Vörös posztóvá változott a „zöld nafta”

Az ásványi alapú olajokról szóló 239/2001. sz. törvény rendelkezései az agrárvállalkozók véleménye szerint kedvezőtlen feltételeket teremtenek a termőföldön való gazdálkodáshoz.

Az ásványi alapú olajokról szóló 239/2001. sz. törvény rendelkezései az agrárvállalkozók véleménye szerint kedvezőtlen feltételeket teremtenek a termőföldön való gazdálkodáshoz. Mint ismeretes, az agrárágazatban eddig „zöld naftaként” emlegetett adókedvezmény azt jelentette, hogy az agrártermelők a termeléssel kapcsolatos üzemanyagfelhasználása kapcsán az üzemanyag árába foglalt forgalmi adó egy részét visszaigényelhették. A jövő év elejétől életbe lépő törvény cikkelyei közül az agrárvállalkozók elsősorban azokat a rendelkezéseket kifogásolják, amelyek alapján az agrárgazdálkodók számára adókedvezménnyel eladott üzemanyagot megkülönböztetésül piros színnel megfestik, ugyanakkor hiányolják, hogy a teherautók üzemeltetéséhez ennek a kedvezménynek a kihasználását nem teszi lehetővé a mezőgazdasági vállalkozók számára.

Az agrárkamara képviselői kemény tiltakozást helyeztek kilátásba, ha a májusban elfogadott törvény idevágó rendelkezései nem kerülnek módosításra. Ivan Oravec, a kamara elnöke tiltakozó megmozdulások szervezését sem zárta ki annak érdekében, hogy az elfogadott jogszabály rendelkezéseinek hatályát legalább felfüggesszék. Véleményük szerint ugyanis megvalósításuk egyrészt túlságosan nagy adminisztrációt igényel, ugyanakkor a megkötések miatt az ágazat jelentős mértékű támogatástól esik el. Ezt a kiesést nem pótolja a jövő évi költségvetésben tervezett támogatás szintje, amely ugyan az állami költségvetés kiadásainak 15 százalékos növekedésével számol, a részletes tervezet alapján azonban az ágazati támogatások szintje azonban csupán 3 százalékkal emelkedne.

Az agrárkamara elnökének véleménye szerint ha a költségvetésben a mezőgazdaságról szóló törvény értelmében a támogatások összegét csupán az infláció mértékével emelnék, a a jövő évi költségvetési támogatásnak csaknem 11 milliárd koronát kellene kitennie. A tárca teljes támogatására ennek alapján összesen több mint 14,5 milliárd korona járna, ehelyett a költségvetési tervezet csupán 13 milliárd koronával számol. A leépítés az arányszámokból is kiolvasható, ugyanis az agrártámogatások részaránya az állami költségvetésben az idei 4,19 százalékról 3,39 százalékra csökkenne.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?