A hüvely egészséges mikroflórája

A hüvely fiziológiai környezete lehetővé teszi, hogy védekezzen a különböző vírusok, baktériumok és gombák támadása ellen.

A hüvely nyálkahártyája nem valamiféle semleges közeg, mikroflórája gazdag. Nemcsak a mikroorganizmusok megtelepedésének feltételeit teremti meg, hanem befolyásolja a bakteriális flórát is. A hüvely nyálkahártyája több rétegből áll, amely sejtosztódással állandóan felújul. A külső réteg sejtjei a rátapadt mikroorganizmusokkal együtt válnak le. A felső réteg vastagsága és megújulásának gyorsasága az ösztrogén hatásától függ. A hüvely laktobacilusok általi betelepítését az ösztrogének nyálkahártyára gyakorolt hatása szabja meg. A laktobacilusok dolgozzák fel a glikogént, ugyanakkor tejsavat termelnek, ami csökkenti a hüvely pH-értékét. Az alacsony pH-érték pedig megakadályozza a kórokozó baktériumok megtelepedését és elszaporodását. A serdülőkorban indul meg a női nemi hormonok termelődése, aminek következtében a hüvely fala megvastagodik, és glikogént tartalmaz.

A Lactobacillus vaginalis korlátozza a hüvely fertőzését okozó baktériumok elszaporodását és növekedését.

A hüvely ökoszisztémája egyedülálló és nagyon sérülékeny. Néhány nőnél laktobacilusok nélkül is állandó, néhány nőnél viszont már a pH-érték ideiglenes megváltozása is megzavarhatja a hüvelyflóra védő szerepét, és utat nyit a kóros baktériumoknak, gombáknak vagy parazitáknak. Ehhez elég az ejakulátum 6-8 óráig tartó alkalizáló hatása. A fehér, túrószerű hüvelyváladéknak a pH-értéke 3,8–4,2.

A laktobacilus a hüvelyflóra nem egyedüli „lakója”. Összetétele az endogén és exogén hormonok hatásától függ, mint például a menstruációs ciklustól, a hormonális fogamzásgátlástól, a hormonális szubsztitúciós kezeléstől, stb. A hüvely mikroflórájára különféle betegségek is hatnak, például a cukorbetegség, a széles hatású antibiotikumok, a sebészi beavatkozások, a szexuális aktivitás. Az ártalmatlan baktériumoktól nehéz megkülönböztetni a kórokozókat, ugyanis bizonyos körülmények között az ártalmatlan baktérium is okozhat betegséget. A nők 12 százalékának a hüvelyében a bélflóra baktériuma, az Enterobacteriaceae is megtalálható.

Ha a nőnek kellemetlen szagú folyása van, ég, viszket a nemi szerve, szárazságot érez, a közösülés fájdalmas, mihamarabb keresse fel a nőgyógyászt, mert a jelek akut hüvelygyulladásra utalnak. Az orvos törletet vesz, és az eredmény alapján rendszerint antibiotikumot ír fel, vagy gombaellenes kezelést rendel el.

Hogy a kezelés tökéletes legyen, a gyulladás után helyre kell állítani a hüvely nyálkahártyáját és a laktobacilusok számát. Az egyedüli gyógyszer, amely ezt a betegséget gyógyítja, az esztriol és acidofil laktobacilus tartalmú tabletta. Jó hír, hogy már nálunk is kapható, nem kell érte külföldre utazni. Nemcsak antibiotikumos kezelés után ajánlatos alkalmazni, hanem fogamzásgátló tabletta szedésekor és a változókorban.

Nagyon fontos a hüvelygyulladás megelőzése. Ez nemcsak lúgos szappan, hanem néha laktobacilus tartalmú tabletta használatát is jelenti, amely felújítja a hüvelyi flórát. Az egészséges mikroflóra fenntartása egészséges önbizalmat ad a nőnek.

A szerző nőgyógyász

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?