A gyümölcsfák esetében a gyökerek szívóereje a talajban akár az 1,2 – 1,8 MPa-t is elérheti, ilyen erővel képesek a talajból a hajszálgyökerek révén a vizet és vele a tápanyagokat is felszívni, ugyanakkor azt a hajszálerek révén a növény többi részébe is eljuttatni.
Az almafák évente 600 – 800 mm csapadékot igényelnek, s mivel nálunk az átlagos csapadékmennyiség főleg a déli országrészekben gyakran 500 mm-alatti, a csapadékhiány komoly szerepet játszik a fák fejlődésében és a terméshozamokban. Az öntözés szerepe ezért itt is nagyon fontos. A csapadékpótlást napjainkban a gyümölcsösökben már csepegtető öntözéssel oldják meg. Az almafajtáknál fontos szempont, hogy a talaj felhasználható vízkészlete a virágzás időszakában ne süllyedjen 50 % alá, a termésnövekedés időszakában 60 – 70 %, az érés időszakában pedig legalább 50 – 60 %-osnak kell lennie az említett értéknek.
Az almafáknak a legtöbb vízre az alábbi időszakokban van igényük:
- kevés téli csapadék esetén a virágzás előtti időszakban, ez a virágzás idejét is kitolhatja, s megvédhet a tavaszi fagykároktól,
- a virágzás után a termésképzés időszakában,
- a termések intenzív növekedésének időszakában legalább 2 – 3 adag,
- az érés időszakában, a szedés előtt 3 – 4 héttel azonban már ne öntözzünk, nehogy rontsunk a gyümölcs tárolási minőségén,
- szedés után főleg a kései fajtáknál a gyökérképzés elősegítésére.
Az almafajtáknál az ajánlott öntözési adag 2000 – 3000 köbméter víz hektáronként.
Az őszibarack nem szereti a magas talajvízszintet, termesztésekor azonban 5000 – 6500 köbméter a hektáronként vízigénye, általában 200 – 250 mm-es adagokkal kijuttatva.
Öntözése:
- virágzás előtt
- virágzás után,
- a maghéj keményedése után a termésnövekedés befejezéséig, az utolsó adagot 2 – 3 héttel a szedés előtt juttassuk ki,
- ősszel a gyökérzet fejlődésének elősegítésére ajánlott.
A sárgabarack csapadékszükséglete 350 – 550 mm hektáronként. A július – szeptember közötti időszakban fellépő vízhiány elsősorban a virágrügyek számában és fejlődésük korlátozásában mutatkozik meg. Az öntözése hasonló mint az őszibaracké, azonban a szedés után itt legalább 2-szeri öntözés ajánlott.
A cseresznye és a meggy vízigénye hektáronként 4000 – 4500 köbméter. Ajánlott öntözési adagja 1200 – 1500 m3/ha. Az öntözés szempontjából első kritikus időszaka mindkét fajtának a rügyfakadás időszakában van, ekkor azonban a talajban általában van kellő menynyiségű csapadék. A 10 – 14 nappal virágzás után juttatott csapadék a termések mennyiségét és növekedését befolyásolja kedvezően. A legtöbb vizet mindkét fajta a termésnövekedés idején igényli, főleg a magok keményedése időszakában. A cseresznye és a meggy is a szedés előtti 20 – 25 napban veszi fel tömegének 70 – 80 %-át.
(sz- závl)
Forrás: Az öntözővíz termelési és gazdasági tényező - bulletin
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.