A lakásban tartott dísznövényeinket sem kímélik a kártevők. Főleg a pajzstetvek, a pálmatripsz és a takácsatkák okoznak, okozhatnak kellemetlen meglepetést a növénybarátoknak.
A szobanövények és dísznövények védelme
Leggyakoribb kártevőnk a közönséges takácsatka, amely polifág, de elsősorban leveles dísznövényeinket támadja. Gyakran megtalálható az aráliákon, a ciklámentöveken, vagy a szegfűn is. Az apró szabad szemmel alig látható atkák a növény föld feletti részein, különösen a levelek fonáki részén szívogatnak. Ennek hatására levéltorzulás, törpenövés, végül pusztulás áll be. Erős kézi nagyítóval kimutatható a kártevő jelenléte, amely ellen atkairtó szerel hatásosan védekezhetünk. A takácsatka-fertőzés biztos jele a levélfonákot borító poros szövedék. A kártevő ellen jól bevált az Apollo 50 SC (0,06%), Omite 30 W (0,2%) és Nissorun 10 WP (0,07%). Ajánlatos a permetlébe Agrovitalt (0,05%) is adagolni. A felsorolt permetszerek az emberre nem mérgezőek.
Dísznövényeinken a tavalyi rendkívüli száraz időjárás hatására elszaporodtak a tripszek, főként a szegfűkön és a kardvirágféléken. Ezért ezeket a növényeket különösen a levéltöveknél gyakrabban vizsgáljuk. A tripszek szívásától a tűszúrásszerű barna pettyek árulnak ki, jelentős károsodást okozva a szobanövényeknek. Tripszfeertőzés esetén használjunk Actelic 50 EC (0,2%) vagy Karate 2,5 WG esetleg EC (0,06%) készítményt. Az Agrovital (0,05%) hozzáadásával a védőhatás fokozódik. Az egyszeri kezeléstől nem várhatunk egész tenyészidőre kiterjedő kártevőmentességet, ezért a permetezést többször meg kell ismételni.
A gombabetegségek közül a fikusz fajokon a coletorichum ficus nevű gombabetegség károsít. A tünetek többnyire a levélszél barnulásával kezdődnek, melyet fekélyes levélszáradás követ. A betegség olykor a hajtás csúcsát sem kíméli. A gomba terjedését segíti a levelek mechanikai sérülése is. A védekezést a fertőzött levélrész vagy levél eltávolításával kell kezdenünk. Ezzel nagy mennyiségű fertőző anyagot semmisítünk meg. Ezt követően 0,2%-os Merpanos vagy Orthocidos kezelést hajtunk végre.
A hortenzia lisztharmata (Micosphaera polonica) ugyancsak elterjedt szobanövény-betegség. A leveleket és a virágzatot is károsítja. A jellegzetes fehér bevonat legjobban a levelek színén tűnik szembe. A betegségnek gyakran áldozatul esik a virágkehely is, amely a korai levélhullással is párosul. Kénkészítményekkel védekezhetünk ellene.
A szerző a Központi Mezőgazdasági Ellenőrzési és Növényvédelmi Intézet (ÚKSUP-OOR) komáromi részlegének a munkatársa
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.