A blokkolásgátló megakadályozza, hogy az autó a csúszós úton fékezés közben irányíthatatlanná váljon, ám ez a funkció nem minden esetben működik. A probléma azonban nem a berendezésben van, hanem abban, ahogyan a vezetők használják. Sokan hozzászoktak, hogy csúszós úton „pumpálják” a féket.
A blokkolásgátló fékeket soha nem szabad pumpálni!
Sokan tévesen azt hiszik, hogy a blokkolásgátlás minden fékezéskor működik. Ezzel szemben a valóság az, hogy az ABS csak a nagyon erős „vészfékezés” esetében fejti ki hatását. A kocsikban erős pedálremegés és csikorgó hang jelzi, ha az ABS rendszer dolgozik. A másik, blokkolásgátlóval kapcsolatos tévhit az, hogy az így felszerelt autók annyira biztonságosak, hogy szinte minden helyzetben meg tudnak állni. Ezek sem csodafékek, nem tudják legyőzni a fizika törvényeit. Az ABS csúszós úton 2-3 méterrel is lerövidítheti a féktávolságot, miközben irányítható állapotban tartja a kocsit, ám száraz felületen már nem érződik ez az előnye. Sőt, utóbbi esetben a blokkolásgátlóval felszerelt autók fékútja a szakaszos fékezés miatt kicsivel még hosszabb is, mint a normál fékes típusoké. Az ABS rendszer a kerekek blokkolásának megakadályozásával elősegíti, hogy a járművezető végig ura maradjon az autónak, s esetleg kormánymanőverrel kerülje el az akadályt. Ha ugyanis a kerekek leblokkolnak, az autó irányíthatatlannál válva csúszik.
Mi tehát a teendő, hogy élni tudjuk az ABS előnyeivel? Először is, akinek ilyen kocsija van, az tanulja meg helyesen vezetni. Ne pumpálja a blokkolásgátlóval felszerelt féket, csak nyomja a pedált és kormányozzon. Ha folyamatosan és nagy erővel nyomja a pedált, a blokkolásgátló jelentősen növeli a jármű biztonságát. (rdg)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.