A készpénztől a kuponokig

A kórházak és a nagyobb rendelőintézetek saját belátásuk szerint szervezhetik meg az egészségügyi ellátásról szóló törvényben meghatározott díjak beszedését. A nagyobb intézmények általában megpróbálják egyszerűsíteni munkájukat központi pénztárak létesítésével vagy kupon-rendszer bevezetésével.

A kórházak és a nagyobb rendelőintézetek saját belátásuk szerint szervezhetik meg az egészségügyi ellátásról szóló törvényben meghatározott díjak beszedését. A nagyobb intézmények általában megpróbálják egyszerűsíteni munkájukat központi pénztárak létesítésével vagy kupon-rendszer bevezetésével. Az intézmények vezetői szerint a hospitalizált betegek után járó napi 50 korona, illetve az orvosi kivizsgálás után fizetendő 20 korona nem számít majd jelentős bevételnek az intézmény éves költségvetése szempontjából. Egyes intézményekben arra számítanak, hogy a kötelező díjfizetés nem lesz hosszú életű, ezért nem is vezetnek be komolyabb intézkedéseket a díjak beszedését illetően. A pozsonyi Dérer Kórházban a fekvőbeteg-ellátásban részesülők választhatnak majd: előre, a kezelés befejeztével a kórházban vagy a kezelés után 10 napon belül fizetik ki az 50 koronás napidíjat. „A tervezett kezelést, például az epekövek eltávolítását javasló szakorvos közli a beteggel, hogy a beavatkozás laparoszkópiás módszerrel történik majd, ezért az 3 napot vesz igénybe, tehát 150 koronába kerül – írta le a folyamatot Štefánia Móricová, a kórház igazgatóhelyettese. – A beteg eldöntheti, mikor és milyen módon akarja kifizetni az összeget.” A kórházhoz tartozó rendelőintézetben a kuponos rendszer bevezetését tervezik. „A 20 koronás kuponok, melyek megvásárolhatók a központi pénztárban, év végéig lesznek érvényesek, tehát egyszerre többet is lehet belőle vásárolni – tájékoztatta lapunkat az igazgatónő. – Emellett megmarad az a lehetőség is, hogy az orvosi kezelés után közvetlenül az orvosnak fizeti ki a beteg a 20 koronát.”

A dunaszerdahelyi kórházban nem készülnek különleges intézkedésekkel. A kórházi kezelésért annak befejeztével helyben, vagy tíz napon belül fizethetnek a páciensek. „Az egészségügyi dolgozók az ambuláns kezelés során sem kényszerülnek pénzbeszedésre, a betegek egy központi pénztárban fizethetik ki a törvényben meghatározott összeget. Kivétel a készültség, ahol helyben kell majd beszedniük a 20 koronát” – magyarázta Anna Nagyová igazgatónő.

A galántai Szent Lukács Kórházban sem kell készpénzzel dolgozniuk az orvosoknak, mentősöknek – tudtuk meg Peter Béreš igazgatóhelyettestől. A kórházban központi pénztárat alakítottak ki, a betegek az itt vásárolt kupont adják majd át a kezelőorvosnak. A kuponon szerepel a dátum és az rendelő, amelyet a beteg meg akar látogatni. Ha aznap nem sikerül bejutnia az orvoshoz, a kupon a további napokra is érvényes marad, ha pedig később sem megy el az orvoshoz, árát visszakérheti. Hasonlóképpen a központi pénztárban kell fizetni a mentőautóval történő szállításért.

A hospitalizált betegnek a kezelés befejezte után, legkésőbb 10 napon belül kell fizetnie. A fizetési kötelezettség alól felmentetteknek a kórházba érkezéskor igazolniuk kell a mentességüket. Ha a megfelelő igazolásokat időben nem tudják felmutatni, fizetniük kell, de később, ha igazolják státusukat, visszaigényelhetik a kifizetett összeget. Az igazgatóhelyettes nem tudott konkrét választ adni arra a kérdésre, hogyan járnak el abban az esetben, ha a páciens a kórházi kezelés közben meghal, ezt ugyanis a törvény szabályozza. Peter Béreš úgy véli, ebben az esetben a hozzátartozóknak kellene fizetniük a kezelés díját, a pontos szabályozást azonban a minisztériumtól várja.

A Bodrogköz egészségügyi ellátását biztosító királyhelmeci kórház vezetősége az intézmény feltételeihez igazította az egészségügyi ellátásról szóló törvény végrehajtását szabályozó módszertani anyagát. Tomášik Évától, az intézmény közgazdászától megtudtuk, egyelőre nem lesz központi fogadóirodájuk, az 50 koronás illetéket az osztályokon szolgálatot teljesítő orvosok illetve nővérek szedik majd be. Idővel kialakítanak egy irodát, ahol a felvétellel kapcsolatos minden tevékenység zajlik majd – így a fizetés is –, a betegek itt kaphatnak információt arról is, kik mentesülnek a díjfizetés alól. (lpj, gl, hgy)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?