A napraforgó és a kukorica minőségi védelme

Arysta Agro Slovakia
A kukorica és a napraforgó termelői felemás érzésekkel zárták az előző esztendőt.

Arysta Agro Slovakia

A kukorica és a napraforgó termelői felemás érzésekkel zárták az előző esztendőt. Közvetlenül a napraforgó betakarítása után a felvásárlói árak csalódást okoztak, azonban novemberben és decemberben a termék ára és az iránta való kereslet már megugrottak, s ez a termelők számára kedvezőbb bevételeket jelentett. Várhatóan ez a folyamat megy majd végbe a kukoricánál is, ugyanis a tavalyi ára egyáltalán nem felelt meg a termelők elvárásainak. Hagyjuk tehát magunkat meglepni, hogy hogyan alakul majd ezen a téren a helyzet a tavaszi hónapokban.

Az azonban mindenképpen nyilvánvaló, hogy mindkét terméknek az EU-ba való belépésünket követően is van jövője. A termelőkön múlik, hogy hogyan használják ki a lehetőségeket. A kukorica és főleg a napraforgó terméseredményei azonban arra késztetnek bennünket, hogy elgondolkodjunk a termesztéstechnológiai eljárások megfelelő alkalmazásáról.

Annak ellenére, hogy a napraforgó termesztése iránt az utóbbi években jelentősen megnőtt az érdeklődés, s ezt a termőterület növekvő nagysága is bizonyítja, a terméshozamok az előző esztendőkhöz képest csökkentek, s gyakorlatilag az 1 t/ha átlagos szinten állapodtak meg. A tavalyi esztendőben ugyan kedvezőbb eredmények születtek, s általában meghaladták a 2 t/ha értéket, ehhez azonban jelentős mértékben hozzájárult az időjárás kedvező alakulása is.

A termesztéstechnológia egyes elemei, amelyek a minőségi terméshozamok meghatározó tényezői közé tartoznak, általában ismertek. Közéjük tartoznak a napraforgó vetésforgóba való besorolásától kezdve a lehető legalacsonyabb veszteségekkel történő minőségi betakarításig mindazok az agrotechnikai intézkedések, amelyeket feltételenül be kell tartani a sikeres termesztés érdekében. A terméshozamok csökkenésének egyik fő oka a kedvezőtlen légköri viszonyok alakulása mellett elsősorban az alapvető termesztési elvek be nem tartása és a napraforgó növényvédelmi jelentőségének lebecsülése. Ugyanakkor a növény gombaölő szeres védelme, főleg a gombás megbetegedések egyre erősödő nyomása miatt a terméshozamok egyik meghatározó tényezőjévé válik.

Ugyanilyen fontos a növény gyomirtó szeres kezelésének sikeres megoldása is. Egyértelműen érvényes, hogy a sikeres termesztés alapja a gyomok – kultúrnövény – gyomirtó szer közötti kölcsönös kapcsolatrendszer, amely a tényleges talajviszonyok ismeretéből indul ki. A napraforgó nagyon érzékeny a korai gyomosodásra, főleg a fejlődés első 4–6 hetében, az állomány 35–45 cm-es magasságáig. Ezután a napraforgó gyomokkal szembeni toleranciája már nagyobb.

A napraforgó gyomirtó szeres kezelésében a leggyakrabban alkalmazott eljárás a készítmények preemergens alkalmazása, amely fokozatosan felváltja a korábbi kevésbé hatásos PPI rendszerű alkalmazást, amelyet a vetés előtt dolgoztak be a talajba.

A preemergens alkalmazás a készítmények bevetésének módja és a hatásuk időtartama szempontjából hatékonyabban oldja meg az egyéves egy- és kétszikű gyomnövények elleni védelmet. A fűféle gyomok elleni védekezésre metolaklór, linuron és acetoklór hatóanyagú készítményeket használnak. Közülük az utóbbi időben főleg az acetoklór alapú készítmények és azok kombinációinak alkalmazása terjedt el. Ezek a készítmények a gyomokra gyakorolt erőteljes hatásuk mellett adott körülmények között a fiatal napraforgóban is „gyomirtó szeres tüneteket” okozhatnak. A tünetek elsősorban a napraforgó gyökérrendszerének visszafogottabb növekedésében nyilvánulnak meg, de nyomot hagyhatnak a fiatal növény első valódi levelein is. A felsorolt tünetek a növényállományban az időjárás alakulásától függően a későbbi növekedési fázisokban is megnyilvánulhatnak, és a maguk módján hozzájárulhatnak a terméshozamok csökkenéséhez.

Ezért a gyomirtó szer kiválasztásakor figyelembe kell venni a „készítmény napraforgóval szembeni szelektivitását”. A megfelelő készítmény abban az esetben sem károsíthatja a napraforgót, ha a fitotoxicitáshoz kedvező feltételek alakulnának ki, például közvetlenül a napraforgó kelése utáni intenzív esőzés nyomán a könnyű, alacsony humusztartalmú talajokban. Az Arysta Agro Slovakia cég immár 3. éve kínál ilyen készítményt PROPONIT ® néven. A PROPONIT ® 840 EC sikeres alkalmazása után a PROPONIT ® 720 EC javított változatával lépünk a piacra, amely új még jobb minőségű védelmet nyújt a napraforgóban és a kukoricában. A javított formuláció stabilabb, biológiailag hatékonyabb, nem kristályosodik és nem fagy meg, mint némely egyéb készítmény.

Folyamatosan javítjuk termékeink minőségét a termelők számára!

A készítmény a kloroacetamid alapú szerek csoportjába tartozik és 720g/liter propisoklór hatóanyagot tartalmaz.

A PROPONIT ® 720 EC a talajban ható gyomirtó szerek közé tartozik, napraforgóban való alkalmazását, a vetést követően 3 napon belül, a növény kikelése előtt kell elvégezni. Biológiai hatékonyság szempontjából megbízhatóan irtja az egyéves fűféle gyomokat, pl. a kakaslábfüvet és a muharféléket valamint a magról kelő fenyércirkot. Megfelelő talaj- és légköri viszonyok, főleg kellő csapadék esetén a köles ellen is megfelelően hat. A PROPONIT ® 720 EC bizonyos mértékig hatékony a napraforgóban leggyakrabban előforduló kétszikű gyomok ellen is, pl. a szőrös disznóparéj, a libatopfélék, a pásztortáska, a labodafélék, a csattanó maszlag, a vadrepce stb. ellen. A megfelelő hatékonyság elérése érdekében azonban mindig azt tanácsoljuk, hogy a kétszikű gyomok ellen ható megfelelő partner-készítmény kombinációban való alkalmazásával együtt juttassuk ki. A hatóanyagot a csírákon és részben a fejlődő gyökérrendszeren keresztül veszik fel a gyomok. A megbízható hatás eléréséhez megfelelő csapadékellátásra is szükség van. A készítmény alkalmazásától számított 2 héten belül legalább 10 mm csapadékra van szükség.

A propisoklór hatóanyag fizikai és kémiai tulajdonságai alapján kevésbé oldódik a vízben, mint az egyéb acetamid alapú készítmények, amelynek köszönhetően a talajban tovább marad perzisztens. Ez a tény elsősorban akkor válik előnnyé, ha például az alkalmazást követően hosszabb ideig száraz időjárás uralkodik. A készítmény hatásspektrumának szélesítéséhez, főleg a nehezen irtható kétszikű gyomnövények elleni védekezésben a szert fluorokloridon, (pl. RACER ® 215 EC), vagy linuron (pl. AFALON ® 45 SC, LINUREX ® 50 SC) hatóanyagú készítményekkel lehet kombinálni. A készítmény további előnye, hogy a napraforgó mellett a kukoricában, a burgonyában és egyéb növényállományokban is használható.

Bízunk abban, hogy a napraforgó-termesztők értékelni fogják, hogy az új PROPONIT ® 720 EC készítmény amellett, hogy minőségi védelmet nyújt a gyomok ellen, a napraforgó elleni szelektivitást is biztosítja. Ez a tulajdonsága lehetővé teszi, hogy a készítményt bármilyen éghajlati vagy talajviszonyok között sikeresen alkalmazzuk a napraforgóban. Mindezt alacsony alkalmazási költségek mellett, amelyek megegyeznek az acetoklór alapú készítmények egységnyi területre számított költségeivel.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?