Egyre nagyobb teret kapnak az autógyártó motormárkák és a motorgyártó autómárkák

<p>Van amelyik textilgépekkel indult, van amelyik kerékpárokkal és van, amelyik motorkerékpárokkal, de végül mindegyik sikeres járműgyártó lett, hogy csak néhányat soroljunk fel: Toyota, Suzuki, Opel, Peugeot, BMW és KTM.</p>

ÖSSZEFOGLALÓ

Ha valamiben üzletet látnak, beszállnak, de sokszor a reklámértéke miatt is jó befektetés a főprofilnál több, vagy kevesebb kerekű járművel piacra lépni. Így van ezzel napjainkban az Audi és a Mercedes is, mely motorkerékpár márkát is begyűjtött kollekciójába, a BMW-nek nem volt erre szüksége, mert saját néven már 1923 óta gyárt ilyet. Ritka kivétel a KTM, mely a fordított utat járta be azzal, hogy kettő helyett négykerekű járművet is készített, nem is akármilyet. A frappáns nevű első X-Bow modellt 2007-ben mutatta be az osztrák KTM, mely a Reiter Engineering céggel fejlesztette a különleges sportgépet. Már dolgoznak a második változaton: az immár zárt kabinos és karbonvázas kocsit márciusban mutatják be, elődjéhez hasonlóan Audi-motorral.

Már nemcsak autóikkal, de motorkerékpárjaikkal is versenyeznek egymással a német prémiumgyártók: novemberben a Daimler tulajdonosa lett az egyik legendás olasz kétkerekű márkának, amit kétkerekű Ferrariként is emlegetnek. Az egyre keményebb takarékossági programot hirdető autógyártók mindenben próbálnak költségeket csökkenteni, de nem engednek hosszú távú terveikből. Sőt, a 2018-ra meghirdetett fejlesztések között hatvannál több újdonságot sorolt fel például az Audi, miközben évi kétmilliárd eurót faragna le üzemi költségeiből. Vélhetően a jó üzlet reményében bővítette motorkerékpár-gyártással is tevékenységét azzal, hogy megvásárolta az olasz Ducatit az Investindustrial csoporttól, ezzel a Lamborghini és az Italdesign után újabb nagy hagyományú márkához jutottak a németek. Némileg pikáns, hogy a Ducati Moto GP versenycsapatát korábban hivatalos partnerként támogatta az AMG, vagyis a vetélytárs a Mercedes.

Négy karikásé

a kétkerekű

Az 1926-ban Adriano és Marcello Ducati által Bolognában alapított Societa Scientifica Radiobrevetti Ducati eleinte rádióalkatrészeket, 1949-től motorkerékpárokat gyártott, tavaly 42 ezer darab készült 1100 főt foglalkoztató üzemében, 2011-es forgalma közel félmilliárd euró volt. A Ducati Corse versenyrészleg eddig tizenhétszer szerzett konstruktőri trófeát a Superbike világbajnokságban. Rupert Stadler, az igazgatótanács elnöke a szerződéskötéskor kiemelte, hogy az olasz márka kiválóan illik az Audi karakteréhez és nagyon is fontosak a német cégnek a Ducati motorok fejlett vezérlési rendszerei, különleges égéstér-technológiái és sportos könnyűszerkezetes konstrukciói. Az Audi anyacégéhez, a VW konszernhez tartozó Porsche egyébként már tervezett és fejlesztett kéthengeres V-motort Harley Davidsonhoz.

A Mercedes is beszállt a kétkerekűek versenyébe: több hónapos tárgyalássorozat után a milánói ECMA nemzetközi szakkiállítás előtt vált ismertté a megállapodás: a Daimler az AMG-n keresztül huszonöt százalékos részesedéssel bevásárolta magát az MV Augustába. Az egykori Cagiva-csoport 1945-ben alapított és utolsó működő márkája a többszörös gyorsasági világbajnok MV Augusta igazi legenda, a motorkerékpárok Ferrarija, mely tőkéstárs nélkül már nem bírta a versenyt a japán és német márkákkal az egyre szűkülő európai prémiummotor-piacon. A 260 főt foglalkoztató olasz cégnek mentőövet jelent a németek harmincmillió eurós befektetése.

Egy szalonban árulják

A Daimler AG vezérigazgatója, Dieter Zetsche elmondta, hogy a presztízsértékű márka megszerzése kiváló keresztmarketing-lehetőségeket jelent, a célközönség természetesen a sportmotorok és sportautók, vagyis a Ducati és a Mercedes AMG vásárlói. A termékek elhelyezése egymás szalonjaiban olyan üzleti lehetőség, melyből mindkét márka profitálhat, különösen az orosz, kínai és észak-amerikai piacon. Már karácsony előtt kezdik árusítani az olasz motorkerékpárokat a Mercedes-szalonokban. Zetsche kiemelte, hogy megmarad az olasz márka önállósága, mert a Mercedes nem tervez majd motorkerékpárokat, de besegít fejlesztésbe és az értékesítésbe. Ennél lényegesebb a műszaki háttér, hiszen az üzletkötéssel a Daimler olyan háromhengeres, nagy teljesítményű motorokhoz juthat, melyeket beépíthet a következő három évben piacra kerülő tíz hibridmodelljébe. A BMW-nek nem kellett lépnie, hiszen kilencven éve motorkerékpárokkal kezdett és ma is sikeres a kétkerekűek piacán, ráadásul a bajorok minden termékén, tehát autóikon is ugyanaz a jelvény díszeleg.

A kollekcióból kikerült a főleg terepmotorjairól ismert svéd Husqvarna, melytől három éve költségcsökkentés jegyében szabadult meg a német konszern. (autoszektro.hu)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?