A csúcsmodellek egyik ismertetőjegye általában az adott típushoz járó legerősebb motor, amely az esetek döntő többségében a legnagyobb hengerűrtartalmú is. A kivételek egyike a Citroen Xsara Picasso, amelynek idén tavasztól másfél liternél alig nagyobb, 110 lóerős turbódízel motor az egyes számú erőforrása.
Citroen Xsara Picasso – új turbódízel motorral
Külalak, besorolás
A Citroen Xsara Picasso alsó középkategóriás modellből építkező egyterű, más néven minivan. Eredetén nincs mit kutatni, a név egyértelműen elárulja. A kategóriateremtő Renault Scénic mellett közvetlen konkurensének számít még az Opel Zafira, a Nissan Almera Tino, a Toyota Corolla Verso, a Ford Focus C-MAX, a Peugeot 307 SW, a Fiat Multipla, a Hyundai Matrix vagy a Kia Carens. Ma már ebben a szegmensben is valóságos formatervezői ötletkavalkádnak lehetünk szemtanúi, ám ennyire gömbölyded, buborékszerű járművet a Citroenen kívül még nem alkotott senki. Máig ez az éteri vonalvezetés a francia egyterű legfőbb ismérve, ami feledtetni képes olyan rideg, prózai tényt, hogy tulajdonképpen 10 karosszériaoszlop vesz körül bennünket. Persze hogy nem vesszük észre, hiszen ezek is szépek, karcsúk, íveltek. Egy szó mint száz: a Xsara Picasso mindmáig az egyik legszebb minivan. Ha nem a legszebb…
Komfort, szereltség, térkínálat
Kezdjük a biztonsággal: két-két front- és oldallégzsák, ABS, ESP+ASR menetstabilizáló program, elülső ködlámpák. Folytassuk az értékesebb komfortkellékekkel: kézi klímaberendezés, a volánról távirányítható 6 hangszórós rádió, fedélzeti számítógép (a megszokottnál kevesebb funkcióval), kiegészítő fűtőrendszer (amely csak a dízelmotoros típusokhoz jár). Mindez tehát az alapszereltség része, a könnyűfém keréktárcsák és a metállfényezés viszont már nem. Ezek után pedig rátérhetünk arra, ami minden ilyen típusú kocsinál a legfontosabb szempont, nevezetesen a térkínálatra, illetve a beltér variabilitására. Ahogy haladtunk a feltérképezéssel, úgy jöttünk rá fokozatosan, hogy a hatodik születésnapjához közeledő Xsara Picasso mind a mai napig az egyik leguniverzálisabb minivan. Több mint fél köbméteres alapcsomagterével a mezőny többsége fölé nő (Scénic: 430 l, Almera Tino: 440 l, Focus C-MAX: 460 l), s ha ez az űrtartalom kevés, három fázisban manipulálhatunk a három önálló hátsó fotellel. Az első a támlák lefektetése, a második az összehajtogatott ülések előrebillentése (lásd képünket), a harmadik pedig az ülések kiemelése, amelyhez csupán egy biztosítókar megnyomása szükséges. A középső ülés ezen kívül előre-hátra is mozgatható. Ugyanitt, tehát hátul, a szőnyeg alatt további rakodóbokszok rejtőznek, a zsebek egyik ajtóról sem hiányoznak, elöl pedig a szélvédő alsó peremétől a középkonzol legaljáig a legkülönbözőbb helyeken bukkantunk kisebb-nagyobb rakodózugokra. Hab a tortán a Picasso-specialitásnak számító kerekes bevásárlókocsi, amely összehajtogatott állapotában a csomagtér falához van rögzítve, üzembe helyezése pedig nem tart tovább fél percnél. Szóval itt nemcsak van hová rakodnunk, de a rakodnivalót is van mivel odaszállítanunk az autóhoz…
Motor, meghajtás, menettulajdonságok
Digitális sebességmérő, magasra ültetett váltókar Az új, 1,6-os HDi motor valóban a PSA konszern egyik legkorszerűbb jelenlegi terméke. Mi sem illusztrálja ezt jobban, mint hogy kereken 20 lóerővel teljesít többet a kétliteres változatnál, s ami szinte hihetetlen: forgatónyomatéka is 35 Nm-rel nagyobb azénál! Történik pedig mindez több mint fél literrel alacsonyabb átlagfogyasztás mellett, természetesen a kisebbik erőforrás javára. Dinamikában tehát nem szenvedtünk hiányt, ugyanakkor éreztük, hogy ugyanez a motor egy alacsony építésű limuzinban még intenzívebbé tenné a vezetés élményét. Az ötfokozatú kézi váltó léptékeit megfelelőnek találtuk, a magasra telepített kar azonban túlságosan hajlékonyan, gumiszerűen járt; ez viszont szinte minden hasonló konstrukcióra jellemző. Ami pedig a menettulajdonságokat illeti, az átlagautónál kb. 20 cm-rel magasabb karosszéria meglepő módon szinte alig bólogat a kanyarokban, és az a kevés kilengés nem veszélyes, sőt még csak nem is zavaró. A rugózás franciásan komfortos, a sarkakba „kicsapott” hátsó kerekek megbízhatóan vezetik a kocsi farát, a vezetés egészében véve kellemes élmény. A vezető és az utasok közérzetét tovább javítja a magas üléspozíció, amelynek köszönhetően kitűnő áttekintésük van a körülöttük zajló eseményekről.
Zárszó helyett
Ha elfogadjuk, hogy már az egyterűek osztályában is vannak klasszikusok, akkor a Citroen Xsara Picasso kétségtelenül ezek közé tartozik. Kellemes formái még mindig szinte mágnesként vonzzák a szemet, rakodókapacitása jócskán meghaladja a kategória átlagát, s most már motortechnikában is behozta lemaradását a fiatalabb vetélytársakkal szemben. Ára az ismertetett motorral és szereltségben 749 900 korona. Vas Gyula
Hengerűrtartalom: 1560 cm3
Legnagyobb teljesítmény: 80 kW (110 LE)/4000 min-1
Legnagyobb forgatónyomaték: 240 Nm/1750 min-1
Sebességváltó: ötfokozatú kézi
Legnagyobb sebesség: 183 km/óra
Gyorsulás 0–100 km/óra: 10,8 s
Menetkész tömeg: 1280 kg
Méretek (h/sz/m): 4276x1751x1637 mm
A csomagtér űrtartalma: 550–2128 l
Fogyasztás (városi/országúti/vegyes): 6,3/4,1/4,9 l/100 km
Az üzemanyagtartály űrtartalma: 60 l
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.