A bajor gyártó legkisebb modelljét – még 2004-ben – a konkurencia hívta életre. Újabb bizonyítékaként annak, hogy már végképp nem számít szégyellnivaló dolognak, ha egy-egy patinás márka szerencsét próbál az általa sokáig mellőzött alsóbb kategóriákban.
BMW 118d: Erősebb és környezetkímélőbb lett
Külalak, besorolás
A „kis” BMW-t megjelenése után sokan a bajor gyár legszebb autójának kiáltották ki: maszkján ott volt valamennyi karakteres BMW-stílusjegy, motorházát klasszikus sportkocsikat idézően hosszúra szabták, ötajtós kabinját pedig a sportos és funkcionális stílus tökéletes ötvözetként alakították ki a formatervezők. Az alapformák a frissítés után is megmaradtak: a hátsó oszlop előreívelő éle természetes vonalként folytatódik az ajtó peremében, a szélvédő feletti légterelő annyira finom ívű, hogy szinte már nem is légterelő, a hosszmérethez képest óriási tengelytáv pedig ismét csak a telivér sportkocsikat idézi. Az átfazonírozás után nagyobb maszkot, más kötényt, terpesztősebb hátsó lökhárítókat kapott az autó, mindezt természetesen továbbra is az alsó középkategória kompakt méreteiben. Konkurensek? Ha a tesztkocsi erőforrását is figyelembe vesszük, akkor a hasonló koncepcióval megépített, hasonlóan motorizált és hasonló rangú alsó középkategóriások, például az Audi A3 Sportback 1.9 TDI vagy az ötajtós Alfa 147 1.9 JTD.
Komfort, szereltség, térkínálat
Az utasok élettere továbbra is akkora, mint egy alsó középkategóriás autóban: elöl gyakorlatilag korlátlan, hátul kissé kompromisszumfüggő. A csomagtér szintén a kategória átlaga, de szükség esetén könnyen – csupán az üléstámlák előredöntésével – bővíthető. Az ergonómia a kocsi erős oldala: néhány nap után szinte már csukott szemmel is megtaláltunk mindent, és ennél jóval kevesebb idő elég volt a joystick-szerű irányjelző karok működésének elsajátításához. Kiemelkedően jók a kocsi elülső ülései: már-már versenyautós oldaltartást adnak, tömésük ideális. Mindenütt kiváló minőségű műanyagok vesznek körül bennünket, kopogós plasztiknak, olcsó textíliának nyoma sincs. A kisebb pakolóhelyek mennyisége és térfogata egészében véve kielégítő: ajtózsebek hátul is vannak, az ülések közötti könyöktámasz belsejében is van egy lapos fiók. A biztonsági szereltségen nem spóroltak: hiánytalan a légzsákkészlet, van guminyomás-ellenőrző automatika, a dinamikus menetstabilizáló rendszerből pedig az egyszerűbb változat jár ehhez a típushoz. A komfort viszont kissé felemás: van kiváló minőségű, MP3-asokat is játszó rádió, de nincs légkondi. Illetve csak felárért.
Motor, meghajtás, menettulajdonságok
Mint már említettük, e téren változott legtöbbet a „kis” BMW: a motor például 15 kilowattal (21 LE) lett erősebb, és 20 Nm-rel nyomatékosabb, ami +9 km/óra végsebességet és –1 másodpercnyi százas gyorsulást eredményezett. Hogy el ne felejtsük: 0,9 literrel alacsonyabb átlagfogyasztás mellett. De mivel az európai személygépkocsi-gyártóknak 2008-ra 140 g/km alá kell szorítaniuk autóik széndioxid-kibocsátását, ez legalább olyan fontos szemponttá vált, mint a teljesítménynövelés. A BMW e téren az Efficient Dynamics rendszert tette le az asztalra, amelynek legfontosabb eleme az autostart/stop funkció. Ez a váltó üresbe kapcsolása után – pl. egy szemafor előtt megállva – automatikusan leállítja a motort, amely a kuplung lenyomása után indul be újra. A rendszer része még a fékenergia-visszatermelő berendezés (ha a vezető leveszi a lábát a gázról, a generátor elektromos árammá alakítja a gépkocsi mozgási energiáját, és azt az akkumulátor töltésére fordítja), az elektromos szervo (csak akkor dolgozik, amikor kell), a hűtés szükségtelenné válásakor automatikusan lekapcsolódó klímakompresszor és még néhány apró trükk. Mindezek együttesen üzemanyag-megtakarítást eredményeznek, így értelemszerűen kevesebb káros anyag kerül a levegőbe. Szó se róla, fura érzés, amikor a piros lámpánál megállva „bedöglik” a motor, de már a harmadik-negyedik alkalommal megszokjuk, hogy megbízhatóan újraindul. Ami pedig a kocsi menettulajdonságait illeti – nos, tömör gyönyör egy autószerető embernek. Kezdve a már-már elfelejtett hátsókerék-meghajtással, ami a csúcskonstrukciójú futóművekkel kombinálva kivételes élménnyé teszik az autózást. Folytatva a direkt áttételű kormánynyal, amely a megszokottnál sokkal gyorsabb reakciókat tesz lehetővé, és zárva a feszes alvázzal, amely a legkeményebben vett kanyarokon is rezzenéstelenül visz át bennünket. A kézi váltó első öt fokozata a szórakozást, a hatodik egyértelműen a takarékoskodást szolgálja; a berendezés egyetlen apró hibája, hogy a hátramenet minden külön biztosítás nélkül kapott helyet baloldalt, az „egyes” tőszomszédságában. Persze, ezt is meg lehet szokni, akárcsak a már említett irányjelzők kezelését. Azt pedig már tényleg csak mazsolaként említjük, hogy a motor – természetesen a „kulccsal” együttműködve – gombnyomásra indul, és ugyanígy állítható le…
Zárszó helyett
Erősebb, takarékosabb, környezetkímélőbb – a motortechnika terén egymással nehezen összeegyeztethető szempontok, de a rangos autógyártók erre is képesek. Kiváló példa erre a BMW, és ezen belül a tesztelt 118d. Még akkor is, ha minden szemafornál „bedöglött” a motorja. Pontosabban – éppen ezért… Vas Gyula
Hengerűrtartalom: 1995 cm3
Legnagyobb teljesítmény: 105 kW (143 LE)/4000min-1
Legnagyobb forgatónyomaték: 300 Nm/2000min-1
Sebességváltó: hatfokozatú kézi
Legnagyobb sebesség: 210 km/óra
Gyorsulás 0–100 km/óra: 9 s
Menetkész tömeg: 1395 kg
Méretek (h/sz/m): 4239x1748x1421 mm
A csomagtér űrtartalma: 330–1150 l
Fogyasztás (városi/országúti/vegyes): 7,7/4,5/5,6 l/100 km
Az üzemanyagtartály űrtartalma: 50 l
Ár: 882 000 korona
Az alapmodell ára: 795 000 korona
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.