Jászir Abu Atta egy zöld jegyet szorongat a kezében, ennek ellenértéke mindössze 30 liter gázolaj. „Ez alig két napra elég nekem, ráadásul el kell pazarolni belőle, hogy az ember felvehesse az üzemanyagjegyet” – morogja.
A vezetői engedélyek gázai irodája, ahol e jegyeket osztják, folyamatosan tele van.
Virágzik az üzemanyag-feketepiac
A vezetői engedélyek gázai irodája, ahol e jegyeket osztják, folyamatosan tele van. A Gázai övezetet fennhatósága alatt tartó Hamász egy hónapja jegyre adja a benzint az Izrael által bevezetett drasztikus csökkentések miatt.
A gépkocsi-tulajdonosoknak regisztráltatniuk kell magukat a Hamász-hatóságoknál évi 1500 sékelért (kb. 460 dollár), hogy a benzinadagokra jogosultak lehessenek. A mennyiség azonban csekély: magánszemélyeknek kéthetente 20 liter dízel jár, a vállalkozások gépkocsijainak és a taxiknak 30, illetve 40 liter hetente. A hiány következménye: robbanás?szerűen nő a feketepiac, amelyet a Gázai övezet és Egyiptom közötti alagutakon keresztül folyó csempészet táplál. De vannak olyanok is, akik kéz alatt, aranyárban adják el újra a kiadagolt üzemanyagot.
A kevésbé szerencsések földimogyoró-olajjal töltik meg tankjaikat, amitől iszonyú bűz lesz Gázában: a terület olyan lesz, mint egy óriási fritőz, hacsak nem járnak az emberek kerékpárral.
„Az embereknek nincs más választásuk, kénytelenek közlekedni. Így aztán a feketepiacon szerzik be az üzemanyagot” – magyarázza a buszsofőr Jászir.
A ritka, még nyitva tartó benzinkutak előtt – talán húsz lehet ilyen a területen a létező 160-ból – több tucatnyi kocsi áll sorban. Van, aki több napot is tölt ott, előfordul, hogy a kocsijában alszik.
„Amíg hiány lesz, fenntartjuk az adagolást, ez mindenkinek az érdeke – szögezi le Haszan Okása, az iroda vezetője. – Természetesen az emberek elégedetlenek. Amikor a halászoknak adunk, a földművelők morognak, és viszont.” Ahmed Ali, a Gázai övezeti olajhatóság vezetője szerint a terület csak 800 ezer liter dízelt és 70 ezer liter benzint kap hetenként.
„Ez a tavaly normális körülmények között kapott dízelnek csupán 30 és a benzinnek 60 száza?léka” – teszi hozzá Mahmúd Huzandar, a gázai benzinkutak szakszervezetének alelnöke. Okása elismeri, hogy a feketepiac valóság Gázában, az emberek 30-40 százaléka itt adja el újra a benzinjegyeit.
Az iszlamisták, akiket Izrael azzal vádol, hogy nagy mennyiségű benzint halmoznak fel saját szükségleteikre, kategorikusan cáfolnak. „Csak a mennyiség 4-5 százalékát tartjuk fenn a kormány szükségleteire. Mindenki fizet, még az ellenállás is úgy vásárolja a benzint” – állítja Ahmed Ali, aki szerint minden szállítmányt kiosztanak. Hozzáteszi, hogy bizottságot hoztak létre, amely megállapítja az előnyt élvező szektorokat, mint az egészségügy, a vállalatok, a mezőgazdaság vagy a sajtó.
Huzandar szerint igaz, hogy a bizottság állapítja meg a prioritásokat, de a Hamász dönt. Úgy véli, a Hamász gyengítését célzó izraeli politika csak erősíti azt. „A szürke kártyák regisztráltatása a Hamásznál legitimitása elismerésének egy formája, s ezáltal megtöltheti a kasszáját” – mondja.
Egy, a Hamász berkeiből származó forrás szerint ez az eljárás önmagában havi egymillió dollárt hoz az iszlamista mozgalomnak.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.