztárcáját ürítette ki, a tartalékaik is jelentősen megcsappantak. Így egyáltalán nem meglepő, hogy a legtöbben olyan megoldást keresnek, amely lehetőséget biztosít arra, hogy több pénzhez jussanak. Emiatt gyorsabban és gyakrabban reagálnak azokra az ajánlatokra, amikkel böngészéskor találkoznak
– hangsúlyozta Radoslav Rezák, aki szerint arról sem szabad megfeledkezni, hogy egyre több Z generációs álláskereső lép a munkaerőpiacra, akikről elsősorban azt érdemes tudni, hogy egyáltalán nem félnek a változtatástól, így sokkal kevésbé lojálisak a munkáltatójukhoz, mint az idősebbek.
„A 24 évnél fiatalabb munkavállalók akár naponta többször is ránéznek a kínálatra abban bízva, hogy jobb lehetőségre lelnek. Ők már a közösségi média korában szocializálódtak, ahol minden azonnal, néhány kattintás után elérhetővé válik. Ezt a hozzáállást pedig a munkaerőpiacra is magukkal vitték. Ha elégedetlenek, nem haboznak új lehetőségek után nézni” – jegyezte meg az Alma Career igazgatója.
Regionális különbségek
Mivel a legtöbb munkahelyet egyértelműen a kiskereskedelem kínálja, így a piaci verseny is ebben a szegmensben a legmarkánsabb.
Míg 2021-ben egy ajánlatra legfeljebb 25-en reagáltak, addig ez a szám idén már a 42 főt is túllépte. Mindezt figyelembe véve 2025-ben a tavaly kézhez kapott, csaknem 55 ezer életrajznál is többre számítunk
– emelte ki az ország egyik legnagyobb áruházláncának kommunikációs vezetője, Tomáš Bezák. A növekvő érdeklődés pedig lehetőséget biztosít számukra, hogy végül a legjobban képzett jelöltet alkalmazzák. Akadnak azonban olyan régiók, ahol óriási hiány van a szakavatott jelentkezőkből, ezekben a térségekben pedig komoly kihívást jelent megtalálni a megfelelő embert.
A Bezák által említett nehézségek miatt egy ideje már a Munkaadók Országos Szövetsége (RÚZ) is kongatja a vészharangot. A szövetség szakemberei ugyanis azt állítják, a képzett munkaerő hiánya hamarosan minden területen érezhető lesz. „Ez egy rendszerszintű probléma, amire mielőbb megoldást kellene találni. A vállalatok sok esetben már napjainkban is munkaerőhiánnyal küzdenek. A demográfiai mutatók kedvezőtlen alakulása azonban azt vetíti előre, hogy a következő években tovább súlyosbodhat a helyzet” – áll az RÚZ legutóbbi közleményében, amiben egyebek mellett azt üzenték a döntéshozóknak, eljött az ideje, hogy kedvezőbb feltételeket biztosítsanak a külföldi alkalmazottak felvételéhez, valamint korlátozzák az idő előtti nyugdíjba vonulás lehetőségét.
Mit kíván a dolgozó?
Mivel a piaci helyzet folyamatosan változik, így a munkáltatók kénytelenek egyre több energiát fektetni a toborzásba. „A dolgozók többsége fontosnak tartja a jó munkahelyi kapcsolatokat, ezek alakulására azonban nem minden esetben van ráhatásunk. A munkavállalóknak járó juttatások közül, ahol a döntés teljesen mértékben a mi kezünkben van, a harmadik nyugdíjpillér, az extra szabadnap, valamint a vásárlási kedvezmény a legnépszerűbbek” – sorolta Andrej Kulaviak fejvadász.
A Profesia elemzői szerint azonban egyik vállalatnak sem szabad abba a hibába esnie, hogy kizárólag a majdani alkalmazottakra koncentrál. A meglévő munkavállalókra legalább akkora figyelmet kellene fordítaniuk, ha nem szeretnék elveszíteni őket.
Esetükben a legfontosabb a fizetés. A béremelés mellett értékelik a szakmai fejlődést, valamint az előre lépési lehetőségeket, de a stabil munkakörnyezetet és a rugalmas munkavégzést is örömmel veszik. Nem szabad továbbá figyelmen kívül hagyni a magánélet és a szakma közötti egyensúly megteremtését sem
– adott néhány tippet a fejvadász, mire érdemes figyelnie a cégeknek, ha meg szeretnék tartani a lojális, jól bevált alkalmazottakat.
„A meglévő, betanított dolgozókba fektetni mindig jó döntés, hiszen az új jelentkező megtalálása sokkal idő- és pénzigényesebb, mint a jelenlegi megtartása” – tette hozzá Kulaviak, aki szerint egy új ember átlagos költségei a próbaideje végére akár a 10 ezer eurót is elérhetik. A jól megválasztott jutalmazási rendszer tehát a munkáltatók és a munkavállalók közös érdeke.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.