<p>Pozsony. Néhány hónappal az új Octavia bemutatója után a Škoda a ráncfelvarráson átesett Superbet is útjára engedte. Mindezt annak ellenére, hogy már elkészült a modell vadonatúj generációja, amelynek már készül a világpremierje. Az új Superb állítólag gyönyörűre sikeredett, tehát felmerül a kérdés, megérte-e ilyen rövid idővel a generációváltás előtt enyhén felújítani az aktuális modellt?</p>
A Škoda Superb Combi nem okoz csalódást
ÚJ SZÓ-ÖSSZEFOGLALÓ
A legjelentősebb változásokat az autó külsején lehet észrevenni. Megváltozott a fényszóró, a hátsó lámpák, a ködlámpák, de erről már a modell bemutatásakor írtam, így most összpontosítsunk másra. Egészen konkrétan arra, milyen kondíciója van a Superbnek ebben az „érett korban”.
Van hova s hogyan pakolni
Míg az első generáció túl hosszú és keskeny volt, a második már kicsit meghízott, így helyszűkére igazán nem lehet panaszkodni. A hátsó üléseken ennek köszönhetően akkora hatalmas hely van, mint a repülőgépek biznisz osztályában. Szó szerint, hiszen az ülés hátul még elektromos vezérlést is kapott. Ha az autóba két 185 centiméter magas embert ültetünk egymás mögé, akkor a hátulsó utas térde előtt még minimum 10 centi hely marad, s ha nem lenne tetőablak, még 5-6 centiméter is lenne a feje fölött.
Az új volán nem okozott csalódást, ami viszont igen, az az ízetlen, hetvenes éveket idéző, urnára emlékeztetető fa utánzatú díszítés a műszerfalon és ajtókon. Hogy erről még miért nem szoktak le, s hogy kinek tetszik ez még mindig? Nem értem.
Kész öröm a hatalmas csomagtérbe nézni, 600 literes rakodótér áll a rendelkezésre. Ráadásul mindenféle kampó, háló, sínen mozgatható csomagtartó rendszer, oldalsó rekeszek és egyéb praktikus kütyü is található a csomagtérben.
A motor többet is kibírhatna
A motorházban 170 lóerő rejlik 350 Nm-el. A duplaváltós DSG váltó is jól viselkedik, csak épp kár, hogy hiányzik belőle a hetedik sebességfokozat, vagy legalább valamivel hosszabb hatos. Ez a motor határozottan nagyobb erőfeszítésre is képes lehetne, mint a 2400 fordulat 160 km/órás sebességnél. A fogyasztás akkor nem közelítene olyan tempóban a nyolc literhez, mint most. Elég volt kicsit lefékezni, mondjuk úgy 110 km/órára, s a fordulatszám rögtön 2000-re csökkent, ami már emészthető fogyasztást produkált. Nekem egy hét alatt kerek hét literes átlagot sikerült elérnem, kombinált fogyasztásban.
Felfogás kérdése
A Škoda zászlóshajójára egyszerűen nem szabad úgy tekinteni, mint egy népi, cseh járgányra, hanem mint egy fejlett európai autóra. S ezzel a filozófiával a magas árból hirtelen elfogadható kompromisszum lesz, s ne feledjük azért, hogy a Superb nagyon is jó minőséget képvisel.
Például az általam tesztelt modellhez alacsonyabb Active felszereléssel is hozzájutnak, körülbelül 30 ezer euróért. A második legmagasabb Elegance felszerelés, mindenféle kiegészítőkkel, tetőablakkal, a végösszeget 45 ezer euróra pumpálja.
Parkolóasszisztens
A legizgalmasabb rendszer a parkolóasszisztens, amely önállóan beparkolja a kocsit. Legfeljebb 35 km/órás sebességig az oldalsó visszapillantó tükörbe épített szenzorok keresik a parkolóhelyeket. Egy nyíl jelzi, ha a rendszer üres parkolóhelyet talált az út bal vagy jobb oldalán.
A rendszer átveszi a kormányzás irányítását, így csak ki kell választani a megfelelő váltófokozatot, valamint használni kell a fék- és gázpedált. Az utasítások a központi kijelzőn láthatók. A ráncfelvarráson átesett Superbnek vannak előnyei és hátrányai is. Hiányzik belőle több modern elem, amelyekbe egyszerűen már nem volt érdemes befektetni. A hármas generációban viszont bizonyára szebb, jobb, korszerűbb lesz, s erősebb motort is kap. Ezért inkább azt tanácsolnám, várjuk ki a végét. (dem)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.