A biomasszából energia

Ismeretes, hogy az energiaárak rohamos mértékű emelkedése mellett a foszilis eredetű energiaforrások (szén, kőolaj, fölgáz) tartalékai egyre kimerülőben vannak, ugyanakkor egyre fokozottabb mértékű felhasználásuk jelentős környezetkárosító hatásokat is okoz.

Ismeretes, hogy az energiaárak rohamos mértékű emelkedése mellett a foszilis eredetű energiaforrások (szén, kőolaj, fölgáz) tartalékai egyre kimerülőben vannak, ugyanakkor egyre fokozottabb mértékű felhasználásuk jelentős környezetkárosító hatásokat is okoz. Az emberiség gyakorlatilag rá van kényszerítve arra, hogy az említett források helyett új megoldásokat keressen. Az alternatív megújuló energiaforrások kihasználása erre jó példákat kínál, egyes felmérések szerint a rendelkezésre álló források képesek lennének az emberiség teljes mértékű szükségleteinek kielégítésére is.

Kihasználásuk azonban egyelőre még nincs a megfelelő szinten. Nálunk ezeknek a forrásoknak az igénybe vétele alig haladja meg a kihasznált energiaforrások két és fél százalékát, az agrártárca által kidogozott koncepció szerint a lehetőségek kihasználásában a mezőgazdasági termelésben keletkező biomasszáé lehet az egyik meghatározó szerep. Ebbe elsősorban az állati ürülékek, a növénytermesztésben és az azt követő feldolgozásban keletkező növényi anyagok, valamint a kifejezetten erre a célra termesztett növényi anyagok tartoznak bele. Az unió közös mezőgazdasági politikájának reformja keretében várható, hogy a mezőgazdasági termelésre intenzíven kihasznált területek nagysága csökkennni fog, ezek a kihasználatlan területek a biomassza előállítására kiválóan alkalmasak. Szlovákiában ilyen célokra mintegy 100 ezer hektár mezőgazdasági földterület vehető igénybe. Az országban további fontos erőforrást jelenthet az erdei biomassza, a faforgácsok és a hulladékfa ilyen irányú kihasználása.

Az ún. biomassza energetikai célokra történő kihasználása elsősorban az az oxigén nélküli ún. anaerób fermentáció elvein működő szervesanyag feldolgozásra épül. A biogáz előállításának technológiája régóta ismert. Az állati ürülékek feldolgozásából keletkező biogáz köbméteréből 6,9 kW elektromos elektromos energia állítható elő. A hazai állatállomány adatinak ismeretében a teljes mértékű kihasználás csaknem háromszáz millió köbméter biogáz, illetve csaknem kétezer GWh elektromos energia előállítását tenné lehetővé az erre a célra legmegfelelőbb kogenerációs technológia alkalmazásával. A kogeneráció a hőenergia és az elektromos energia egy egységben történő előállítását jelenti. Jelenleg nálunk négy ilyen állati ürülékek feldolgozásán alapuló biogázt előállító állomás működik. (yl)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?