Nincsen mulandóbb műfaj a hírlapírásnál, az újság egy napra, egy hétre szól. A hamburgi Der Spiegel azonban a történelem része lett fennállásának több mint fél évszázada alatt.
Világtörténelmet változtató újság
megúszta a botrányt,
mert általában azért nem szokás a megszálló hadsereggel ekként beszélni, kivált, ha előtte pénzt fogadunk el tőle. A Der Spiegel kezdő szerkesztője azonban tudatni kívánta, hetilapja független lesz. Különben ez a história ugyancsak emlékeztet arra, amiként Ferdinand Peroutka a húszas évek elején Prágában megalapította a két világháború közötti cseh demokrácia legfontosabb orgánumát, a Přítomnost című hetilapot. Az ifjú újdondászra Masaryk elnök figyelt fel, s ő ajánlott fel neki magánvagyonából egymillió koronát egy mértékadó és független értelmiségi lap indítására.
A Der Spiegel történetének csúcsa 1962. október 27-én lehetett – mint ezt Rudolf Augstein legújabb monográfusa, Dieter Schröder részletesen kifejti. Ezen a napon tartóztatták le Augsteint, miután előző éjszaka házkutatást tartottak a hetilap szerkesztőségében, és két munkatársát szintén őrizetbe vették. A vádnak fele sem volt tréfa.
Hazaárulás
és államtitkok kiadása. Aug-stein és lapja már hosszú ideje bírálta Konrad Adanauer kancellárt konzervatív politikája miatt, s még élesebben támadta Franz-Josef Strauss bajor pártvezért és hadügyminisztert, őt nemcsak szélsőjobboldali nézetei, hanem korrupciós ügyei okán is. Az október 10-i számban látott napvilágot az a cikk, amely a kormányzatot azért tette felelőssé, mert feltételek nélkül támogatta a NATO akkori politikáját, és atomfegyverek birtoklására készült. A Német Szövetségi Köztársaságban éppen NATO-hadgyakorlatot tartottak, és kirobbant a kubai válság. Földünk 1945 óta a legközelebb került egy új világméretű vérontáshoz. Augstein és lapja azért vállalta a valóban súlyos kockázatot, mert úgy vélték: Németországnak a háborús válság idején nem a két világ konfliktusának kiélezésére, hanem a lehetséges kompromisszumok keresésére kell törekednie. Augstein 105 napot töltött börtönben. Viszont Straussnak távoznia kellett a miniszteri bársonyszékből, a liberálisok felmondták a keresztény pártokkal a koalíciót, hogy hosszú időre a szociáldemokratákat támogassák. Az „Affär” távlati következménye volt az is, hogy alig egy év múltán Adanauernek távoznia kellett a kormány éléről. Augstein
a sajtószabadságot
védelmezte,
és természetesen azt a német demokráciát, amely még csak születőben volt, de halálos veszedelembe került.
Augstein és lapja – mint ebből a példából is kitűnhet – azért is érdemes a figyelemre, mert a bulvársajtó világméretű előretörése idején – a mértéktartó, hiteles, sőt mi több: az információk – ha tetszik – tudományos megalapozásával nyerte meg és tartotta meg olvasóit. Ebben a lapban lehetett tévednie az újságírónak, de a helyreigazítás soha nem maradt el. Alekszandr Szolzsenyicin írta meg, hogy emigrációba kényszerítése után a hetilap alaptalan információkat tett közzé. Az író ügyvédje útján helyreigazítást kért, de a szerkesztőség elutasította. Ekkor Szolzsenyicin szokatlanul kemény hangvételű levelet intézett Augsteinhez, aki megérezve az író indulatának igazságtartalmát – elrendelte az eredeti forrás megbízhatóságának felülvizsgálatát, és miután kiderült az író igaza, teljes terjedelmében oroszul és német fordításban közölte Szolzsenyicin levelét. Valamikor a hetvenes évek elején Augstein mintha feladta volna politikai függetlenségét, és képviselővé választották a szabaddemokraták, az FDP színeiben. A parlamenti karrier mindössze három hónapig tartott. Aztán Augstein vissza sem nézve menekült a pártoktól. Természetesen a politikától sohasem. Könyveket írt, amelyeket a legpontosabban történelmi esszéknek nevezhetünk.
Manapság szidják a politikusokat, szidják az újságírókat is, és legelsősorban ők szidják egymást. Érdemes azonban emlékeztetni: a Der Spiegel esetében a hatalom és a sajtó párviadalából a demokrácia és a színvonal került ki győztesen.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.