Egy kis történelem...

A fokhagyma egészségmegőrző szerepéről 3500 éves feljegyzések vannak. Egy kr.e. 1500-ban írt papiruszra az egyiptomi tudósok az illatos gumó 22-féle orvosi alkalmazását jegyezték fel.

A fokhagyma egészségmegőrző szerepéről 3500 éves feljegyzések vannak. Egy kr.e. 1500-ban írt papiruszra az egyiptomi tudósok az illatos gumó 22-féle orvosi alkalmazását jegyezték fel. Herodotosz neves görög történetíró lejegyezte: a Kheopsz-piramist építő munkások azért bírták az embertelenül nagy igénybevételt, mert táplálékuk egyik legfontosabb összetevője a fokhagyma volt. A babiloni királyi kertről készült kimutatásban első helyen szerepel a fokhagyma. Népszerűségéről árulkodik az az adat, miszerint a király és udvartartása naponta 26 kg fokhagymát fogyasztott el. De hasonló, elképesztő adatokat ismerünk sumér, asszír, föníciai és zsidó forrásokból is. A fokhagyma őshazája Közép- és Nyugat-Ázsia. Európába is a kirgiz sztyeppékről került át, állítólag-Dzsingisz kán lovasai által.

A fokhagyma jelentősége, szerepe a legújabb korban sem halványult el, különösen azután, hogy 1858-ban Louis Pasteur felfedezte a fokhagyma baktériumölő képességét. De az orvostudomány még napjainkban is tartogat meglepetéseket: 1983-ban Sidney Belman amerikai biokémikus laboratóriumi kisérletei során rájött, hogy az egerek bőrének fokhagymaolajos ecsetelésével meggátolható a daganatok kifejlődése. A fokhagyma rákellenes hatásának egyik magyarázata a szabadgyök-képződést gátló tulajdonsága.

Az ólombányászatban dolgozókon végzett statisztikai felmérés szerint akik rendszeresen fogyasztottak fokhagymát, azokon az ólommérgezés tünetei egyáltalán nem jelentkeztek. Európai kísérletek azóta igazolták, hogy a fokhagyma segíti az ólom és más nehézfémek kiürülését a szervezetből. A növény ezen vértisztító, méregtelenítő hatásának a nagyvárosok szennyezett levegőjében élők is hasznát vehetik. A fokhagyma sok jódot, cinket, ként, foszfort, Bl- és B2-vitamint tartalmaz, valamint megtalálhatók benne baktérium- és csíraölő anyagok (allicin és akrolein) is. Ott, ahol bőségesen és rendszeresen fogyasztanak fokhagymát, a rákos megbetegedések ritkábban fordulnak elő. (w)

Mit tartalmaz?

Tápanyagokat:

Fehérjét – 6,4 gr,

Zsírt – 0,l gr,

Szénhidrátot – 27,5 gr,

Ballaszt anyagokat – 0,94 gr

Energiát:

139 kcal/58l kJ

Ásványi anyagokat:

Nátrium – l mg,

Kálium –l mg,

Kalcium – 38 mg,

Foszfor – 134 mg,

Vas – l,4 mg,

Vitaminokat:

Bl – 0,2 mg,

B2 – 0,08 mg,

C – 16 mg

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?