Viharfelhők gyülekeznek Washington felett. A sűrűsödő jelek szerint a napokban vádat emelhet George Bush amerikai elnök és Dick Cheney alelnök két legbefolyásosabb tanácsadója ellen az a különleges ügyész, aki egy fedésben dolgozó CIA-ember neve kiszivárogtatásának ügyében vizsgálódik.
Washingtoni viharfelhők
A vizsgálat Carl Rove, Bush elnök zseniálisnak tartott tanácsadójára és Lewis „Scooter” Libbyre, Dick Cheney alelnök belső bizalmasára és hivatalának vezetőjére összpontosult. Mindketten elismerték, hogy a riporterekkel háttérbeszélgetést folytattak, és elmondták, hogy Wilson feleségének alapvető szerepe volt a nigeri út megszervezésében, de tagadták, hogy az ügynök nevét is közölték volna. Innen ugyan már gyerekjáték lehetett az asszony nevének kiderítése, hiszen szerepel a Ki kicsoda Amerikában? című kiadványban, igaz, más foglalkozással. A két tanácsadó nemcsak Robert Nowakkal, hanem Judith Millerrel, a The New York Times és Matthew Cooperrel, a Time magazin újságírójával is beszélgetett, s ők ugyancsak vallomást tettek a bűnügyben. Miller 85 napot töltött börtönben, mivel nem volt hajlandó felfedni forrását, noha az felmentette titoktartási fogadalma alól, ezért egy ideig a sajtószabadság mártírjaként ünnepelték, ma viszont az is bizonytalan, hogy megmaradhat egyáltalán a lapnál. Miller csak azután tett vallomást, hogy forrása másodszor is feloldozta ígéretének teljesítése alól, és akkor ellentmondásba keveredett önmagával. Háromszor is beszélt Libbyvel Joseph Wilson diplomata feleségéről, és a kérdéses időszakból származó jegyzeteiben, bár korábban cáfolta, mégis szerepel az ügynök neve, igaz, betűelírással: „Valerie Flame”. Miller azt állította, a nevet nem Libbytől hallotta, de hogy kitől mástól, arra már nem emlékszik. A Plamegate a jelek szerint része az iraki háború igazolásáért zajló küzdelemnek, amely szétzilálta a CIA-t, megosztotta az ellenzéki Demokrata Pártot és ellentéteket gerjesztett a kormányon belül is. Colin Powell volt külügyminiszter egykori kabinetfőnöke a minap arról beszélt, hogy Dick Cheney és Donald Rumsfeld (védelmi miniszter) „klikkje” kisajátította a fontos külpolitikai döntéseket, amelyeket a többiek háta mögött hoztak meg.
A szerző az MTI washingtoni tudósítója
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.