Zeller a biokertben

A zeller sokoldalúan hasznosítható zöldségnövényünk. Kedvezően hat a reumatikus megbetegedéseknél és anyagcserezavaroknál, kitűnő idegrendszer-erősítő, a belekben és a nyálkahártyán antibakteriális és gyulladásgátló hatást fejt ki. Jó vízhajtó, ám torokfájás ellen is alkalmazzák.

A zeller sokoldalúan hasznosítható zöldségnövényünk. Kedvezően hat a reumatikus megbetegedéseknél és anyagcserezavaroknál, kitűnő idegrendszer-erősítő, a belekben és a nyálkahártyán antibakteriális és gyulladásgátló hatást fejt ki. Jó vízhajtó, ám torokfájás ellen is alkalmazzák. Növeli a nemi hormonokat kiválasztó szervek tevékenységét. Cukorbetegek is ehetik. Táplálkozási szakértők szerint a reumatikus megbetegedésben szenvedők, a cukorbetegek, a gyenge idegzetűek, az anyagcserezavarban szenvedők stb. akár naponta is fogyaszthatják nyers vagy főtt formában. Azonban a műtrágyákkal és különböző növényvédő szerekkel termelt zellerben a fenti kedvező hatások jelentősen csökkennek a felvett szermaradványok miatt. Ezért saját magunk vagy ismerőseink számára a zellert lehetőleg csak természetes anyagok felhasználásával termesszük. Ez leginkább bio- vagy ökomódszerekkel lehetséges.

A zeller – a káposztához hasonlóan – a tápanyagban gazdag, jól öntözött talajokat kedveli. A két növény egymásra gyakorolt kölcsönhatása kedvező. A zeller nagymértékben távol tartja a káposztafélék kártevőit, mint amilyen a földibolha, káposztalepke stb., ezért a vetésfogó nélküli biokertekben a káposztasokokba vagy azok közvetlen közelébe termeljük. A biokertben a gumós és a levélzeller is megterem.

A zeller hosszú vegetációjú, melegigényű növény, ezért a kertbe, rendszerint előnevelt palántákat ültetünk. A magok vetését korán végezzük, majd a növénykéket tűzdeljük.

A levélzellert a vegyeskert C soraira ültethetjük az ott termelt korai káposzta közé. Ennek kivágása után a sorokat töltögetjük a fehérített zellerlevélnyelek nyerése érdekében. A gumós zellert főleg a B sorokon termesztjük kései káposztával vegyesen ültetve, főleg a korai burgonya utóveteményeként. Legsikeresebben az A sorokon termelhető a karfiolok között.

A zellergumók meglehetősen jól tárolhatók, így a zöldség télen is hozzáférhető. A fiatalabb egészséges zellerleveleket szárítással is tartósíthatjuk. A tökéletesen kiszáradt zellerleveleket csavaros üvegekben tároljuk. A zellerből vagy leveléből üdítőitalt is készíthetünk.

A szerző a szepsi mezőgazdasági iskola nyugalmazott szaktanára

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?