Dacia Dokker Van: dolgos dokkmunkás olcsón

<p>A Dacia ismét igazolta, hogy autói már nemcsak áruk, hanem minőségük miatt is egyre érdekesebbek. Most az egyszer a Dacia haszongépjárművét tettük próbára. Egyik előnye, hogy megfizethető, ezért kisebb költségvetéssel rendelkező vállalkozók is megengedhetik maguknak. A másik, hogy a kategória egyik legnagyobb rakodóterét kínálja, s a harmadik, hogy olyan kiegészítőket vásárolhatnak bele, amelyek ebben a kategóriában inkább ritkaságnak számítanak.</p>

ÚJ SZÓ-TESZT

Mindenek előtt leszögezném, hogy ami a haszongépjárműveket illeti, egyelőre nem tartom magam nagy szakértőnek, az elmúlt években csak elvétve került a kezem ügyébe ilyen autó. Ezért eleinte kicsit zavarban voltam, mire is kellene odafigyelni.

Tény, hogy a haszongépjárműveknél a dizájn mellékes, s nem is kellene szót ejteni róla, a Dokker Van esetében viszont legalább annyi elmondható, hogy az autó külseje senkit sem sért meg. Sőt, szerintem kifejezetten jól néz ki, nem egy olyan átlagos semmit mondó szürke akármi, amely elveszne az úton.

Annak ellenére, hogy a piac legolcsóbb haszonkocsijáról beszélünk, a belső felszerelésben nem érezni, hogy spóroltak volna rajta. Alapváltozatban is kényelmes utasteret biztosít, jó a kilátás a sofőr helyéről, számtalan rakodóhely és rekesz van az utastérben, amit ilyen típusú autóknál díjazni fognak. Akinek valamivel több pénze van, az például érintőképernyős multimediális rendszert is rendelhet, navigációval, Bluetooth és USB csatlakozással. A kínálatban a felszerelés két szintje szerepel, Access és Ambiance.

Ha 21. századba illő autót szeretne, akkor a drágább változatot kellene választania, ugyanis alapban még központi zár sincs, s nem is rendelhető hozzá. Ugyanez a helyzet a szériában gyártott rádióval, magasságban állítható volánnal vagy az elektromos vezérlésű ablakokkal. Az alap tehát rendkívül fapados, s tényleg csak azoknak való, akiknek nincsenek különösebb igényeik, s csak mondjuk cementes zsákok szállítására akarják használni az autót.

A tesztelésre kapott Dokker Vanban gyakorlatilag minden volt, amit az autóba rendelhetnek. A Lodgyból már ismert MediaNav rendszer sem okozott csalódást, a legnagyobb előnye hogy pofon egyszerű, nincs túldimenzionálva, így kezelésre is könnyű.

A Dokker Van utastere kemény műanyagokból van összerakva, de mást aligha várhatnánk. A színkombináció viszont kellemes. A számtalan rekeszbe gyakorlatilag bárminek helyet találunk, a legpraktikusabb az egész kabin tetején áthaladó polc. A pohártartóval kisebb gondom volt, mert ferde, s kisebb üvegek nem igazán ülnek benne jól.

A magasabb sofőröknek gondot okozhat, hogy az ülések mögötti válaszfal miatt nem lehet hátrább tolni az ülést. Nekem, 178 centiméteres magasságommal viszont még maradt rezervám hátul.

Aki hosszabb holmit is szeretne szállítani az autóban, annak megéri az opcionális Dacia Easy Seat megrendelése, amely lehetővé teszi, hogy akár 3,11 méter hosszúságú tárgyak is szállíthatók legyenek. A rendszernek köszönhetően könnyedén kiemelheti az autóból az utas melletti ülést, a mögötte levő válaszfalon található ajtót előre nyitja, s a rakományt így teljesen előre tolhatja. E nélkül túl hosszú tárgyakat nem szállíthat majd az autóban. Szerintem sokat segítene, ha az oldalra tolható ajtó nemcsak az autó jobb oldalán lenne, de ez csak az én személyes megérzésem.

A Dokker Van motorházában a kínálat legerősebb erőforrása volt, a 1,5 dCi 90 lóerős teljesítménnyel. Ezenkívül még 1,6-os benzines erőforrást is rendelhetnek 82 lóerővel vagy dízelt 75 lóerővel. Mindegyik motort ötfokozatos manuális sebességváltóval párosították.

Az 1,5 dCi elsősorban alacsony fogyasztásáról ismert, viszont ebben az esetben, tekintettel a Dokker Van méreteire, valamivel „éhesebb” lesz. Városban 6 liter alatt tudtam tartani a fogyasztást 100 kilométeren. Sztrádán, 110 km/órás sebesség mellett 5 litert fogyaszt, 120 km/óránál 5,5 litert és 130 km/óránál 6,3 litert. Egyébként városon kívül, országutakon 4 liter körüli fogyasztást simán elérnek.

Sztrádán furcsa volt a legmagasabb megengedett sebesség környékén előbukkanó remegés a volánban – ez néha olyannyira zavaró volt, hogy gyakran kénytelen voltam lelassítani, hogy a volán megnyugodjon. A szervizben azt mondták, megnézik, megjavítják.

A Dacia Dokker Van sok szempontból jó autó, nemcsak egyéni vállalkozóknak de a nagyvállalatoknak is ideális szállítóeszköz lehet. Egy haszongépjármű, amely a sofőrben olyan érzést kelt, mintha klasszikus személyautóban ülne. Alapváltozata 8148 euróba kerül áfával, áfa nélkül 6790 euró. A második felszereltséggel áfa nélkül 7790, áfával 9348 euróért is megvásárolható. Ha szükségem lenne ilyen típusú autóra, azt hiszem ezt választanám. Sok egyéb indokláson kívül azért is, mert tán nem fájna annyira a szívem, ha ezt karcolnám meg. (dem)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?