Az információs forradalomnak köszönhetően az országok közötti együttműködés akadályai fokozatosan megszünnek, és az egyes országok a gazdaság számos területén egyre inkább igénylik a kooperációt, fejlesztési együttműködést. Ennek köszönhetően fejlődik a nemesítőmunka nemzetközi integrációja is.
A nemesítés nemzetközi integrációja
Az állatnemesítésben a genetikai előrehaladás egyik legfontosabb eleme a tenyészértékbecslés, amely általában utódellenőrzéssel (ivadékvizsgálat) történik. Az apaállatok megbízható tenyészértékét csak folyamatosan újraértékelt ivadékvizsgálat eredménye alapján állapíthatjuk meg, ennek rövid idő alatt való eléréséhez viszont arra van szükség, hogy a vizsgálathoz azonos időben minél nagyobb populáció álljon rendelkezésre. Ezt a munkát segíti elő az egyes kooperáló országokban ugyanazon tenyészbikák párhuzamos (azonos időbeni) tesztelése. Az ilyen együttműködésnek több fontos előnye van. Elősegítheti egy közös nemzetközi szelekciós bázis megteremtését, továbbá segíthet feltárni és kiaknázni a genotipus x környezet kölcsönhatásait, egyúttal megkönnyíti a farmerek dolgát a tenyészbikák kiválasztásakor, mivel az adott apaállat más-más országokban megállapított tenyész-értékéhez azonos időben juthat hozzá.
Az Insemas Kft. a szlováktarka fajtánál szerzett ilyennemű tapasztalataira hagyatkozva ebben az évben bekapcsolódott a magyarországi Génbank Kft. Holstein tenyészbikáinak nemzetközi tesztációjába,amelyben Kanada és Németország is részt vesz. öt holstein tenyészbika indul a páthuzamos ivadékvizsgálatban: Zsodos MTOTO, Zsilett OUTSIDE, Vendég CONVINCER, Zólyom Lantz, Red Ridbon RUBENS. Mint ahogy a nevekből is kitűnik, e tenyészbikák mindegyikének pedigréjében a szakemberek körében elismert, nemzetközileg már bizonyított tenyészállatok szerepelnek mind apai, mind anyai vonalon.
Remélhetőleg ennek az elkezdett programnak köszönhetően Szlovákia számára új távlatok nyílnak a nemzetközi szarvasmarha-nemesítő munkában. Bízunk abban, hogy lendületet vesz a hazai tenyészértékbecslési program is, és a jővőben új elemekkel egészül ki a jelenlegi SPI (Slovenský produkčný index), amely kizárólag produkción alapuló tenyészértékbecslési módszer. Természetesen célunk az is, hogy sikerüljön az INTERBULL aktív tagjává válnunk.
A szerző agrármérnök
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.