Egy DHL-csomag felrobbant a földi szállítás közben Németországban. A csomag egyébként légi postával ment volna, és a szakértők szerint ha a repülőgépben robban, akkor könnyen lehet, hogy légi katasztrófa lett volna a vége. Az akció egyelőre az oroszok által német földön elkövetett szabotázsok sorába illeszkedik.
Visszatért a szabotázs
A szabotázs kifejezést szinte elfelejtettük már. A második világháborúban a partizánok igyekeztek szabotálni a németek működését, vagy az ipari termelést szabotálták „reakciós elemek” a vasfüggöny rosszabbik oldalán a híradásokban.
Mára a szabotázs visszatért, mégha a magyar nyelvű sajtó ezzel vajmi keveset foglalkozik is. Emlékszünk arra, hogy az olimpia nyitónapján Franciaországban a vasúti közlekedés megroggyant, mert pont a megfelelő helyeken átvágtak kommunikációs kábeleket? Hasonló történt már Németországban is. Kibertámadás ért cseh vasúti társaságot. A lengyel szakaszokon főleg ott voltak fizikai támadások, amely útvonalak az ukrán támogatást hivatottak szállítani. A balti államokban az oroszpárti falfirkálástól egy IKEA-épület felgyújtásáig történt minden, ahogy raktárépületet a brit szigeten is felgyújtottak – történetesen olyat, amelyben volt ukrán kötődés. Cseh és bolgár fegyverraktárat is ért támadás. A tengeri internetkábeleket, olajvezetékeket már NATO-szinten őrzik.
A lista hosszú. Az oroszok az asszimetrikus hadviselés előnyeit kombinálják a pszichológiai hatással: online platformokon, mint a Telegram, pár száz eurókért rekrutálják a szabotőröket, még ha le is buknak, se számít, hiszen lehet, hogy sose találkoztak személyesen orosz szolgálati tiszttel. Nincs kiképzés, csak egy megbízás. A biztonságérzet csökkentése a cél, amely egész Európára igaz.
A brit szolgálat, az MI5 főnöke beszélt erről a múlt héten, hogy kifejezetten utcai erőszakot látnak jönni orosz szervezésben számos országban – ugye a brit városokban volt már egy hasonló hullám pár hónapja. A német titkosszolgálati vezetőket a Bundestag szakbizottsága hallgatta meg a héten, akik szintén nem sok jót tudtak mondani: elfogadta a törvényhozás a közszolgák alaposabb átvilágítására vonatkozó javaslatot (a túl kevés túl későn klasszikus esete...), és közben azt látják, hogy még az erőszakszervezeteket is infiltrálták ellenséges elemek. A szabotázst nem helyben lehet a leghatékonyabban megelőzni, mivel nem fog minden vasúti váltó mellé rendőr állni.
A szabotázst klasszikusan az államközi kapcsolatokban lehet kiiktatni, vagyis ha a szabotőrt fizető államot kellő elrettentés éri. Ez a kérdés az oroszokkal kapcsolatban: hogyan lehet az Ukrajnát több százezer katonával támadó Moszkvát eltántorítani attól, hogy európai területen megosszon és ártson? Na ez az, amire nincs kész európai válasz, főleg nem egy egységes stratégia, viszont nagyon kellene, és gyorsan.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.