A burgonyabogár elleni védekezés

A biológiai növényvédelemben alkalmazott eszközök némileg eltérnek a vegyszerek használatától (ahol a vegyszert csupán megfelelően be kell keverni, majd kijuttatni, és az elpusztít mindent, ami élő).

A biológiai növényvédelemben alkalmazott eszközök némileg eltérnek a vegyszerek használatától (ahol a vegyszert csupán megfelelően be kell keverni, majd kijuttatni, és az elpusztít mindent, ami élő). A biológiai védekezés során szükség van arra, hogy alapvető ismereteink legyenek az élősködők, egyúttal az alkalmazott készítmények működéséről. A mikrobiológiai alapú szerek alkalmazásakor a siker titka a bevetés megfelelő időpontjának és alkalmazási módjának megválasztása, állítja Tamasek Zoltán, aki évek óta a biológiai alapú készítmények alkalmazását szorgalmazó fűri BioTomal vezetője.

A burgonyabogár lárvái ellen például egy speciális bacilust (Bacillus thuringiensis tenebrionis) tartalmazó készítmény, a NOVODOR FC alkalmazható. A szer nem mérgező, tehát alkalmazásakor nem veszélyezteti az emberek egészségét, sem pedig a háziállatokat vagy az egyéb hasznos szervezeteket. Általában a legtöbb folyékony, nem lúgos műtrágyával keverhető, alkalmazásakor nem kell figyelembe venni semmilyen védelmi időt.

A NOVODOR FC mikrobiológiai rovarölő szer akkor hatásos, ha a megfelelő időben alkalmazzák. Ezt az időpontot könnyen megállapíthatjuk, ha ismerjük a burgonyabogár életmódjának jellemzőit. A talajban telel át, majd május közepén, néha később tömegesen megjelenik a felszínen. Amikor a burgonyának kinő a szára, a rovarok narancssárga tojásokat raknak le a levelek fonákjára. Tojásrakásra általában a levél 15 cm-es magasságában kerül sor. 7-10 nap múlva a lárvák kikelnek, és gyors fejlődésnek indulnak, háromszor vedlenek, a földben bebábozódnak, és 10-14 nap múlva új bogarak kelnek. Nálunk a vegetációs időszak alatt 2 generáció fejlődik. A legmohóbbak és a legtöbb kárt a a kifejlett egyedek okozzák. Ugyanakkor a fiatal lárvák a legérzékenyebbek a vegyszerekre. A fiatal lárvákat a növényen kelés után a 6-9. napon találhatunk. S éppen az ebben az időszakban alkalmazott Novodoros kezelés a leghatékonyabb.

Amikor a burgonyaszáron észrevesszük az első bogarakat, megnézzük, hogy a levelek fonákján van-e már tojásrakás. Néhányat ezek közül megjelölünk, a szárra pl. spárgát kötünk. A tojásokat háromnaponként ellenőrizzük. Ha észrevesszük, hogy a tojások többségéből már kikeltek a lárvák, megkezdjük a kezelést.

A NOVODOR FC kávébarna színű, sűrű folyadék, amely hatalmas mennyiségű mikroszkópikus nagyságú, az emberre ártalmatlan mikrobiológiai fehérjéket tartalmaz. A szer hatásának eléréséhez a lárváknak ezeket az apró részecskéket el kell fogyasztaniuk, s amint ezek a bacilusok a lárvák emésztőrendszerébe jutottak, a lárvák befejezik a rágást, s tovább már nem károsítanak. A lárvák emésztőrendszere fokozatosan felbomlik és 2-5 napon belül belső bakteriális fertőzés eredményeként elpusztulnak, lehullanak a növényről. Tehát felesleges aggódni, ha közvetlenül a permetezés után a leveleken még élő lárvákat találunk. Úgy tűnhet, hogy a permetezés hatástalan volt, de ez tévedés, a lárvák már valójában betegek, nem rágcsálnak, és néhány napon belül lehullanak a levelekről. A szer elsősorban a fiatal 1. és 2. fejlődési stádiumban levő lárvák ellen hatásos, amelyeknek csaknem 95 százalékát helyes alkalmazás esetén elpusztítja. A 3. és 4. fejlődési stádiumban levő nagy és kövér lárvák már ellenállóbbak, általában 40-50 százalékuk pusztul el. A felnőtt bogarakat pedig már nem pusztítja, csupán mintegy 80 százalékban csökkenti a tojásrakó képességüket.

A készítmény alkalmazása egyszerű. A koncentrátumot a használati utasítás alapján vízzel keverjük, majd a keveréket a növényekre permetezzük. A szer 6-8 órán belül beleszárad a levélbe, s az eső már nem mossa le. Legalább 7-10 napig hatásos. A készítmény hatását a nap ibolyántúli sugárzása csökkenti, ezért a szert inkább borús időben, illetve reggel vagy este juttassuk ki. Fontos, hogy a levelek fonákjára is jusson belőle, itt a sugárzás ellen is jobban védett.

A lárvák hatékony irtásához szükség van arra, hogy azok a szerrel megfelelően kezelt burgonyalevelet rágjanak. Hidegebb időjárás esetén, amikor a nappali hőmérséklet nem emelkedik 18-20 fok fölé, a lárvák csökkentik a rágcsálást, ezért megtörténhet, hogy nem fertőződnek. Legalkalmasabb a reggeli permetezés, mivel a lárvák napközben rágcsálnak, tehát a legnagyobb a valószínűsége, hogy frissen kezelt levelet fogyasztanak. Ha már túlságosan elszaporodott állományt találunk a burgonyaszárakon, ebben az esetben a klasszikus vegyszerek alkalmazása jelenti a megoldás. A Novodor FC a burgonyabogarak lárvái ellen hat, tehát más károkozók, pl. tetvek ellen nem hatásos. (yl)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?