A titok nyitja a lúgos kémhatás

Az utóbbi időben egyre több szó esik a gombabetegségek visszaszorításáról, terjedésük megállításáról még a fertőzés kialakulása előtti stádiumban. Ez könnyen elérhető lúgos kémhatás kialakításával a növény felületén.

Már a klasszikus gombaölő szernek tartott bordói lé régebbi használata során is bebizonyosodott: ott ahol a permetlét jól el tudták készíteni, vagyis megfelelően lúgos kémhatású volt (azaz elegendő mész volt benne), ott a gombabetegségek – sem a lisztharmat, sem a peronoszpóra, sem pedig a szürkerothadás – nem károsítottak és a szőlő a szüretig egészséges maradt. Régebben a gyümölcsösök telepítésekor mindig nagyon fontos szempont volt a talajok megfelelő mésztartalma. Ugyanis ott, ahol a talaj elegendő meszet tartalmaz (a pH-érték 7,2 felett van), ott a fák a betegségekkel szemben ellenállóbbak, míg a savanyú talajokon levő gyümölcsösök kondíciója gyengébb.

Intenzív növénytermesztés – permetszerek gyakori használata nélkül – nem képzelhető el. Azonban a használt permetszerek többsége, a legtöbb levéltrágya erősen savanyú (3,5–6 pH) kémhatású. A permetezésekkor tehát akaratlanul is ideális környezetet biztosítunk a növények felületén a gombák szaporodásának. A növények ápolásakor tehát a növényzet felületének alkalizálására, lúgosítására kell törekednünk. Ezáltal fejlődésképtelenné tesszük az ott található gombacsírákat, amelyek lúgos környezetben nem tudják fertőzni.

A közelmúltban jelent meg a hazai piacon a Lamag és a Klomag levéltrágya termékcsalád. Közös tulajdonságuk a magas (9-12) pH-érték, amely garantálja a gombák elleni hatékony védelmet a levéltrágya-hatás mellett. A levéltrágyák között is ritka az olyan, amelynek magnéziumtartalma eléri a 16%-ot. A magnézium fokozza a fotoszintézist, minek következménye a növény gyorsabb anyagcseréje, vagyis a gyors tápanyagszállítás a gyökér és a levél között, továbbá lehetővé teszi a levéltrágya hosszú ideig történő felvételét a levélen keresztül. Növényvédelmi szempontból nagyon fontos, hogy ezek a levéltrágyák nem hagynak káros vegyszermaradványt a növényen. (A gombaölő szerekről ezt nagy általánosságban nem lehet elmondani.)

A Lamag termékcsaláddal már jelentős sikereket értek el a hazai termelők is. Csak a rend kedvéért említeném a sokak által ismert perbetei paprikanemesítőt, Sipos urat, aki már harmadik éve használja a Lamag levéltrágya családot fő védekezésként a gombabetegségek ellen. Tapasztalatai szerint nemcsak a termés mennyisége növekedett, de a minősége is javult. Jelentős sikerekről számolhat be Paulis Tibor marcelházi zöldségtermesztő is. A júliusban vetett gyökérzöldségen és sárgarépán használta rendszeresen (14 naponként) a Lamag termékeket gombaölő szerek helyett. Az eredmény: október végén lisztharmat és gombabetegségektől mentes jó minőségű, hektáronként 46,6 tonnás termést takarított be. Hasonló eredményt ért el a káposztaféléknél is. Az eredményen felbuzdulva már minden zöldségnél alkalmazza a Lamagot. A gombabetegségekre érzékeny salátauborkánál a zsigárdi Kiss László is rendszeresen használta a Lamag levéltrágyákat és ennek köszönhetően késő őszig tudott jó minőségű salátauborkát termelni és értékesíteni. Az almásokban az utóbbi években érzékeny minőségi károkat okoz az almatermés levélfoltossága, amely a mészhiányból adódóan rontja az alma tárolhatóságát. A csicsói 12 hektáros almáskertben sikeresen alkalmazták többször egymás után a Lamag levéltrágyázást, ezzel a megszokott 20-60 százalékról 1-2 százalékra sikerült visszaszorítani az almafoltosságot.

A növényfelület alkalizációjával kapcsolatos külföldi tapasztalatok is igen kedvezőek. A Lamag és Klomag levéltrágyákat nagy sikerrel használták a gabonafélékben. Különösen a sörárpa termesztésénél volt érzékelhető a minőségi különbség. Nőtt az ezermag-súly viszont a nitrogén tartalom alacsonyabb lett. S ami nagyon fontos a sörárpánál, a gyakori csúcsbarnulás is csak elvétve fordult elő. A virágzás előtt végzett Klomag (5 kg/ha) permetezések egyenértékűnek bizonyultak az ebben az időben végzett növényvédő szeres kezelésekkel. A gombabetegségekre (phóma, botritisz, sclerotinia, phomopsis) rendkívül érzékeny olajtartalmú haszonnövényeknél, mint amilyen a napraforgó vagy a repce is bevált: a Klomag és a Lamag használatával a levelek egészségesek maradnak, ami az éréskor meghatározó mennyiségi és minőségi tényezőnek számít. A cukorrépánál végzett hazai kísérletek is egyértelműen bizonyították a Lamag Bór és a Lamag Ca kedvező hatását: a növények levélzete ép és betegségektől (lisztharmat, cerkospóra) mentes marad, így magasabb cukorfokot és terméshozamot sikerült elérni és nem kellett gombaölő szereket sem alkalmazni.

Tehát akik kis- vagy nagyüzemi termesztésben kipróbálták a készítményt, ma már rendszeresen alkalmazzák. Mivel azonban a Lamag levéltrágya-családnak is csak kontakt hatása van, ezért a kedvező hatás fokozása érdekében adagoljunk a permetlébe Agrovitalt (0,03%), amely véd a csapadék általi lemosás és az erős napfénysugárzás ellen.

A készítményt a szőlőben is ajánlatos alkalmazni: a jó terméskötés érdekében a virágzás kezdetétől molibdén tartalmú Lamagot (0,5%) használjunk.

A szerző a Központi Mezőgazdasági Ellenőrzési és Növényvédelmi Intézet (ÚKSUP-OOR) komáromi részlegének a munkatársa

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?