Veszélyes paraziták a lakásban

Manapság sokat hallani arról, hogy az állatok veszélyesek lehetnek az emberre, mert betegséget terjeszthetnek. Gyakran hangoztatjuk gyermekeinknek: Azonnal moss kezet, most simogattad a macskát! De tudjuk-e, hogy valójában mitől óvjuk őket?

Az egyik legismertebb, parazita okozta betegség a toxoplazmózis. Három megjelenési formája van: a trophozoiták a betegség akut szakaszában a testnedvekben és a sejtekben találhatóak. Képesek szaporodni az emlősök sejtjeiben. Azt is mondhatjuk, hogy ez a parazita gyorsan szaporodó formája, mely az esetek döntő többségében a szájon át jut be a szervezetbe, pl. rosszul hőkezelt hús, nyers kolbász, esetleg nyers darált hús fogyasztásával, piszkos kézzel történő evéssel. Régebben előfordult, hogy vérátömlesztés során történt a fertőzés. Másik megjelenési formája az élő trophozoitokat tartalmazó ciszta. A betegség krónikus szakaszában a gazdaszervezetben tartósan fennmarad, elsősorban az izmokban, idegszövetben, sokszor éveken keresztül, észrevehető panaszokat nem okoz. A harmadik megjelenési formája az oocysta, mely a kórokozó szexuális ciklusának következtében jön létre. Ez kizárólag a macskafélék bélhámsejtjeiben történik, és az ürülékkel kerül a környezetbe. Ha nem mosunk kezet, az oocysták a szájon keresztül bejutnak az ember szervezetébe, szaporodni kezdenek, és fertőzést okoznak. Különös veszélynek vannak kitéve a homokozóban játszó gyerekek, ugyanis a kóbor cicák ürüléküket homokkal takarják el. Most nem szólok azokról, akik egyenesen a homokozóba terelik kutyájukat dolguk végzésére. Ha a gyermek játék közben piszkos kézzel nyúl a szájába, máris létrejön a fertőzés. Betegséget több állat is okozhat: kutya, nyúl, macskafélék, sertés, szarvasmarha, birka, kecske, stb., de a vadon élő állatok (pl. vaddisznó, őz, róka, farkasok, stb.) is lehetnek a betegség okozói. A betegségnek 4 fő megjelenési formája van:

Egészséges emberek fertőzése: A fertőzések többsége hirtelen jelentkező enyhe lázas betegség, mely több szervrendszert érint. A betegnek rossz a közérzete, nyirokmirigyei – főleg a nyakon és a fejen – megduzzadnak, fáj a torka, az izmai. Szerencsére a betegség ritkán súlyosbodik, ilyenkor akár agyhártya-, illetve agyvelőgyulladás, májgyulladás, szívizomgyulladás is kialakulhat. A nem súlyos esetek 1–2 hónap alatt maguktól meggyógyulnak.

Az anyaméhen át történő fertőzés: csak a megfelelő immunitással nem rendelkező anyák terhessége idején kialakuló fertőződésnél fordul elő. Az anyák többsége nem is észleli a betegséget. A szakirodalom szerint a terhes nők 1%-nál fordul elő toxoplazmózis. A fertőzések kb. 40–60%-a jut el a magzatig, és csak kis százalékban okoz spontán vetélést vagy koraszülést, illetve az újszülöttek aktív betegségét. A magzat a terhesség bármely szakaszában fertőződhet, de a legsúlyosabb következményei akkor vannak, ha a fertőzés a terhesség korai szakaszában következik be. A tünetek vagy azonnal a születéskor észlelhetőek, vagy az élet első néhány hónapjában alakulnak ki. Leggyakoribb tünetek: vízfejűség, izomgörcsök, agyi meszesedések, máj- és lépnagyobbodás, vérszegénység, sárgaság, kiütések, láz, stb. Később derülhet fény a halláskárosodásra, a mentális retardációra, tanulási zavarokra.

Chorioretinitis (a szem recehártyájának a megbetegedése): Az anyaméhben történő fertőződést követően hónapok, esetleg évek múlva alakulnak ki ezek a látási zavarok: a gyermek homályosan lát, súlyosabb esetben fekete foltok jelennek meg a szeme előtt, beszűkül a látótere.

Immunkárosodott betegekben keletkező fertőzés: A toxoplazmózis gyakran jelentkezik olyan embereknél, akik immunrendszere valamilyen oknál fogva legyengült: pl. rákos, immunhiányos megbetegedéseknél stb. A betegség leggyakrabban a központi idegrendszert támadja meg, így leginkább agyhártya-, illetve agyvelőgyulladás képében jelentkezik, de előfordulhat szívizomgyulladás, illetve tüdőgyulladás is.

A pontos diagnózis felállításához elengedhetetlen a vérvizsgálat, de szükség lehet a csarnokvíz, a gerincvelő-folyadék vizsgálatára is. Az úgynevezett ELISA módszerrel meg lehet állapítani a specifikus ellenanyagok mennyiségét a szervezetben, a fehérvérsejtekben pedig az úgynevezett PCR módszerrel lehetséges kideríteni a toxoplazmák DNS-ét. Ha bebizonyosodik a toxoplazmózis, antibiotikumos kezelés szükséges. A terhes nők kezelése mindig nagy körültekintést igényel, mert a gyógyszerek káros hatással lehetnek a magzatra. A korai kezelés viszont csökkenti a magzat fertőződésének veszélyét, ezért sok szakember javasolja.

Mint minden betegségnél, itt is a legfontosabb a megelőzés. Tudnunk kell, hogy a macskaürülékkel távozó oocysták akár egy éven keresztül is fertőzőképesek maradnak, így azokat a helyeket, ahol a gyermekek játszanak (játszótér, homokozó, kert, stb.) védeni kell a macska- illetve a kutyaürüléktől. Ha állati széklettel szennyezett földdel érintkezett a gyerek, alaposan meg kell mosni a kezét. A lakásban nevelt cicát csak száraz, dobozos vagy főtt hússal etessük. A hús mínusz 20 C-fokra való fagyasztása, illetve 60 C-fokra való melegítése a cisztákat 2 nap alatt megöli. A nyers hússal való munka után szintén kötelező az alapos kézmosás, valamint a segédeszközök forró vízzel és mosogatószerrel történő megtisztítása. Tudatosítani kell azt is, hogy toxoplazmózist okozhat, ha nyers, illetve nem megfelelően hőkezelt húst kóstolunk meg. Ajánlanám a terhességre készülő nőknek, hogy még a teherbeesés előtt győződjenek meg arról, hogy nem fertőzöttek-e, hiszen betegségük veszélyeztetheti a magzatot.

Végezetül néhány jó tanács: gyermekünknek magyarázzuk el, miért is fontos a kézmosás, ha állatokat simogat, a homokozót védjük fóliával vagy más módon. Az étteremben is legyünk óvatosak a belül még rózsaszín marhaszelettel, a házikolbászt inkább magunk készítsük. Ha mégis gusztusunk támad egy kis falatozásra, jól átsütöttet válasszunk. Kertészkedés után alaposan mossunk kezet, és kérdezzük meg az állatorvost, milyen készítménnyel tudnánk elkerülni háziállatunk e kellemetlen és nagyon veszélyes betegségének kialakulását.

A szerző ideggyógyász

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?