Villanyautót othhon tudjuk a legolcsóbban töleni, a töltőállomások viszont azért fontosak, hogy hosszabb utakon is tudjunk áramot tölteni az autóba
Mutatjuk, miért nem népszerűek nálunk a villanyautók; és nem feltétlenül az ár miatt!
Azon túl, hogy nálunk gyártják le ezer lakosra leszámítva a legtöbb autót a világon, még egy elsőbbséget elkönyvelhetünk – az Európai Unió tagállamai közül Szlovákiában adták el a legkevesebb villanyautót és hálózatról is tölthető plug-in hybridet. A Szlovák Autóipari Szövetség (ZAP) tájékoztatása szerint ennek több oka is van, ám a legjelentősebb, hogy az állam teljesen figyelmen kívül hagyja az alternatív meghajtású gépkocsik vásárlásának bárminemű támogatását.
Bár a ZAP teljesen részletes statisztikát még nem tett közzé arról, milyen modellekből kelt el tavaly a legtöbb az országban, annyit már tudni, hogy 2024-ben az összes újonnan regisztrált gépkocsi 2,5 százaléka volt villanyautó, 2,4 százaléka pedig plug-in hybrid. A villanyautók eladása terén utolsók vagyunk az EU-ban, a plug-in hybridek eladásában pedig hátulról az ötödiket – nálunk rosszabb eredményt már csak a szlovének, a horvátok, a csehek és a bolgárok értek el.
Nincs hol tölteni
S nemcsak villanyautókból van kevés, hanem a töltőállomásokból is. Bár egyre többen értik, hogy a villanymeghajtással is rendelkező autókat a leggazdaságosabb otthon tölteni – amiért elsősorban azoknak jelent megoldást az ilyen gépkocsi, akiknek van családi házuk –, a sűrű gyorstöltő-hálózat az utazások, nagyobb távolságok leküzdése miatt fontos. Ez a két dolog viszont szorosan összefügg, hiszen míg nem lesz elég töltőállomás, az emberek nem vesznek majd villanyautókat; amíg viszont nem lesz elég villanyautó az utakon, addig nem fogják bővíteni a töltőállomások hálózatát, a kihasználatlan töltő ugyanis veszteséget termel a tulajdonosának.
Tavaly év végén 2223 töltőállomás volt az országban, ami éves szinten 22,9 százalékos növekedést jelent. Viszont a korábban elfogadott tervek szerint 46 millió eurós uniós támogatásból összesen több mint háromezer töltőállomást kellett volna megépíteni az elmúlt években, a kormány viszont a ZAP szerint erre a célra egyetlen eurót sem különített el. Az ügyben kikértük a gazdasági tárca véleményét is, cikkünk megjelenéséig azonban nem kaptunk választ.
Támogatás nélkül
Alexander Matušek, a ZAP elnöke sajnálatosnak tartja, hogy a kormány annak ellenére sem akarja támogatni az alternatív meghajtású gépkocsik eladását, hogy jelenleg minden statisztikai mutató azt igazolja, minimális az érdeklődés irántuk. Szerinte épp ezért kellene motiválni az embereket, hiszen az egyik fő ok, amiért ódzkodnak a villanyautóktól, az áruk; a második helyen áll a töltőállomások gyér hálózata.
Ha vannak is uniós alapok az elektromobilitás támogatására, a merítésük túl bonyolult, a feltételek pedig állandóan változnak. Szégyen, hogy az az ország, amely világelső az autógyártásban, a legmodernebb technológiákkal ellátott gépkocsik regisztrációja terén az utolsó helyen kullog
– állítja Matušek, aki szerint erre az ágazatra kiemelt figyelmet kellene szentelnie a kormánynak.
A villanyautók iránti kereset egyébként nemcsak Szlovákiában, hanem egész Európában visszaesett.
Újra vonzóvá kell tenni az országot a beruházások és a külföldi tehetségek számára. A nagy konszernek ugyanis a következő időszakban eddig nem látott döntéseket hoznak, s ezek nagymértékben befolyásolják majd az ágazatot, tehát a szlovák gazdaságot is
– mondta a ZAP elnöke, hozzátéve: az is probléma, hogy a szakképzett fiatal tehetségek jelentős része külföldre megy dolgozni, illetve azokat, akik már külföldön vannak, nehéz visszacsalogatni.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.