Áprilisi teendők a kertben

BOROSS AMBRUSVégre-valahára itt a kertidő, bár most jól jönne, ha a nap reggeltől estig legalább húsz órán át tartana, éjjel pedig langyos eső permetezné a veteményeket. Lássuk a legfontosabb munkákat!Metszés, permetezés.

BOROSS AMBRUS

Végre-valahára itt a kertidő, bár most jól jönne, ha a nap reggeltől estig legalább húsz órán át tartana, éjjel pedig langyos eső permetezné a veteményeket. Lássuk a legfontosabb munkákat!

Metszés, permetezés. Még mindig bátran metszhetünk, a rózsatöveket is beleértve, a permetezés azonban fontosabb. Az ún. téli lemosó permetezést ismételjük meg, ha két héttel ezelőtt elvégeztük, ha nem, akkor lássunk gyorsan neki. Jusson mindenhová, a kéreg repedéseibe is. Ha marad lé, a bokrokat és a fák alját is fújassuk át vele. Permetezzük az őszibarackot, levélfodrosodás ellen, a meggyet és a szilvát monília ellen. Ha épp nincs otthon megfelelő vagy friss vegyszerünk, Kuprikollal (vagy egyéb réztartalmú gombaölővel) permetezünk.

Fű, gyep, pázsit. Gereblyézéssel eltávolítjuk az elhalt szálakat, szintén fellazítjuk és elegyengetjük a kopasz helyeket, füvet vetünk. Ha elszaporodtak a gyomok, kétszikűeket irtó szerrel permetezzük a füvet, de akkor a trágyázással két hetet várnunk kell. Ha nagyjából rendben van az állomány, nitrogéntartalmú műtrágyával hintjük meg, lehetőleg borult időben, eső előtt. Füvet is eső előtt vetünk csak.

Konténeres növények. Kihordjuk a szabadba a bent teleltetett fagyérzékeny növényeinket. Az első héten lehetőleg olyan helyre, melyet vagy csak délelőtt, vagy csak délután éri a nap, nehogy a hirtelen sugárzás kárt tegyen a levelükben vagy vékony hajtásaikban. Egyedül a kaktuszt nem kell szoktatni, mehet egyenest a legvilágosabb helyre. Kikerül a ház elé (a teraszra, a balkonra) a muskátli, a fukszia és a leander.

Dudva, muhar. Gyommentesen tartjuk a veteményest, most ajánlatos minden szál gazt kiszedni, sok későbbi fáradságtól kíméljük meg magunkat. Villás kapával fellazítjuk a szemre tisztának tűnő helyeket is (bokrok alját, kerítések tövét), mert a porhanyós, száraz részek hamarabb melegszenek fel, s kevésbé gyomosodnak, mohásodnak.

Magok. Ha vetettünk zöldség- vagy virágmagot, feltétlen ügyeljünk ezek nedvesen tartására: a veteménynek nem szabad kiszáradnia. A sorokat száraz időben óvatosan öntözzük, a sorok közét takarjuk (komposzttal, lombbal, kaszálékkal) vagy kapáljuk – takarni sokkal előnyösebb. Ha mulcsozunk, csakis eső után tegyük, egyébként a kívánt hatás ellenkezőjét érjük el: a takaróréteg nem védi a földet a kiszáradástól, hanem kiszívja belőle a nedvességet.

Nyári hagymások, gumók. Elültetjük a dáliagumókat és a kardvirághagymákat. Mindkettő a könnyű, szerves anyagban dús földet szereti, és persze a vizet. A hagymákat egy napig kéntartalmú szerben áztathatjuk is.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?